BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem'Batı Afrika son 10 yılın en ciddi gıda kriziyle karşı karşıya'----

'Batı Afrika son 10 yılın en ciddi gıda kriziyle karşı karşıya'

'Batı Afrika son 10 yılın en ciddi gıda kriziyle karşı karşıya'
05 Nisan 2022 - 14:25 www.finansgundem.com

Londra merkezli uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam, Batı Afrika'nın son 10 yılın en ciddi gıda krizini yaşadığı ve 27 milyonun açlıkla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Oxfam'dan yapılan açıklamada, Sahel'in bazı bölgelerinde tahıl üretiminin geçen yıla oranla üçte bir düştüğü ve temel gıda malzemelerin stokunun bitmek üzere olduğu belirtildi. Kuraklık, sel, çatışma ve Kovid-19 gibi nedenlerle milyonlarca kişinin yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldığı belirtilen açıklamada, gıda fiyatlarının son 5 yılda yüzde 30 arttığı, Rusya-Ukrayna savaşının da durumu daha da kötüleştirdiği vurgulandı.

Açıklamada, Avrupa'nın Afrika'ya yardımlarında cunta yönetimlerinin başa gelmesi gibi nedenler yüzünden ciddi düşüş olduğu, ülkelerin bu fonları Ukraynalı mültecilere aktarmak istediği kaydedildi.

Acil gıda yardımına ihtiyaç duyanların sayısı 27 milyona dayandı

Son on yılda, Burkina Faso, Nijer, Çad, Mali ve Nijerya da dahil Batı Afrika'daki gıda krizlerinin giderek derinleştiğine işaret edilen açıklamada, 2015'te 7 milyon olan acil gıda yardımına ihtiyaç duyanların sayısının bugün 27 milyona dayandığı ortaya kondu.

Açıklamada, Batı Afrika'da son 10 yılın en ciddi gıda krizinin yaşandığı, acil gıdaya ihtiyaç duyanların sayısının hazirana kadar 38 milyona çıkabileceği uyarısında bulunuldu.

4 milyar dolarlık açık acilen kapatılmalı

Batı Afrika'daki insani yardım planının yalnızca yüzde 48'inin finanse edildiğinin altı çizilen açıklamada, Birleşmiş Milletlerin (BM) Batı Afrika için açtığı fondaki 4 milyar dolarlık açığın acilen kapatılması çağrısı yapıldı.

İnsani yardım fonlarının Ukrayna'ya yönlendirilmesi tehlikesi

Açıklamada ifadelerine yer verilen "Açlığa Karşı Eylem (Action Against Hunger)" isimli sivil toplum örgütünün bölge temsilcisi Mamadou Diop, insani krizleri yarıştırmanın doğru olmadığına dikkat çekildi. Diop, "Sahel küresel ölçekte en ciddi insani krizlerden birine sahne olmasına rağmen en az yardımı alıyor. İnsani yardım fonlarının Ukrayna krizine yönlendirilmesiyle bir krizin önüne geçmeye çalışırken bir diğer krizin ciddi şekilde derinleşmesinden korkuyoruz" dedi.

Afrika buğday kriziyle karşı karşıya

Afrika'da 23 milyon çocuğa çocuk felci aşısı

Güney Afrika'dan Ukrayna sınırındaki ayrımcılığa tepki

Afrika'nın "akciğeri" zengin kaynaklarıyla ön planda

Afrika'da 10,5 milyon kişi şiddetli açlıkla karşı karşıya

DSÖ: Afrika'da mRNA teknolojili aşı üretim merkezleri kurulacak

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)