BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBakan müjdeyi verdi! 2019'da açılıyor----

Bakan müjdeyi verdi! 2019'da açılıyor

Bakan müjdeyi verdi! 2019'da açılıyor
16 Kasım 2018 - 10:11 www.finansgundem.com

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul-Pendik tren hattının 2019'un ilk çeyreğinde açılacağını duyurdu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının İstanbul-Pendik'e kadar hizmet verdiğini belirterek, "Pendik-Halkalı hattını da inşallah 2019'un ilk çeyreğinde hizmete açacağız. Böylece yolcular, Pendik'te hızlı trenden inmeden seyahatlerine devam edebilecek. Aynı şekilde Konya-İstanbul hattında da bu seyahat yapılabilecek." dedi.

Turhan, hızlı tren projelerinin AK Parti iktidarının insana sunduğu önemli hizmetlerden biri olduğunu söyledi.

Ankara merkezli olarak hizmete sunulan Ankara-İstanbul ve Ankara-Konya ile Konya-Eskişehir-İstanbul hatlarında hızlı tren seferleri yapıldığını anımsatan Turhan, söz konusu güzergahlarda ülke nüfusunun yüzde 40'ının yaşadığını bildirdi.

Turhan, Ankara-İstanbul hattının halen İstanbul-Pendik'e kadar hizmet verdiğine işaret eden Turhan, "Pendik-Halkalı arasını da inşallah 2019'un ilk çeyreğinde hizmete açacağız. Böylece yolcular, Pendik'te hızlı trenden inmeden seyahatlerine devam edebilecek. Aynı şekilde Konya-İstanbul hattında da bu seyahat yapılabilecek." diye konuştu.

"Hızlı trende hız kesmedik"

İnşaatı devam eden Ankara-Sivas YHT hattının gelecek yıl sonunda hizmete alınmasının hedeflendiğini vurgulayan Turhan, "Hat serimleri başladı. Altyapı çalışmaları önemli ölçüde tamamlanırken, üstyapı çalışmaları devam ediyor. Tünel ve viyadüklü olan yerlerde çalışmalar hızlıca yürütülüyor. Hızlı trende hız kesmedik." ifadesini kullandı.

Turhan, Ankara-İzmir YHT Projesi'nde de çalışmaların tüm hızıyla sürdüğüne dikkati çekerek, bu hatta Ankara-Uşak arasını 2020 yılında hizmete almayı planladıklarını, İzmir'e kadar olan kesimin de 2020'nin sonunda veya 2021'in başında hizmete sunulacağını kaydetti.

Konya-Karaman-Yenice, Mersin-Adana Osmaniye ve Kahramanmaraş bağlantısıyla Gaziantep hattında hızlı tren ve inşaat çalışmalarının devam ettiğini aktaran Turhan, şöyle konuştu:

"Bunun devamında güney hattını Şanlıurfa'ya kadar, orta aksı da Sivas, Malatya, Elazığ, Diyarbakır üzerinden Niğde'ye bağlayacak hatta çalışmalarımız devam ediyor. Aynı şekilde Samsun, Delice, Aksaray'dan güney limanına bağlanacak olan Niğde, Mersin üzerinden Samsun ve İskenderun limanlarını birbirine bağlayacak. Bu hatlarla birlikte Erzincan-Trabzon hattında da proje çalışmaları devam ediyor."

"Almanlar ve Çinliler, hızlı demir yolu projelerine ilgili"

Bakan Turhan, ülkenin demir yolu altyapısında Osmanlı döneminden beri Almanların bilgisinden, deneyiminden faydalanıldığını ve önemli bir kısmının da onlarla çalışılarak yapıldığını hatırlattı.

Demir yolu altyapı çalışmalarının yanı sıra tren setleri diye tabir edilen lokomotif ve vagonların da zaman zaman Almanya'dan ithal edildiğine dikkati çeken Turhan, "Şu anda milli demir yolu sanayimiz önemli ölçüde gelişti. Bunların önemli kısmını, konvansiyonel hatta kullandıklarımızı ülkemizde üretiyoruz. Almanya'dan bugüne kadar 7 hızlı tren seti aldık. Yaptığımız son 10 setlik YHT seti ihalesini de Alman firması aldı. Anlaşmanın imzalanmasının ardından setler üretilmeye başlandı." şeklinde konuştu.

