BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiAltın ithalatı iki yılın zirvesinde----

Altın ithalatı iki yılın zirvesinde

Altın ithalatı iki yılın zirvesinde
05 Ekim 2022 - 16:53 www.finansgundem.com

Altın ithalatında son dönemdeki dikkat çeken yükseliş eylülde de devam etti. Türkiye'nin altın ithalatı eylülde 3,1 milyar dolarla 2 yılın zirvesine yükseldi.

Altın ithalatındaki yükseliş eylülde de devam etti. Altın ve diğer kıymetli taş ithalatı eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 543,4’lük artışla 3 milyar 110 milyon dolara yükseldi. Geçen sene eylülde bu rakam 483 milyon dolardı.

‘Kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası, metal paralar’ ithalatı, ocak-eylül döneminde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 138,2 artışla 14 milyar 227 milyon dolara ulaştı.

ENERJİ VE ALTIN FATURASI 13 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI

Eylüldeki 9 milyar 563 milyon dolarlık enerji ithalatı ile birlikte, enerji ve altın faturası eylülde 12 milyar 673 milyon dolar oldu.

Ocak-eylül dönemindeki toplam enerji ve altın ithalatı da 88 milyar 77 milyon dolar oldu.

Türkiye’nin enerji ürünleri ihracatı eylülde 1 milyar 705 milyon dolar, ocak-eylül döneminde 12 milyar 268 milyon dolar oldu.

Türkiye’nin altın ve diğer kıymetli taş ihracatı da eylülde 951 milyon dolar, ocak-eylül döneminde 7 milyar 332 milyon dolar oldu.

TASARRUF AMAÇLI ALIMLAR ARTTI

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı, Para ve Altın Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, vatandaşın tasarruf amaçlı altın alımlarının son aylarda arttığına işaret etti.

Nitekim, Darphane’nin altın üretimi ağustosta 6,1 tonla 17 ayın zirvesine yükselmişti. Yıldırımtürk, yükselişin eylülde de sürdüğünü belirtti.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenleri piyasası verilerine göre de ağustosta altın ithalatı 31,3 tonla iki yılın zirvesine çıkmıştı.

Yıldırımtürk, Rusya’da üretilip Dubai üzerinden Türkiye’ye gelen altının da arttığına işaret etti.

Yastık altındaki altını sistem içine çekme kampanyalarının etkili olmadığını, yüksek enflasyon ve güven sorunu nedeniyle vatandaşın yastık altı altın alımlarının sürdüğünü belirten Yıldırımtürk, vatandaşın altında fiyat düşüşlerini alım fırsatı olarak gördüğünü belirtti.

Altın fiyatları düşüşte

 

Altın sevkiyatı Türkiye ve Çin'e artarken Hindistan'a düştü

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)