BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemZarrab operasyonunda ikinci aşama----

Zarrab operasyonunda ikinci aşama

Zarrab operasyonunda ikinci aşama
23 Kasım 2017 - 02:38 www.finansgundem.com

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Zarrab'ın itirafçılığı sonrası ABD'deki davanın 2. ayağına dikkat çekiyor. Operasyonun ekonomik ayağında hedefin Halkbank, siyasi ayağında ise Cumhurbaşkanı olduğunu ifade eden Selvi'nin yazısı şöyle:

Reza Zarrab’ın itirafçı olduğuna dair deliller giderek güçleniyor. Zarrab’ın avukatlarının federal savcı ile bir buçuk aydır pazarlık yaptığı yönündeki bilgiler netleşmeye başladı. Zarrab’ın ismi davadan çıkarıldı.

Zarrab operasyonunun her biri diğerinden daha önemli olan iki boyutu var.

1- Ekonomik yönü.
2- Siyasi ayağı.

Ekonomik ayağın Halk Bankası ve Hakan Atilla üzerinden yürüyeceği anlaşılıyor. Hürriyet Washington Temsilcisi Cansu Çamlıbel, “Zarrab davasının ayak sesleri... Kim bu hassas tanık?” başlıklı yazısından çok önemli bir bilgi paylaştı. Zarrab’ın aslında haftalardır savcılık makamıyla işbirliğinde bulunup, bilgi paylaştığı kuşkusuna dikkat çekti. Bunun teknik olarak mümkün olduğunu söyledi. Ardından ekledi, “Hakan Atilla’nın avukatlarından Cathy Fleming, hassas bir hükümet tanığının kimliğinin kendileriyle paylaşıldığını ancak mahkemenin gizlilik kararı nedeniyle bu ismi müvekkiliyle dahi paylaşamadığını söyledi.”

Amerikan sisteminde, “muteber tanık” deniliyor. Hassas ya da muteber tanık, halen Halk Bankası’nda görev yapan ya da eski bir çalışan olabilir. MİT’çi Mehmet Barıner’i kaçıramadılar ama ellerinde başka birisi olduğu anlaşılıyor. Çünkü muteber tanık, sistem içinden birisi olarak tanımlanıyor.

EKONOMİK BOYUTU

Yeni bir bilgi daha. Amerika’nın, İran ambargosuna yönelik 60 milyon işlemi incelemeye aldığı söyleniyor. Mahkemenin 60 milyon işlem için tek tek ceza mı keseceği, yoksa farklı bir sistemi mi kullanacağı ise bilinmiyor. Tek tek ceza kesilmesini düşünemiyorum bile. 17-25 Aralık operasyonu kapsamında Halk Bankası’na giren FETÖ’cü polisler sadece İran’la ticaretin yürütüldüğü bölüme girmişti. O zaman bu bilgiyi operasyon sırasında banka içinde olan bir görevliden almıştım. Bu durum 17-25 Aralık’ın arkasındaki ABD parmağına işaret ediyor ama tek gösterge bu değil. Federal Mahkeme’nin elinde Türkiye’den temin edilenden başka bilgi olduğu anlaşılıyor. Bunların ABD’nin kendi tespitlerinin yanı sıra, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran’ın ilettiği dosyalar olduğu söyleniyor.
Gazete Habertürk’ten Sefer Yüksel’in haberine göre İran’a, Kuzey Kore’ye ve Sudan’a yaptırımları deldiği için ceza kesilen bankalar şunlar:

Fransız BNP Paribas: 8.9 milyar dolar
HSBC: 1.9 milyar dolar
Standard Chartered: 967 milyon dolar
Credit Agricole: 787 milyon dolar
Royal Bank of Scotland: 100 milyon dolar

Türkiye’ye karşı yürütülen cezalandırma sisteminin ise farklı bir yönü var. Ve bu Amerika tarafından ilk kez bize karşı uygulanıyor. O bankaların hiçbir yöneticisi yargılanmamış, cezaevine konulmamıştı. Onlara sadece idari para cezası kesilmişti. Anlaşmaya yanaştıkları için bu cezaları indirildi. Türkiye’ye karşı ise hem idari hem adli ceza sistemi uygulanıyor. Reza Zarrab ve Hakan Atilla cezaevinde. Eski Bakan Zafer Çağlayan ile eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ise sanık durumunda.
Uzun sözün kısası ABD, Zarrab operasyonu üzerinden Türk ekonomisine darbe vurmaya hazırlanıyor.

SİYASİ AYAK

Bu operasyonun siyasi ayağında ise bir numaralı hedef, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.
Çünkü Zarrab’ın itirafçı olmasıyla operasyonun ikinci aşaması başlayacak. Operasyonda birinci amaç Zarrab’ı itirafçı yapmaktı. Bu başarıldı. İkinci aşamada ise Zarrab’ın verdiği bilgiler ışığında yeni bir iddianame hazırlanacak. Ambargoyu delmek amacıyla yapılan faaliyetler mercek altına alınacak. Ambargodan sağlanan gelirlerin resmi kayıtlara giren bölümü ile şahısların kişisel hesabına geçen bölümleri üzerinde durulması bekleniyor.

Zarrab kendini kurtardı ama bu dava Türkiye açısından her geçen gün daha yakıcı hale geliyor.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • yılmaz23 Kasım 2017 21:44

  ne korktuk ne korktuk sorma truva abdülkadir.senn bu davayı anlayamadığın ve de esen yele göre kavak gibi eğildiğin için dışarı atıldın,senin gibiler bilsin ki ALLAH CC. en büyük tuzak kurandır.bunu evangelista artıkları da anlayacaklar bellimi olur belki bu kapışma sonunda imana gelirler beyaz sarayın karşısına cami bile yaparlar.

 • Görünen köy23 Kasım 2017 15:15

  Beyaz adamlar önce kesecekleri yüklü bir ceza makbuzunu ceplerine koyup sonra ceza indirimi için pazarlık masasına çağırmayı ve orada askeri siyasi ve ekonomik tavizler elde etmeyi umuyor

 • Samim Tefe23 Kasım 2017 11:42

  Abd ve AB gibi görünürde adı devlet olup, içi boş, liboş ve düşüncesi sömürge aklı ve kanla beslenme mantığı hain kurum ve şirket gibi hareket eden yönetimlerden ancak onlar gibi düşünen ve varoluş olmalarının ne olduğunu bilmeyen zavallı olanlar korkar, Bizler dünyaya niçin geldiğimizi bildiğimiz sürece adı ülke olan diğer unsurlar eninde sonunda dize geleceklerdir, sadece Türkiyeyi yönetenlerin amelleri işlerini rıza-i ilahi için yönetmek ve mücadele etmek olmalı.Sen ey Abdülkadir efendi... bizler dünyaya Allah'a kulluk ve onun adaletini dünyaya yaymak için geldik gidiyoruz, vazifemiz bu, öleceksek de imanlı ve adam gibi ölmek, senin neye hizmet ettiğini bilmez miyiz sanırsın, sen efendin bildiklerinin isteği doğrultusunda yazı yazarak bizleri bu yoldan döndüreceğini mi sanırsın, akıllı ol, rıza-i ilahi için çalış, aptallık etme...

 • Hüseyin hoşgüler23 Kasım 2017 08:13

  İtler havlayın

 • Cego23 Kasım 2017 07:43

  Kendi hesabına geçen şahıslar varsa hepsi şerefsiz.