BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemYabancı ekonomistler mutlu----

Yabancı ekonomistler mutlu

Yabancı ekonomistler mutlu
29 Ağustos 2014 - 15:11 www.finansgundem.com

Yabancı ekonomistler, 62. Hükümette Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve ekonomi yönetiminin görevlerini sürdürmesinden memnun

Yabancı ekonomistler, 62. Hükümette Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve ekonomi yönetiminin görevlerini sürdürmesini, ekonomik istikrarın devamı olarak yorumladı.

Toronto Dominion Securities'in Avrupa Araştırmalarından Sorumlu Kıdemli Ekonomist Richard Kelly, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ispatlanmış başarılı bir geçmişi olduğunun altını çizerek, "Biz bu isimlerin yeni kabinede yer almasını istikrar göstergesi olarak görüyoruz" dedi.
      
Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ekonomilerin son günlerde dışsal kırılganlıkların yoğun olduğu bir dönemden geçtiğini vurgulayan Kelly, "Ekonomi politikalarının uygulanması açısından piyasalar, ekonomi yönetimin aynı şekliyle korunması gerektiğini düşünüyordu" değerlendirmesinde bulundu.
      
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yönetiminde Türkiye ekonomisinin ivme kazandığını hatırlatan Kelly, Babacan ve Şimşek'e atıfta bulunarak, "Bu isimler piyasaların başarılarını yakından tanıdığı kişiler. Piyasalar, onların kabinede kalmasını istikrarın bir göstergesi olarak algılıyor. En azından daha fazla istikrarsızlık olmayacağı yönünde bir gösterge" şeklinde konuştu.
      
Merkezi Londra'da bulunan Capital Economics'in Gelişmekte Olan Ekonomiler Kıdemli Ekonomisti Neal Shearing ise "Piyasalar, yeni kabinede ekonomi yönetiminin korunacağını fiyatlamıştı. Bu nedenle büyük bir hareketlenme yaşanmadı. Ama eğer Babacan'ın kabinede olmayacağı yönünde bir açıklama yapılsaydı piyasalarda sert bir tepki oluşabilirdi" dedi.
      
Türkiye ekonomisinin gelecek dönemde önünde dışsal kırılganlıklara ek olarak halen cari açığı düşürmek, enflasyonu hedeflenen seviyeye indirmek gibi ciddi zorluklar bulunduğunu anımsatan Shearing, "Kabinede Babacan ve Şimşek'in olmaması hissedilirdi. Bu durum gerçekleşmedi" diye konuştu.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)