BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemABD'de ek dozla ilgili çelişkili açıklamalar----

ABD'de ek dozla ilgili çelişkili açıklamalar

ABD'de ek dozla ilgili çelişkili açıklamalar
23 Ekim 2021 - 05:48 www.finansgundem.com

ABD'de Kovid-19 aşısı ile ilgili yetkili isimlerden 'tam doz aşı', 'takviye doz' ve 'karışık doz' konularında farklı açıklamalar geldi

ABD yönetimi yetkilileri, aşı olma kriterlerini karşılayan herkesi takviye Kovid-19 aşılarını olmaya çağırırken, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) başkanı da kaç doz aşının “tam doz” kabul edileceği konusunda güncelleme yapabileceklerini açıkladı.

ABD’de şu anda iki doz Pfizer/BioNTech ya da Moderna aşısı veya bir doz Johnson & Johnson aşısını olanlar tam doz aşı olmuş sayılıyor.

CDC Başkanı Rochelle Walensky gazetecilere yaptığı açıklamada, “Tam doz aşı tanımını henüz değiştirmedik. Bu konuyu değerlendirmeye devam edeceğiz. Gelecekte ‘tam doz’ tanımlamamızda güncellemeye gitmemiz gerekebilir" diye konuştu.

Walensky, Amerikan halkına seslenerek, “Takviye doz aşısı olmak için kriterleri karşılıyorsanız, gidip aşınızı olun” dedi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer ve BioNTech’in ortak geliştirdiği aşıya takviye dozlara geçen ay onay vermesinin ardından, Moderna ve Johnson & Johnson’ın aşılarının ek dozlarına da yeşil ışık yakmıştı. FDA, kişilerin ayrıca takviye dozlarda farklı firmaların geliştirdiği aşılardan birini olabileceğine karar vermişti. CDC de daha sonra bu kararı desteklemiş ve Amerikalılar’ın takviye doz için, ilk oldukları aşıdan farklı bir aşı seçebileceklerini belirtmişti.

Fauci: “Aşılar karıştırılabilir ama tavsiyemiz ilk aşıya bağlı kalınması”

Beyaz Saray Baş Sağlık Danışmanı Anthony Fauci ise Amerikalılar’ın takviye dozlarda farklı firmaların geliştirdiği aşılar arasında seçim yapabileceklerini ancak tavsiyelerinin ilk oldukları aşıyla devam edilmesi yönünde olduğunu söyledi.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Fauci, CNN’e yaptığı açıklamada, “Genel olarak ilk olduğunuz aşının takviyesini olmanız tavsiye edilir” ifadesini kullandı. Ancak Fauci, belirli bir sebeple, kişilerin farklı koşulları, aşıya erişilebilirlik durumu ya da sadece tercih farklılığı gibi faktörler hesaba katılarak, aşıların karıştırılabileceğini de kaydetti.

Fauci’nin açıklamaları, CDC ve FDA’ın bu haftaki tavsiyeleriyle çelişiyor. İki kurum da Amerikalılar’ın takviye aşı olmaları gerektiğini belirtse de hangi bileşimlerin daha iyi olacağı konusunda net bir tavsiyede bulunmadı.

Amerikan Sağlık Dairesi Başkanı Vivek Murthy de CNBC kanalına verdiği mülakatta Fauci’nin değerlendirmesine katıldı. Murthy, “Eğer Pfizer/Moderna olduysanız ve ilk dozlarınız iyi geçtiyse, bence aynı aşıya bağlı kalmak epey akla yatkın” diye konuştu.

ABD'de iki aşının takviye dozları için acil onay

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)