BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemVatikan’dan reform: Papa yeni anayasayı tanıttı----

Vatikan’dan reform: Papa yeni anayasayı tanıttı

Vatikan’dan reform: Papa yeni anayasayı tanıttı
22 Mart 2022 - 03:43 www.finansgundem.com

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'un kabul ettiği yeni Vatikan Anayasası'nın, kadınların yönetimde daha üst düzeyde rol alması ve çocukların korunmasına yönelik yeni kurallar içerdiği duyuruldu.

Papa Franciscus'un, 2013'te seçildikten kısa süre sonra Papalık Kabinesi olarak bilinen "Curia Romana"da kapsam reform için başlattığı çalışmalar, 9 yılın ardından bir sonuca ulaştı.

Vatikan'ın cumartesi "Praedicate Evangelium (İncil'i yay)" adıyla duyurduğu Vatikan yönetiminde önemli değişikliklere kapı aralayan 54 sayfalık yeni anayasa için bugün bir basın toplantısı düzenlendi.

Vatikan Basın Ofisi'nde Azizlik Davalarını Değerlendirme Kurulu Başkanı (Bakan) Kardinal Marcello Semeraro, Kardinaller Konseyi Sekreteri Başpiskopos Marco Mellino ve Papalık Gregoryen Üniversitesi profesörlerinden Cizvit Rahip Gianfranco Ghirlanda düzenledikleri basın toplantısıyla yeni anayasanın detaylarını paylaştı.

Kadınların sorumluluk taşıyan rollere getirilmesinin önü açıldı

Buna göre, "Curia" olarak bilinen yönetimde görev alabilmek için din adamı olma şartı kaldırıldı ve böylece vaftiz edilmemiş Katolik bireyler ile kadınların sorumluluk taşıyan rollere getirilmesinin önü açıldı.

Küçüklerin korunması güçlendirilecek

Ayrıca yeni anayasanın küçüklerin özellikle de cinsel istismar hadiselerinden korunmasını güçlendireceği duyuruldu. Vatikan'da daha önce oluşturulan Küçükleri Koruma Komisyonu, yeni anayasa ile İman Doktrini Başkanlığı altında anayasal bir kurum haline getirildi.

Rahip Ghirlanda, buna ilişkin "Komisyonun bu tür suçları önleme görevi vardır. Başkanlığın disiplin biriminin, bu suça karışanlara cezai süreç yürütmesi gerekir." ifadelerini kullandı.

"Praedicate Evangelium" adı verilen yeni anayasanın 5 Haziran’da yürürlüğe gireceği ve böylece en son 1988’de Papa 2. Ioannes Paulus’un (2. John Paul) yaptığı "Pastor Bonus" isimli anayasanın yerini alacağı duyuruldu.

ABD'den Rusya çıkışı: Kanıtlarımız var

 

HRW: Ukrayna-Rusya savaşı Orta Doğu'da gıda krizini tetikliyor

 

BM'de Rusya'ya karşı yeni diplomatik hamle

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)