BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemZamlı emekli maaşında tarih belli oldu----

Zamlı emekli maaşında tarih belli oldu

Zamlı emekli maaşında tarih belli oldu
23 Mart 2023 - 13:17 www.finansgundem.com

En düşük emekli aylığı artışının TBMM'de yapılacak yasal düzenlemenin ardından nisan ayında hesaplara yansıtılması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün katıldığı televizyon programında en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltildiği yönündeki açıklaması, emekliler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Bu müjdenin ardından gözler, söz konusu kararın uygulanması için TBMM'de yapılacak yasal düzenlemeye çevrildi.

En düşük emekli aylığının 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltilmesi için en kısa sürede TBMM'de yasal düzenleme yapılması ve düzenlemenin ardından zamlı aylıkların nisan ayında hesaplara yatırılması bekleniyor.

Söz konusu artıştan, EYT düzenlemesiyle emekli olanlarla beraber emeklilerin yarısından fazlası yararlanacak.

Bayram ikramiyeleri de zamlanacak

Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in, emeklilerin talepleriyle ilgili hükümetin yaptığı çalışmaları işaret etmesi, dikkatleri bayram ikramiyelerine yöneltti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı alternatif çalışmalarda, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında 1100'er lira olarak verilen ikramiyelerde de artışa yer verilirken, bu konuda da ilerleyen günlerde adımların atılacağı öğrenildi.

Bununla birlikte, en düşük emekli aylığındaki artışın ardında kamuoyunda 7 bin 500 liranın üzerinde olan aylıklarda da düzenleme yapılması beklentisi oluşmaya başladı.

Emekliler artıştan memnun

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yaptığı açıklamada, talepleri arasında en düşük emekli aylığı miktarının artırılmasının ilk sıralarda geldiğini belirterek, uzun süredir dile getirdikleri bu talebin karşılık bulmasının, kendilerini memnun ettiğini söyledi.

Emeklilere verilen 1100 liralık bayram ikramiyelerinin de artırılmasını isteyen Ergün, bu yöndeki taleplerinin de en kısa sürede hayata geçeceğine inandıklarını ifade etti.

En düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltilmesinin, aylığı bu rakamın üzerinde olanlarda da beklenti yarattığını dile getiren Ergün, "Az prim ödeyenle çok prim ödeyen arasındaki aylık makasının kapanmaması için 7 bin 500 liranın üzerinde aylık alanların da aylıklarında artış yapılmalı. Bu düzenleme, sosyal güvenlik sisteminin güvenirliliği, saygınlığı, norm ve standart birliği için gereklidir." dedi.

Erdoğan, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltileceğini açıkladı

 

Bakan Bilgin'den emekli maaşı ve bayram ikramiyesi açıklaması

 

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Emekli 23 Mart 2023 21:04

  5500 alan 7500 oluyor da 7501 alan ne oluyor? Ellere var da bize yok mu misali...

 • yüksek prim ödeyenler KERİZ Mİ23 Mart 2023 20:47

  Anayasanın Eşitlik İlkesi alenen İHLAL EDİLİYOR....devletin kaynaklarını istediğime veriririm istemediğime vermem diyor..

 • Hak yolu23 Mart 2023 15:17

  Rezalet ayrımcılık en yüksekten prim ödeyen emeklinin hak kaybı inanılmaz Allahın adaleti değil kulun adaletsizligi

 • Ahmet Öziş23 Mart 2023 14:40

  Çalışırken sgk'ya daha çok prim ödeyenle daha az ödeyene aynı emekli maaşını vermek şaşkınlıktır. Aynı oranda tüm emeklilere artış sağlanmalıdır.

 • Vatandaş23 Mart 2023 14:29

  Emekliyi mağdur edecekler her zamanki  gibi...

 • E.g.23 Mart 2023 14:08

  PARAMIZ OLSUN DOLAR EURO GİBİ DÖVİZ KURLARI OLSUN GRAM ÇEYREK ALTIN KARŞISINDA SÜREKLİ DEĞER KAYBETTİ 1999 YILINDAKİ ASGARİ İLE 11 ÇEYREK ALTIN ALINIRKEN ŞİMDİ 5 ADET ALINAMIYOR 7500 TL AÇIKLANAN YENİ EN ĎÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI ILE 4 ADET ALINAMIYOR ASGARİ ÜCRETE EMEKLİ MAAŞLARINA %100 ZAM DAHA YAPILSA DAHİ 1999 YILININ ALTIN ALIM GÜCÜNE ULAŞAMAZ

 • Emeklisem23 Mart 2023 13:50

  Diğer emeklilerin hak kaybı ne olacak akıl alacak iş degil asla adil değil sosyal bir devletin ayıbıdır tamamen ayrımcılıktır yapılan

 • Mükerrem23 Mart 2023 13:28

  Adaletsizliğin haksızlığın tarifesi daniskası diğer milyonlarca diger emeklilerin kazanımları hakları kaybolmakta maaşları böyle bir haksızlık karşısında enflansyona karşı sürekli erimiş durumda