BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemABD'den Rusya'ya bir finansal yaptırım daha----

ABD'den Rusya'ya bir finansal yaptırım daha

ABD'den Rusya'ya bir finansal yaptırım daha
05 Nisan 2022 - 10:37 www.finansgundem.com

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından uygulamaya konulan yaptırımlar kapsamında, ABD Hazinesi Rus hükümetinin ABD'li finans kuruluşlarına dolar cinsi ödeme yapmasını 4 Nisan'dan itibaren yasakladı.

ABD Hazinesi, ABD bankalarındaki Rus devlet hesaplarından yapılacak dolar ödemelerini askıya aldı. Hazine’nin bu hamlesi Moskova’nın tahvil yatırımcılarına ödeme yapmak için alternatif kaynak bulma baskısını artırdı.

Kararın bu hafta Ukrayna’da işlendiği ileri sürülen sivil cinayetleri nedeniyle Rusya’yı cezalandırmak için devreye sokulduğu belirtildi.

ABD RUSYA’YI SIKIŞTIRIYOR

Konu ilgili Bloomberg’e bilgi veren bir Hazine yetkilisi, ABD’nin bu hamle ile Rusya’yı, ‘ülkedeki dolar rezervlerini boşaltmak’, ‘gelirleri harcamak’ veya ‘temerrüde düşmek’ seçenekleri arasında seçim yapmaya zorlayacaklarını belirtti.

ABD, yatırımcıların yaptırım sürecinde Rus döviz borcu ödemelerini almalarına izin vermişti. Ülke son olarak 2035 vadeli eurobondunun 102 milyon dolarlık kupon ödemesini de gerçekleştirmiş, bu ödemenin ardından dikkatler 2 milyar dolarlık geri ödemeye çevrilmişti.

RUSYA TEMERRÜDDEN KAÇINIYOR

Yaklaşık 40 milyar dolar değerinde toplam 15 uluslararası tahvile sahip olan Rusya, benzeri görülmemiş ekonomik yaptırımlara rağmen şimdiye kadar dış borçlarını temerrüde düşmekten kurtardı. Ancak bu durum giderek zorlaşıyor.

Rusya’nın tahvillerde kupon ödemelerini ‘dost olmayan’ ülkelerin alacaklılarına ruble ile yapacağı açıklamalarının ardından kredi derecelendirme kuruluşları, yerel para ile ödemenin temerrüt anlamına geleceğini açıklamıştı.

Rusya, yaklaşan tahvil ödemelerinden herhangi birini önceden belirlenmiş zaman dilimleri içinde yapmazsa veya başka bir para biriminin ödeme aracı olarak belirlendiği durumlarda ruble olarak ödeme yaparsa, temerrüde düşebilir.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı: Rusya savaş amaçlarını revize ediyor

 

IMF: ABD ekonomisi durgunluktan kaçınacak kadar güçlü

 

Avustralya, Rusya'ya lüks mal ihraç etmeyecek

 

Almanya ve Fransa'dan kritik Rusya kararı

 

Rusya'dan vize kararı! Putin imzayı attı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)