BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemYeni salgın çocukları vuruyor----

Yeni salgın çocukları vuruyor

Yeni salgın çocukları vuruyor
29 Kasım 2023 - 15:32 www.finansgundem.com

Çin'de son haftalarda giderek artan ve özellikle çocukları etkileyen solunum yolu salgını Avrupa'ya sıçradı.

Çin’de Pekin başta olmak üzere bazı şehirlerde son haftalarda giderek artan solunum yolu hastalığı salgını endişe yaratmaya devam ediyor…

Dünya Sağlık Örgütü’nün de uzaktan izlediği ve Çinli yetkililerden bir açıklama beklediği “gizemli zatürre salgını” yüzünden hastaneler doldu taştı.

Özellikle çocukları etkileyen zatürre vakalarında hastaların belirtileri arasında yüksek ateş ve öksürük yer alıyor. Bölgedeki hastanelerde doluluk yüzünden çocuklar koridorlarda tedavi altına alındı.

2019’un son haftalarında Çin’de ortaya çıkan corona virüsü daha sonra bütün dünyaya yayılmış ve milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştu. Bazı yetkililer ve uzmanlar Çin’in uluslararası kamuoyuna Kovid-19 ile ilgili geç haber verdiğini söyleyerek Çin yönetimini suçlamıştı.

AVRUPA’DA ORTAYA ÇIKTI

Çin’de geçen haftalarda yaşanan salgın Avrupa’da da ortaya çıktı… Hollanda’da son günlerde özellikle çocuklar arasında solunum yolu hastalıklarında çok ciddi bir salgın oluştuğu açıklandı. Yetkililer belirtilerin Çin’deki çocuk hastalarla benzer olduğunu söyledi.

Hollanda’nın Utrecht kentinde hastalanan çocuk sayılarında yükseliş olduğu belirtildi. Hollandalı yetkililer, yaşları 5 ile 14 arasında değişen çocukların hastalandığını aktardı. Hollanda’daki yetkililerin paylaştığı verilere göre hastalık oranı geçen yılın aynı dönemine göre iki kat artmış vaziyette.

Hollanda Sağlık Araştırmaları Hizmeti Enstitüsü (NIVEL), Ağustos ayından beri zatürre vakalarında ciddi bir artış oluştuğunu duyurdu. Akciğerlerde iltihaba sebebiyet veren hastalığın bakteriyel ya da virüs temelli olduğu açıklanırken öksürük, nefes darlığı ve yüksek ateş gibi belirtileri olduğu kaydedildi.

NIVEL’in verilerine göre 5-14 yaşları arasındaki her 100 bin çocuktan 103’ünün hastalandığı açıklandı. Bu sayının geçen yıl 58 olduğu belirtildi. Yetkililer bu keskin artış ile ilgili net bir açıklama yapmadı.

ÇİN’DE OKULLARA DEZENFEKSİYON

Öte yandan sosyal medyada yayınlanan fotoğraf ve videolarda Çinli görevlilerin özel kostümlerle sokak ve okulları temizlediği görülüyor. Görüntülerde özel bir sistem aracılığıyla temizlik görevlileri temizlik yapıyor.

Öte yandan Çin’in popüler sosyal medya platformlarından Weibo’da yayınlanan görüntülerde 700 hastanın bir doktor görmek için izdiham oluşturduğu görülüyor. Hastane yetkililerinin ise, “Sayın ebeveynlerimiz, şu an birçok çocuk hasta. Dolayısıyla yoğunluk oluşabilir. Tedavi için 13 saat bekleyebilirsiniz” uyarısında bulunduğu belirtildi.

Gazzeli hasta çocuklar, Türkiye’ye getirilecek

 

Ebeveyn ve çocuk bakımı arasında sıkışan ‘sandviç jenerasyonu’

 

Uzmanlar uyardı: Çocuklarınızın ellerini kontrol edin!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)