BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAvrupa Birliği limanları Rus gemilerine kapatılıyor----

Avrupa Birliği limanları Rus gemilerine kapatılıyor

Avrupa Birliği limanları Rus gemilerine kapatılıyor
20 Nisan 2022 - 10:09 www.finansgundem.com

AB ülkeleri, Rus gemilerine limanlara erişim yasağını uygulamaya başlarken petrol ve doğalgaz başta olmak üzere pek çok önemli ürünün taşınması istisna kapsamında yer alıyor.

Son günlerde Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, peş peşe limanlarını Rus gemilerine kapatmaya başladı. Avrupa Birliği (AB), Rusya'ya karşı 5'inci yaptırım paketini 5 Nisan'da açıkladı. Bu kapsamda Rusya'ya ait ve bu ülke tarafından işletilen gemilerin de AB limanlarına erişiminin yasaklanması kararlaştırıldı. Konuyla ilgili AB direktifi 8 Nisan'da yayınlandı.

Rus bayrağı altında kayıtlı tüm gemilere yasak

Yasak, yatlar ve gezi tekneleri de dahil olmak üzere "Rus bayrağı altında kayıtlı" tüm gemiler için geçerli olacak. Rus bayrağını başka bir devlete çeviren gemiler de yasak dahiline alınacak. Bu çerçevede şimdiye kadar Bulgaristan, Romanya, Estonya, Belçika ve İtalya 16 Nisan gece yarısından itibaren AB direktifini uygulamaya koydu.

Son olarak Yunanistan, AB'nin Rusya'ya yönelik yaptırımları çerçevesinde Eğriboz Adası açıklarında bir Rus petrol tankerini alıkoydu.

Gerekli adımları atmak her devletin kendi tasarrufunda

AB'de denize sınırı olan 22 üye ülke yer alıyor. Önlemi uygulamak için gerekli adımları atmak her üye devletin kendi tasarrufunda bulunuyor.

Brüksel merkezli Avrupa Deniz Limanları Organizasyonu (ESPO), 12 Nisan'da, AB'den açıklık ve tüm üye ülkelerde uygulamada birlik sağlanmasını talep etmişti. Üyelerin uygulamayı harmonize şekilde hayata geçirmesinin Rus gemilerinin "liman seçmesinin" önüne geçeceğini belirten EPSO, AB'nin ilgili kuruluşu Avrupa Deniz Güvenliği Ajansı'ndan arz zincirinin daha fazla kesintiye uğramamasını sağlamak için AB limanlarına giremeyecek gemilerin açık bir listesini sunmasını istedi.

İstinalar neler?

AB'nin gemileri hedef alan yaptırımları geniş istisnalar içeriyor. Bunlara göre yaptırımlardan önce limanlara yasal olarak giren herhangi bir Rus gemisi olduğu yeri terk edebilecek. İstisnalar arasında en kritiği doğalgaz ve petrol taşıyan gemilere yönelik olarak öne çıkıyor. Zira AB'nin Rusya'dan gemilerle ithal ettiklerinin başında enerji ürünleri geliyor. AB'nin Ukrayna savaşıyla ilgili karşılaştığı en büyük zorluğu Rus enerjisine bağımlılığı ortadan kaldırmak oluşturuyor.

Diğer istisnalar arasında insani amaç taşıyan gemiler, buğday ve gübre de dahil olmak üzere tüm farmasötik, tıbbi, tarım ve gıda ürünlerini yüklenmiş, sivil nükleer kapasitenin işletilmesi için kesinlikle gerekli olan nükleer yakıt ve diğer malları taşıyan gemiler yer alıyor.

Ayrıca 5'inci yaptırım paketinde öngörülen Rusya'dan kömür ithalatına getirilen yasağın fiilen 10 Ağustos'ta başlayacak olması nedeniyle o zamana kadar kömür ve diğer katı fosil yakıtların AB'de satın alınması, ithal edilmesi veya taşınması da mümkün olmaya devam edecek.

G7, AB ve NATO liderlerinden Rusya’ya ek yaptırım

Sırp lider: Rusya'ya yaptırım uygulamayacağız

Yeni Zelanda'dan Rusya'ya yaptırım açıklaması

Yunanistan'dan Rusya'ya yaptırım: Tankere el koydu!

Japonya ve İsviçre, Rusya'ya karşı yaptırımlar için anlaştı

Putin: Yaptırımlar uygulayanlara da zarar veriyor

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)