Yazdır

Rusya'dan uluslararası ödemelerde dijital varlık kullanımına onay

Tarih: 28 Şubat 2024 - 01:08

Rusya Devlet Duması'nda dijital finansal varlıkların uluslararası ödemelerde kullanılmasına izin veren yasayı kabul etti.

Rusya'da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması'nda düzenlenen oturumda, dijital finansal varlıkların uluslararası ödemelerde kullanılmasını içeren yasa kabul edildi.

Buna göre, para birimi düzenleme kanunu çerçevesinde mal ve hizmetlerin ithalat ve ihracatında ödeme olarak dijital finansal varlıklar kullanılabilecek.

Kabul edilen yasanın yürürlüğe girmesi için önce Rusya Federasyon Konseyi, ardından da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylanması gerekiyor.

Duma Mali Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoliy Aksakov, söz konusu kararı “tarihi” şeklinde tanımlayarak, “Çünkü Rus ithalatçı ve ihracatçıların dijital finansal varlıkları kullanarak bankacılık sistemini atlayıp, yabancı şirketlerle karşılıklı anlaşmalar yapmasına olanak tanınacaktır. Dost olmayan ülkeler de dahil olmak üzere dış etkiler en aza indirilecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Yaptırımlar kapsamında mali mesajlaşma sistemi SWIFT’ten 2022'de çıkarılan Rus bankalarının uluslararası ödemeler konusunda yaşadığı sorunlar son dönemde artmıştı.

Dijital varlıklara 598 milyon dolarlık giriş oldu

 

Rusya'da banka ve işletmelere 3.5 milyar dolarlık dijital ruble geliri

 

Dijital Öğretmenler projesinin yeni dönem başvuruları devam ediyor

 

Dijital rublenin deneme sürecine 17 banka daha katılıyor

 

Site adresi: https://www.finansgundem.com/haber/rusyadan-uluslararasi-odemelerde-dijital-varlik-kullanimina-onay/1786422