BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkYapı Kredi'den ekonomiye 323 milyar TL kaynak----

Yapı Kredi'den ekonomiye 323 milyar TL kaynak

Yapı Kredi'den ekonomiye 323 milyar TL kaynak
01 Ağustos 2019 - 18:28 www.finansgundem.com

Yapı Kredi, 2019 yılının ikinci mali dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı

Yapı Kredi, krediler ve mevduatta özel bankaların üzerinde büyüme gösterdiği 2019’un ilk yarısında, ülke ekonomisine 323 milyar TL kaynak sağladı. Sene başından bu yana toplam nakdi kredilerini yüzde 5’lik büyüme ile 232.3 milyar TL’ye çıkaran bankanın, özel bankalar arasında bu alandaki pazar payı yüzde 17,1 oldu. Toplam müşteri mevduat hacmini yine yılbaşından bu yana yüzde 10 artış ile 219.5 milyar liraya yükselten Yapı Kredi’nin müşteri mevduatında özel bankalar arasındaki pazar payı ise yüzde 16,2 olarak gerçekleşti. Bankanın konsolide aktif büyüklüğü, yılsonuna göre yüzde 10 artış ile 409 milyar liraya çıktı. Türkiye’nin en büyük üçüncü özel bankası Yapı Kredi’nin net karı ise 2 milyar 361 milyon TL olarak gerçekleşti.

Ülke ekonomisini desteklemeye devam ediyor

Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, bankanın kuruluşunun 75. yılında, ‘Hizmette Sınır Yoktur’ anlayışıyla ülke ekonomisine değer katmayı sürdürdüğünü belirterek, “Güçlü sermaye yapımız, insanı merkeze alan, yenilikçi, sınır tanımayan hizmet anlayışımız ve nitelikli insan kaynağımızdan aldığımız güçle yılın ilk yarısında yüksek bir performans gösterdik. Yılın ilk yarısında nakdi ve gayri nakdi kredilerimizi yüzde 5 oranında artırarak Türkiye ekonomisine 323 milyar liralık kaynak sağladık. Kredi Garanti Fonu’nun da desteğiyle TL kredilerimizi yılsonuna göre yüzde 9 oranında artırarak 131.6 milyar TL’ye yükselttik. Reel sektörün en büyük destekçileri arasında yer almaya devam ettiğimiz 2019 yılında, toplam 8.4 milyar TL tutarındaki KGF kredisinin de katkısıyla KOBİ’lerimize destek sağlamayı sürdürdük. Yılın bu döneminde devam eden güçlü sermaye yaratımı ile sermaye yeterlilik oranımızı 2018 yılına göre 83 baz puan daha güçlendirerek yüzde 15,6’ya çıkardık” dedi.

Yapı Kredi’nin yılın ilk yarısında en yüksek banka katılımlı sendikasyon kredisini imzaladığını belirten Erün sözlerine şöyle devam etti: “21 ülkeden 49 bankanın katılımı ile sağladığımız 1.030 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi ile uluslararası piyasalarda ülkemize ve Yapı Kredi’ye duyulan güveni bir kez daha teyit ettik. Güçlü sermaye yapımız ve uzun yıllara dayanan saygın itibarımız sayesinde sağladığımız bu kaynakları çeşitlendirerek, reel sektörü ve dış ticaretin finansmanını desteklemeyi sürdüreceğiz.”

Bireysel TL vadeli mevduatlarda sene başından bu yana 45 baz puan, bireysel TL vadesiz mevduatlarda ise 93 baz puan artış sağlandığını belirten Erün, “Böylelikle bireysel TL vadeli mevduatlarda yüzde 14,2, bireysel TL vadesiz mevduatlarda ise yüzde 15 oranında pazar payına ulaştık. Bu, bankacılıkta tabana yayılma yaklaşımımızın bir sonucu olarak müşterilerimizin Yapı Kredi’ye olan güveninin bir göstergesi” dedi.

Kredi kartları, leasing, faktoring ve yatırım alanında liderlikler sürüyor

Teknolojiyi, insanı merkeze alan bir yaklaşımla hem müşterilerinin hem de çalışanlarının hayatına değer katacak bir şekilde kullandıklarını belirten Erün, şu bilgileri verdi: “Geleceğin bankacılık dünyasını bugünden inşa etmeye devam ediyoruz. Teknolojiyi, müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak ve deneyimini zenginleştirecek şekilde iş süreçlerimize entegre ediyoruz. Dijital bankacılık alanındaki çalışmalarımız neticesinde son 1 yılda aktif dijital bankacılık müşterilerimizin sayısı yüzde 18, mobil bankacılık müşterilerimizin sayısı ise yüzde 23 oranında arttı.

Kartlı ödeme sistemlerinin bir numaralı markası World ile de kredi kartları alanındaki tarihsel liderliğimize 30 yıldır devam ediyoruz. Kredi kartı adedimizi 12 milyona taşıdığımız bu dönemde kredi kartı adedine göre pazar payımız yüzde 17,6 olurken, aynı dönemde kredi kartı alacak bakiyesinde yüzde 20 pazar payı ile liderliğimizi sürdürdük. Sektörlerinin lider kurumları Yapı Kredi Leasing, Yapı Kredi Faktoring ve Yapı Kredi Yatırım’ın yanı sıra tüm iştiraklerimiz ile birlikte güçlü, sağlıklı bir şekilde büyüyoruz.”

Yapı Kredi 75 yıldır ülkemize değer katıyor

Bankanın kuruluşunun 75. yılını kutladıklarını belirten Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, “Kurulduğumuz günden bu yana, eşsiz ‘Hizmette Sınır Yoktur’ anlayışıyla ekonomiden kültür sanata, çevreden eğitime hayatın her alanında insanların önündeki sınırları kaldırmak için çalışıyoruz. Ülkemize, sadece faaliyet gösterdiğimiz finansal alanda değil; kültür, sanat, eğitim ve çevre projelerimizle de katma değer sağlıyoruz ve daha nice 75 yıllar sağlamaya da devam edeceğiz.” dedi.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • şenol01 Ağustos 2019 19:48

    bankalar kendileri kazanıyor yatırımcılar kazanamıyor. son dönemde yapıkredi yatırımcısına kazandırdı. öncesine bakıldığındaysa 10 yıllık hüsran görünüyor.