BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemYılmaz: KKM görevini yaptı----

Yılmaz: KKM görevini yaptı

Yılmaz: KKM görevini yaptı
07 Aralık 2023 - 16:25 www.finansgundem.com

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Başından itibaren geçici bir düzenleme olarak kurgulanan KKM görevini yapmış olup, finansal piyasalarda istikrarı zedelemeden aşamalı bir şekilde azaltılmaktadır." dedi

Yılmaz: KKM görevini yaptı, finansal piyasalarda istikrarı zedelemeden aşamalı bir şekilde azaltılıyor

07/12/2023 16:21:35

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Mayıs seçimleri sonucu siyasi belirsizliklerin ortadan kalkması ve önümüzdeki döneme yönelik makroekonomik politika çerçevesinin somutlaşmasıyla birlikte, ekonomik göstergelerimizdeki iyileşmeye ek olarak rezerlerin de istikrarlı bir şekilde artmakta olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkannı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, X üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, güven ve istikrar ortamında yürütülen çalışmalar neticesinde;

* Merkez Bankası’nın brüt rezervleri 1 Aralık itibarıyla 140,1 milyar dolar ile tarihi rekor seviyesine yükseldi.

* 2023 mayıs ayı sonu itibarıyla yaklaşık 98,5 milyar seviyesinden, 140,1 milyar dolara ulaşan brüt rezervler, altı aylık dönem içerisinde yüzde 42,3 oranında rekor düzeyde artmıştır.

* Sadece 1 hafta içerisinde rezerlerimizdeki artış ise yaklaşık 4 milyar dolardır.

Ekonomi politikasındaki yol haritasının 12. Kalkınma Planı ve Orta Vadeli Programla netleşmesi, Merkez Bankasının düzenlemeleri ile piyasalarda sağlanan güvenin etkisiyle Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarındaki artış eğiliminin tam tersine döndüğünü de görüyoruz.

* KKM, Ağustos ayı ortası itibarıyla rekor seviyesi olan yaklaşık 3 trilyon 408 milyar seviyesine yükseldikten sonra, 1 Aralık haftası itibarıyla 694 milyar lira eksilerek 2 trilyon 714 milyar TL seviyesine inmiştir.

* Başından itibaren geçici bir düzenleme olarak kurgulanan KKM görevini yapmış olup, finansal piyasalarda istikrarı zedelemeden aşamalı bir şekilde azaltılmaktadır.i

TCMB rezervlerinde tüm zamanların rekoru! 140 milyar dolar aşıldı

 

KKM, 1 haftada 24 milyar TL eridi

 

Cevdet Yılmaz'dan enflasyon paylaşımı

 

Rezervlerde yükselme, bütçe disiplini, cari açıkta düşüş eğilimi ve enflasyonu düşürmeye yönelik kararlı politikalarımız risk algılarında ciddi gerilme ile birlikte yatırım ortamını iyileştirmektedir.

İlk 9 aylık büyümemiz yüzde 4,6 olup, istihdam ve ihracat artışı devam etmektedir.

13 çeyrektir kesintisiz süren büyümemiz, tek haneli seviyelerde seyreden işsizlik oranımız ve enflasyonun aylık bazda düşüş eğilimine girmesiyle birlikte, reel göstergelerde kaydettiğimiz ilerlemeyi, finansal göstergelerimizde de görüyoruz.

Siyasi güven ve istikrar zemininde, ekonomik istikrar ve kalıcı sosyal refah yolunda ilerlemeye devam edeceğiz.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Fethi CİHANOĞLU08 Aralık 2023 02:05

    Cumhurbaşkanına , STOPAJ ORANLARINI % 40 kadar yükseltmesine imkan tanıyan kanunun meclisten geçirilmesi ÇOK KÖTÜ OLDU. Güveni nasıl sağlayacaksınız. Hep yanlış işler.

  • More07 Aralık 2023 16:46

    Dövize müdahele edildiği müddetçe kkm nin görevini yapması mümkün değil sayın bakanım döviz kurunun serbest bırakılıp gerçek değerine gelmesi şarttır