BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaAltın fiyatlarında yükseliş devam edecek mi?----

Altın fiyatlarında yükseliş devam edecek mi?

Altın fiyatlarında yükseliş devam edecek mi?
21 Nisan 2020 - 12:35 www.finansgundem.com

Yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü altın fiyatları son dönemde rekor seviyelerde seyrediyor. Analistler bu yıl için ons fiyatı beklentilerini yükseltirken, yaşanan bu artışların ardından yükseliş eğiliminin durabileceğini gösteriyor.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı korona virüs salgınının küresel piyasaları sarsması ve merkez bankalarının parasal destek adımları açıklamalarıyla bu yıl %10’dan fazla artış gösterdi ve 14 Nisan’da yaklaşık yedi buçuk yılın en yüksek seviyesi olan 1,746.50 dolara ulaştı.

ALTINI CAZİP HALE GETİREN NEDENLER

Genellikle ekonomik kargaşa dönemlerinde güvenli tasarruf aracı olarak talep gören altın, merkez bankalarının gevşeme adımlarından destek buluyor. Merkez bankalarının gevşeme adımları tahvil getirilerini aşağı çekerken, diğer varlıkların değerini düşürerek enflasyon endişesini artırıyor ve böylece altını daha cazip hale getiriyor.

TAHMİNLER YÜKSELDİ

Reuters’ın bu ay 37 analist ve işlemci arasında yaptığı anket, altın fiyatları için medyan tahminin 2020’de ortalama 1,639 dolar ve 2021’de 1,655 dolar olduğunu gösterdi. Tahminler, Ocak ayındaki ankete göre daha da yükseldi. Ancak yine de anket verileri yaşanan bu artışların ardından yükseliş eğiliminin durabileceğini gösteriyor.

“ALTIN TALEBİ UZUN VADEDE SÜREBİLİR”

Ocak ayındaki ankette altın fiyatlarının bu yıl ortalama 1,546 dolar ve 2021’de 1,600 dolar olması bekleniyordu. Analistlerin açıklamasına göre, altın diğer para birimlerine sahip alıcılar için altını daha maliyetli hale getiren güçlü seyreden dolar ve birçok tüketicinin tecrit altında kaldığı ve gelirini kaybettiği Hindistan ve Çin gibi yerlerde azalan taleple baskılanabilir.

Finansal piyasaların tekrar düşmesi ve yatırımcıların ayakta kalabilmek için daha fazla likit varlığa para yatırmaları gerekmesi halinde fiyatlar da kırılgan olabilir. Standard Chartered analisti Suki Cooper, “Fiyatların güvenli liman akışları ve likidite ihtiyaçları arasında bir savaşta kalmasını bekliyoruz” dedi.

Cooper düşük tahvil getirileri ve daha fazla ekonomik destek tedbiri beklentisinin altına olan talebi uzun vadede sürdürebileceğini söyledi.

İç piyasada gram altın bugün yine 380 TL seviyesine çıktı. Çeyrek altın ise 620 TL seviyesinde bulunuyor.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Türkoğlutürk 22 Nisan 2020 09:32

    Merkez bankaları kağıt basıp para dedikçe altının değeri yükselecektir. Bunun yanında merkez bankalarında topladığın göre onsu 2200 de görmek şaşırtmaz. İki engel bir ülkelerin altın satması, iki altın hesaplarının fiziki altına talebi engellemesi

  • Aynen22 Nisan 2020 11:50

    Çok güzel özetlemişsiniz. Ons bazında bu yıl eski zirvesi 1920 doları 2021 de 2300 doları göreceğini düşünüyorum. YTD.