BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkVatandaş banka banka geziyor----

Vatandaş banka banka geziyor

Vatandaş banka banka geziyor
25 Nisan 2014 - 06:57 www.finansgundem.com

Kullanılmayan hesapların kapatılmaması halinde ücretlendirilecek olması panik yarattı

Bankaların kullanılmayan hesapların kapatılmaması halinde hesap işletim ücreti kesmeye başlayacak olması vatandaşı banka banka gezdirmeye başladı. Geçmişte hesap açtırıp açtırmadığını hatırlamayan ya da bankanın kendisine ulaşamadığını düşünen vatandaşların bankaya giderek kredi kartı, vadeli vadesiz hesabı olup olmadığını sorguluyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Bankalar Birliği, BDDK’nın da görüşünü alarak geçen yıl “Bankalar ile Bireysel Müşterileri Arasında İmzalanacak Sözleşmelerin Şekil ve İçeriğinde Yer Alması Gereken Asgari Hususlar ile Sözleşmelerin Uygulanacağı İşlemlere İlişkin Usul ve Esaslar” hakkında tebliğ yayımladı.

180 GÜN HAREKETSİZ

Tebliğ 1 Eylül 2013’te yürürlüğe girdi. Tebliğe göre kesintisiz olarak, en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat ve özel cari hesaplar hareketsiz hesap kabul edilecek. Bu hesaplardan ücret alınmadan önce müşteriye 30 gün içinde haber verilecek. Haber verildikten sonra müşteri isterse hesabı kapatabilecek. Bankalar Birliği’nden 10 Nisan’da yapılan açıklamada  düzenlemenin, müşterilerin haberdar olmadıkları hesaplarından ücret alınmasını önlemeyi amaçladığına dikkat çekilmişti. 180 günlük süre mart başında bitti. Bazı bankalar müşterilerine mesaj göndermeye başladı. Her müşterinin ayrı hesabı olduğu için bankalara başvurmak için tarih şartı yok.
Bankalar müşterilerini kullanılmayan hesaplar konusunda her bir ürün veya hizmet için ayrı ayrı olmak üzere yazılı veya müşteri şifresi girmek ya da kimlik doğrulamak suretiyle kullanılan elektronik ortam, e-posta, ATM, telefon, kısa mesaj yoluyla yapmak zorunda. Ancak güncel adres bilgisi yoksa ya da cep telefon numarası değişmişse ne olacağı belirsiz.

HESAP NASIL KAPATILABİLİR?

Banka hesapları bankaların internet şubeleri, ATM’ler, şubeler ve çağrı merkezleri aracılığıyla kapatılabiliyor. Kapatılmak istenen hesaba bağlı otomatik fatura ödemeleri veya sigorta talimatları bulunması durumunda öncelikle bunların iptal edilmesi gerekiyor. Hesapta bakiye bulunması durumunda ise, bu para nakit çekilebiliyor ya da aynı bankadaki başka bir hesaba veya başka bankadaki bir hesaba transfer edilebiliyor.

Cem Yılmaz’ın unutulan hesabı

Türkiye Bankalar Birliği’nin internet sitesinde isim girilerek “zamanaşımı” sorgulaması yapılabiliyor. Sadece isim girildiğinde hangi bankada ne kadar hesabınız varsa tüm detayları ile ortaya çıkıyor. Ancak sorgulama hesapta para varsa yarıyor. Örneğin Cem Yılmaz ismi sorgulandığında doğum yılı 1973 olan Yılmaz’ın hangi bankanın hangi şubesinde hesabı varsa ekrana yansıyor. Yılmaz’ın bir bankada 50 liranın üzerinde dolar hesabı olduğu ve en son hareketin 4 Nisan 2003’te gerçekleştiği görülüyor. TC kimlik gibi bilgiler istenmediği için bu kişinin ünlü komedyen olup olmadığı bilinmiyor. “Abdullah Gül” ismi sorgulandığında doğum tarihleri farklı 5 isim geliyor.

Kapatılmayan hesaplardan işletim ücreti alınacak. Bu ücret bankadan bankaya  değişse de aylık 3 TL’den başlıyor.

Zamanaşımı sorgusu

Bankacılar, Türkiye Bankalar Birliği’nin internet sitesinde “zamanaşımı” sorgusu yapılabileceğini de belirttiler. 31 Mayıs tarihine kadar yapılabilecek bu sorgulamada 10 yıllık zaman aşımına uğrayacak hesaplar görülebiliyor. Ancak hesaplarda para varsa görülebiliyor. Eğer hesapta para yoksa yine hesap görüntülenemiyor.
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • tarık25 Nisan 2014 21:04

    bir hesap 6 ay kullanılmıyorsa önce uyar sonra iptal et milleti ne uğraştırıyorsunuz aklı evveller.

  • Borsacı25 Nisan 2014 13:00

    Zmanında bir banka kendiliğinden kredi kartı verdi ve hesap açmış. Mecburen bir iki işlem yaptım. Sonra kullanmadım. Ama kalan bakiyeyi eritip bir de eksiye geçöirmişler. Dilekçe filan vermek bile yetmiyor. Kapatmak için ertesi gün de gitmek gerekiyor. Bankalar aynı telekomda olduğu gibi tek numara kullanmalaı isteyen istediği bankaya numarayı transfer edebilmeli. Elini verince kurtulamıyorsun. Hesabımı kapattım 2 yıldır yine de SMS mailleri geliyor.

  • ne hesapmış anlamadım.25 Nisan 2014 09:36

    Hiç varlığından bile haberli olmadığımız hesaplar çıkıyor karşımıza, kapatmak için esas bunların araştırılması lazım...