Ana SayfaPara PiyasaKurumsal yatırımcılar hangi hisseleri seçiyor?---

Kurumsal yatırımcılar hangi hisseleri seçiyor?

1 / 10
Kurumsal yatırımcılar hangi hisseleri seçiyor?
17 Şubat 2016 - 10:11 www.finansgundem.com

Kurumsal yatırımcılar borsada sanayi ve hizmet sektörü ile mali sektörü tercih ediyor. Alımlardaki seçicilik, kayıpların endeksin altında kalmasına imkan sağladı.

Fortune'den Zeynep Aktaş'ın derlediği habere göre, Vakıf Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Serhad Satoğlu, “Hisse senedi yatırımlarımızda risk, hisse senedi fiyatlarındaki iniş çıkışlardır; volatilitedir” diyor. Volatiliteden kast ettiğinin ise piyasaların yukarı ve aşağı hareket etmesi olduğuna dikkat çekiyor. Hal böyle olunca uygulanacak stratejiler de oldukça önem kazanıyor. Eğer benimsenen strateji, piyasaların volatilitesini doğal olarak hesaba katıyorsa bu halde piyasaların açık olduğu her gün fiyatlardaki iniş çıkışların da takip edilmesini zorunlu kılıyor. Satoğlu ise stratejisine oldukça güveniyor. Bu güvenle olsa gerek ki, “Risk ortamında bizi başarıya götüren stratejiler en uygun zamanlarda alım satımların yapılmasını ve potansiyeli olduğuna inandığımız hisselerden vazgeçmememizi gerektirir” diyor.
Şüphesiz potansiyeli yüksek hisse senetleri krizlerde ve sert volatil ortamlarda oynaklık gösterse de ivme yukarı döndüğü anda gerçek değerine hızla ulaşabiliyor. Dahası düşüşlerde endeksten daha az değer kaybederken çıkışlarda da endeksin üzerinde bir performans sergileyebiliyor. Son olarak endeks 2014 yılında yüzde 16,33 değer kaybederken hisse yatırım fonları yüzde 3,58, emeklilik fonları ise yüzde 9,95 oranında değer kaybetti. 

Özellikle bireysel yatırımcılar işlemlerde bulunurken aldıkları kararları kıyaslayabilmek adına kurumsal yatırımcıların ne alıp sattığını her zaman merak etmiştir. Her gün piyasaları izleyen, son güncel gelişmeleri değerlendiren profesyonellerin borsada hangi hisseleri aldığını ve geçtiğimiz yıl hangi hisselerde pozisyonlarını artırdıkları bilmek bireysel yatırımcıların işlemlerinde de yeri geldiğinde etkili olabiliyor. Kurumsal yatırımcıların tercihlerine bakıldığında ise özellikle likit hisseleri öncelik verdiklerini görebiliyoruz. Emeklilik fonu, yatırım fonu ve yatırım ortaklıkları; sektörel bazda bakıldığında mali sektör içerisinde özellikle banka, holding ve yatırım ortaklıklarını tercih ederken sanayi sektöründe de ağırlıklı olarak otomotivi öne çıkarıyor. Diğer taraftan ulaştırma, kimya ve inşaat sektörleri de tercih edilen sektörler arasında yer alıyor. İşte portföylerinde çeşitliliğe yer veren yerli kurumsal yatırımcıların en fazla tercih ettiği hisse senetleri: 

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri
BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster