BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAlmanya üç Türk'ü casusluktan yargılayacak----

Almanya üç Türk'ü casusluktan yargılayacak

Almanya üç Türk'ü casusluktan yargılayacak
22 Ağustos 2015 - 07:07 www.finansgundem.com

Almanya’da Türk istihbaratı MİT adına çalışmakla suçlanan üç Türk casusluktan yargılanacak. Yargılama 9 Eylül’de Almanya’da başlıyor.

Geçen yıl 17 Aralık tarihinde Almanya’da göz altına alındıklarında büyük gürültü kopan üç Türk, casusluktan yargı önüne çıkacak. Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi, Federal Başsavcılığın üç Türkü casuslukla suçladığı iddianameyi kabul etti. Buna göre Türk vatandaşları Muhammed Taha G. (58) ile Ahmet Duran Y. (59) ve Türk kökenli Alman vatandaşı Göksel G., Türkiye gizli servisi MİT adına casusluk yapmakla suçlanıyor. İlk duruşma 9 Eylül’de Koblenz’de başlayacak. Mahkeme ilk planda 24 oturum tarihi belirledi. 
 
TALİMATLA ÇALIŞTILAR

Federal Savcılığın iddianamesinde üç Türk, en geç şubat 2013 tarihinden gözaltına alındıkları 17 Aralık 2014 tarihine kadar Türk gizli servisi MİT’e çalışmakla suçlanıyor. İddianamede Muhammed Taha G.’nin yönetici olduğu ve Ahmet Duran Y. ile Göksel G. ve daha bir çok muhbiri yönlendirdiği belirtiliyor. “Sanık Muhammed Taha G.’nin talimatları doğrultusunda sanık Ahmet Duran Y. ve Göksel G. bu süre zarfında özellikle Almanya’da yaşayan Türk hükümet muhalifleri hakkında bilgi topladı. Ayrıca iki sanık, Muhammed Taha G.’yi Kürt aktivistlerin eylemleri üzerine bilgilendirdi. Sanık Muhammed Taha G. bu bilgileri gizli kişiler üzerinden Türk istihbaratına iletti” deniliyor.
 
FİDAN GÖNDERDİ

Federal Başsavcılığın üç Türkü dinleme ve takip sonucu elde ettiği bilgilere dayanarak hazırladığı iddianameye göre Muhammed Taha G. ve ekibini Almanya’da MİT müsteşarı Hakan Fidan görevlendirdi ve bunun için 25 bin Euro bütçe verdi. İddianameye göre Göksel G., bu doğrultuda Bad Dürkheim kentinde Türk Alman şirketleri için sözde danışmanlık şirketi açtı. Muhammed Taha G. ile kendisini karşılamaya gelen Göksel G. Frankfurt havaalanında, Ahmet Duran Y. ise Wuppertal kentindeki evinde 17 Aralık 2014’te göz altına alınmıştı. Ardından tutuklanarak cezaevine konulan üç Türkten Almanya’da yaşayan Ahmet Duran Y. ile Göksel G. hakkındaki tutukluluk kararı 12 Şubat 2015 tarihinde kaldırıldı. Türkiye’de yaşayan Muhammed Taha G. ise halen Almanya’da tutuklu bulunuyor.
ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • La Bebe22 Ağustos 2015 09:04

    Bilmeyenler için anlatayım, sözkonusu şahıslar, TC çıkarları için Almanya devletinde casusluk yapmıyorlar. Tam tersine, iktidara partisine muhalif olanların fişlenmesiyle görevlilerdi. İnanmayan konu hakkında çıkan yabancı basın yazılarına bakabilirler. Yani olay TC adına casusluk yapmak değil, öyle olsa canım feda olsun, ama devlet organları sadece parti çıkarları için çalışır olmuş. Yazıktır.