Almanların ve Çinlilerin, Türkiye'deki hızlı demir yolu projelerine ilgi duyduklarını vurgulayan Turhan, bu konuyla ilgili finansman temini çalışmalarının Ulaştırma ve Altyapı ile Hazine ve Maliye bakanlıklarının ortak girişimiyle devam ettiğini dile getirdi.

"Şimdi herkes parasını kullandırmak istiyor"

Söz konusu ülkelerin altyapı için kredi sağlama konusunda isteklerinin olduğunu belirten Turhan, "Bazı projelerimizin, Avrupalı ülkelerin finans kuruluşlarınca finanse edilmek istenmesi, ülkemizde yatırım ortamının olduğunun göstergesidir. Bu insanlar boşuna gelip buralarda mesai harcamazlar. Projelerimize ilgi duyuyorlar. Ellerindeki finansı buralarda değerlendirmek istiyorlar, biz de işimizi görmek istiyoruz." dedi.

Bakan Turhan, bir süre önce yaklaşık 5,5-6 milyar avroluk hızlı demir yolu projelerine ilişkin Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ve Türkiye'ye gelen Alman yetkilileri bilgilendirdiklerini söyledi.

Alman yetkililerin bu konuda değerlendirme yapacaklarını vurgulayan Turhan, şunları kaydetti:
"Bunun en önemlisi kredi şartları. Şimdi herkes parasını kullandırmak istiyor ama şartlar önemli. Bizim için de müzakereler devam ediyor. Biz Almanlar ile bugüne kadar müttefik olarak çok işler yaptık. Bundan sonra da inşallah Alman hükümeti ile birlikte ulaştırma sektöründe de çalışmalarımızı sürdüreceğimizi ve projelerimizi gerçekleştirme imkanı yakalayacağımızı düşünüyorum."

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • What is yerli ve milli16 Kasım 2018 15:07

  Almanlar rakip Türkiyede rakip vagon hızlı tren lokomotif metro sanayinin gelişmesinin önüne geçmek için çabalıyor el alemin parasıyla borçlanıp herkes hızlı tren yapar koskoca Osmanlı bu tip kafayla sadece bir tek fes fabrikası açabildi

 • 1Borsacı16 Kasım 2018 14:27

  Pendik-Halkalı arası banliyö trenleri arasında çalışacak ve yavaş gidecek. 3.Köprü'den geçecek hattın inşaatına başlanması lazım. Banliyö hattında da çalışma çok uzadı yıllardır hazır olan hatta üçüncü hattı seremediler, bu yıl sonunda o da biter artık, önemli bir ulaşım hattı.

 • ferit can16 Kasım 2018 14:14

  TAMDA SEÇİMLERE DENK GELİYOR NEDENSE :D

 • gökhan16 Kasım 2018 13:46

  Tren bu ülkenin en önemli ulaşım araçlarından biri o yüzden en kısa sürede kesinlikle açılmalı 2019 ilk çeyrek denmiş ama çok geç 2019 girmeden açılması gerekir. Bu arada tarihte filmlere konu olan unutulmaz inanılmaz rantı bulunan Haydarpaşa tren istasyonu da yandı bitti kül oldu olacaktı ama neyseki son hızla yeniden restorasyan çalışmaları devam ediyor açılacak en kısa sürede orasıda inş.. Umudumuz ikisinin de bir an önce kullanıma açılması tşk.

 • seçmen16 Kasım 2018 11:58

  yılan hikayesine döndü, bitsin artık, ancak yetiştireceğiz diye de şişirmesinler...

 • TR16 Kasım 2018 11:37

  hızlı trenler, çağdaş ülkelerin çağdaş ulaşım aracıdır, bu işi en iyi yapan da Almanlardır, ülkemizde yaygınlaşması gerekmektedir...

 • YORUM16 Kasım 2018 11:35

  ülkemizin artık otoyollara değil, daha hızlı, daha ekonomik, daha konforlu ve çevreye daha duyarlı demiryollarına ve hızlı trenlere ihtiyacı var... bu hatların çoğaltılması gerekiyor.

 • Ahmet tecer16 Kasım 2018 10:25

  ilk basta yıllardır kapalı olan haydarpaşa gebze tren hattını açın