BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemYunan meclisi karıştı: Gündem Türklere kapıda vize uygulaması----

Yunan meclisi karıştı: Gündem Türklere kapıda vize uygulaması

Yunan meclisi karıştı: Gündem Türklere kapıda vize uygulaması
29 Şubat 2024 - 15:01 www.finansgundem.com

Türklere Ege’deki 10 adada verilecek Ekspres Vize'nin gecikmesi Yunanistan meclisini karıştırdı. PASOK Değişim Hareketi partisi, uygulamanın geciktirilmesi nedeniyle “Türklere verilmesi gereken ekspres vize neden gecikti” diyerek soru önergesi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in görüşmesi sonrası, Yunan adalarını ziyaret edecek Türk vatandaşlarına tüm yıl boyunca 7 gün vize muafiyeti sağlanacağı söylenmişti.

Ege’deki 10 adada Türk turistlere verilmesi planlanan “Ekspres Vize”nin gecikmesi nedeniyle bugün Yunanistan meclisine soru önergesi verildi.

Sözcü'den Yaşar Anter'in haberine göre, PASOK Değişim Hareketi'nin Onikiada Parlamentosu Üyesi Giorgos Nikitiadis, Ekspres Vize’nin geciktirilmesi nedeniyle “Türklere verilmesi gereken ekspres vize neden gecikti” diyerek soru önergesi verdi ve Dışişleri Bakanı Giorgos Gerapetritis'in yanıtlamasını istedi. Yunanistan’ın Ekspers Vize ile birlikte adalara 1,5 milyon Türk turist beklediği, bu nedenle adaların ekonomisine olumlu yansıması olacağı belirtildi.

Milletvekili Nikitiadis, "Yunanistan ile Türkiye arasındaki anlaşmanın uygulanmasına ilişkin zaman çizelgesi nedir, uygulamadaki gecikmenin nedenleri var mı? Anlaşmanın tüm uygulama parametreleri ve özellikle adalarımızın Schengen bölgesine giriş kapılarıyla ilgili olanlar incelendi mi? Hükümet liman ve havaalanı varışlarındaki ve ilgili kontrollerdeki keskin artışla nasıl başa çıkmayı planlıyor?" sorularını yöneltti.

2 AYDA GELİŞME SAĞLANAMADI

Rodos Adası’nda yayın yapan Rodiaki Gazetesi'nin haberine göre, şu ana kadar hükümetin iki ay önce açıkladığı hiçbir şeyin hayata geçirilmediğini belirten PASOK üyesi Nikitiadis, konuyu Meclis'e taşıdı. Soru önergesi Dışişleri Bakanı Sayın Giorgos Gerapetritis'e yöneltildi ve bugün iletildi.

Nikitiadis önergesinde "7 Aralık 2023 tarihinde Atina'da düzenlenen 5. Yunanistan-Türkiye Yüksek İşbirliği Konseyi ve Başbakan'ın, Doğu Ege'deki 10 adayı ziyaret etmek isteyen Türklere 7 günlük ekspres vize verileceği yönündeki açıklamasından iki ay sonra hâlâ bu yönde bir şey yapılmış değil. Mevcut vize gecikmeleri Türk vatandaşlarının gerekli belgeleri sunacağı Bakanlığın elektronik platformunun aktif hale getirilmemesinden kaynaklanıyor" denildi.

TÜRK TURİST SAYISI 1,5 MİLYONU AŞACAK

Haberde ayrıca Rodos ve İstanköy'e Türk turistler için halihazırda 2 bin rezervasyon yapıldığı belirtilirken, Ekspres Vize’nin uygulamaya girmesi ile birlikte, 2024 yılında Türk turist sayısının 1,5 milyonu aşacağı tahmin ediliyor.

10 adadan yetkililer, artan yolcu sayısını karşılamak için Schengen bölgesine giriş kapısı olan liman ve havaalanı altyapısında yapılması gereken çalışmalarla ilgili endişelerini dile getiriyor. 

Soru önergesinde ayrıca kış aylarında adalar arasındaki Türk turist trafiği yerel pazarda ekonomiye nefes aldırdığı kaydedildi. Aynı zamanda giriş kapılarındaki kontrollerin dikey olarak çoğalacağı ve mevcut polis sayısının hiçbir şekilde yeterli olmayacağı için insan kaynağında ek ihtiyaçların karşılanması konusunda acilen önlem alınması gerektiğine dikkat çekildi.

Ekspres Vize’nin uygulamaya girmesi ile birlikte Türk turistler Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Leros, Kalimnos, İstanköy, Rodos, Sömbeki ve Kasteloris adalarında kapıda vize alarak bir hafta tatil yapabilecekler.

Yunan adalarında 'kapıda vize' başlıyor: İşte gerekli belgeler...

 

Yunanistan, kapıda vize uygulamasını genişletiyor!

 

Miçotakis'ten Türkiye'ye ekspres vize mesajı

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Türko29 Şubat 2024 16:12

    Türkler komşudur Avrupalıdır cağdaştır uygardır medenidir yobaz ortadogulu arap çöl bedevisi araplar ile mukayese edilmesi imkansızdır