BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAirbus, rüşvet soruşturmasında 16 milyon euroya uzlaştı----

Airbus, rüşvet soruşturmasında 16 milyon euroya uzlaştı

Airbus, rüşvet soruşturmasında 16 milyon euroya uzlaştı
01 Aralık 2022 - 00:41 www.finansgundem.com

Uçak üreticisi Airbus, Libya ve Kazakistan'daki rüşvet iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Fransız Mali Suçları Soruşturma Bürosu anlaşmaya vararak 16 milyon euro ceza ödemeyi kabul etti.

Uçak üreticisi Airbus, Fransız Mali Suçları Soruşturma Bürosu ile Libya ve Kazakistan'daki rüşvet iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturmada uzlaşmaya vardı. Uzlaşma kapsamında Airbus yaklaşık 16 milyon euro ceza ödemeyi kabul etti.

Paris mahkemesince onaylanan bu uzlaşma ile 2016 yılından bu yana devam eden soruşturmaların üzerine sünger çekilmesi bekleniyor.

Mali Suçları Soruşturma Bürosu savcısı Airbus'ın 2020'de 3 milyar euronun üzerinde ceza ödediğini belirterek "O dönemde rekor ceza kamu yararını tamamen karşıladı, o tarihten bu yana Airbus'ta derin bir iç dönüşüm yaşandı" dedi.

Airbus avukatı Giles August da duruşmada "Airbus bugün çok sağlam bir dürüstlükle hareket ediyor" ifadesini kullandı.

Airbus asıl davanın başladığı 2016 yılından bu yana çok geniş bir yönetim değişikliği yaşadığını ve şimdi modern bir iç denetim sistemine sahip olduğunu belirtiyor.

Libya ve Kazakistan'daki rüşvet iddiaları

Yeni uzlaşıya konu olan dava, Muammer Kaddafi'nin Libya lideri olduğu 2007'deki savaş uçağı ve 2009'da Kazakistan'a helikopter, uydu ve uydu kontrol merkezlerinin satışını içeriyor.

Savcılar Airbus'ın Libya ve Kazakistan'daki yasadışı anlaşmalarının hala soruşturma altında olduğunu ve bu nedenle 2020'de yapılan uzlaşının geçerli olmadığını belirtmişti.

Libya'daki rüşvet düzeni Fransız Mali Soruşturmalar Bürosu'nun iş insanları ve eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yle bağlantılı siyasetçilerin siyasi kampanyalarını Libya'nın yasadışı fonları ile finanse ettikleri şüphesi üzerine ortaya çıkmıştı. Sarkozy hakkındaki iddiaları reddediyor.

Airbus geçen ay açıkladığı çeyrek yıl raporunda Libya ve Kazakistan'la ilgili soruşturmalarda Fransız mercilerle tam işbirliği içinde olduğunu belirtmişti.

Slovakya Merkez Bankası Başkanı’na rüşvet soruşturması

 

Facebook’ta rüşvet skandalı

 

Özel jet dolusu rüşvet parasına 310 milyon dolar ceza

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)