BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkBankacılık sistemi enerji tüketimi Bitcoin'den fazla----

Bankacılık sistemi enerji tüketimi Bitcoin'den fazla

Bankacılık sistemi enerji tüketimi Bitcoin'den fazla
17 Mayıs 2021 - 16:00 www.finansgundem.com

Bitcoin'in enerji tüketimiyle ilgili tartışmalar sürerken, yeni bir araştırma, klasik bankacılık sisteminin Bitcoin ve blockchain ağından çok daha fazla enerji tükettiğini ortaya koydu.

Bitcoin'in (BTC) enerji tüketimiyle ilgili tartışmalar sürerken, yeni bir araştırma, geleneksel bankacılık sisteminin Bitcoin ağından çok daha fazla enerji tükettiğini ortaya koydu.

Michael Novogratz'ın kripto para şirketi Galaxy Digital, cuma gün metodolojisi ve hesaplamalarına açık erişim sunduğu "Bitcoin'in Enerji Tüketimi Üzerine: Soruya Nicel Bir Yaklaşım" adlı bir rapor yayınladı.

Galaxy'nin madencilik kolu tarafından hazırlanan rapor, Bitcoin'in yıllık elektrik tüketiminin 113,89 TWh olduğunu tahmin ediyor. Bu miktar, Galaxy'nin tahminlerine göre bankacılık sistemi ve altın sektörünün yıllık enerji tüketiminin en az iki katı ediyor.

Bitcoin'in enerji tüketimi, şeffaf ve Camridge Bitcoin Elektrik Tüketimi Endeksi gibi araçlar ile gerçek zamanlı olarak takip edilebilirken, altın sektörü ve geleneksel finans sisteminin enerji tüketimi bu denli basit hesaplanamıyor.

Raporda, “Bankacılık sisteri, elektrik tüketimi verilerini doğrudan yayınlamıyor" diye belirtildi. Galaxy'nin tahminlerine göre, bankacılık veri merkezleri, banka şubeleri, ATM'ler ve kart ağlarının veri merkezleri dahil bankacılık sistemi, yıllık toplamda 263,72 TWh enerji tüketiyor.

Galaxy Digital Mining, altın sektörünün enerji tüketimini hesaplamak için Dünya Altın Konseyi'nin "Altın ve iklim değişikliği: Mevcut ve gelecekteki etkiler" adlı raporunda belirtilen toplam sera gazı emisyonuna ilişkin tahminlerde bulundu. Şirketin tahminlerine göre bu sektör, yıllık yaklaşık 240,61 THh enerji tüketiyor.

Bitcoin sektörü, son günlerde Tesla CEO'su Elon Musk'ın, BTC ödemelerini askıya alma kararı ile çalkalanıyor. CEO, bu kararı çevresel nedenler dolayısıyla aldığını açıklamıştı.

Kripto piyasası, Musk'ın bu kararını duyurmasının ardından 500 milyar dolardan fazla değer kaybetti. Bitcoin ise şubat ayından beri ilk kez 43 bin doların altına geriledi.

Kripto paralarda düşüş devam ediyor

Kripto paralarda fiyat dalgalanmaları uyarı sinyali

Kripto paralarda satışlar sürüyor

Dijital bankadan robot yatırım danışmanı

'Doların tahtını kripto paralar alabilir'

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)