BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinUzmanlardan uyarı: Sıcak hava dalgasına dikkat!----

Uzmanlardan uyarı: Sıcak hava dalgasına dikkat!

Uzmanlardan uyarı: Sıcak hava dalgasına dikkat!
12 Ağustos 2022 - 14:44 www.finansgundem.com

Artan hava sıcaklıklarının çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğini vurgulayan Dahiliye Uzmanı Dr. Rıdvan Fevzi Değirmenciler, bu havaların sıcak çarpmasına yol açabileceğini hatta ölüme bile sebebiyet verebileceğini belirtti.


Sıcak çarpmasının, yüksek sıcaklıklara uzun süre maruz kalma veya yüksek sıcaklıkta fiziksel efor sonucu vücudun aşırı ısınmasının neden olduğu acil tedavi gerektiren bir durum olduğunu ifade eden Dahiliye Uzmanı Dr. Rıdvan Fevzi Değirmenciler, bu durumun, en çok yaz aylarında vücut ısısının 40 derece üzerine yükselmesi ile görüldüğünü söyledi.

Değirmenciler, sıcak çarpmasının en sık yaşlılarda ve kronik hastalığı olan kişilerde görüldüğünü belirterek tedavi edilmemesi halinde kalp, böbrek, beyin ve kas dokularında hasar yapabildiğini ve tedavinin daha uzun süre gecikmesi halinde ölümle sonuçlanabileceğini vurguladı.

Terin kolayca buharlaşmasını önleyen fazla giysiler giymek, vücut sıcaklığını düzenleme yeteneğini etkileyebilecek alkol içmek, terleme yoluyla kaybedilen sıvıları yenilemek için yeterince su içmemek gibi faktörlerin sıcak çarpmasına zemin hazırlayabildiğini açıklayan Değirmenciler, riski arttıran durumları ve sıcak çarpması belirtilerini şöyle sıraladı:

“Aşırı sıcaklıkla başa çıkma yeteneği, merkezi sinir sisteminin gücüne bağlıdır. Çok genç yaşta merkezi sinir sistemi tam olarak gelişmemiştir ve 65 yaş üstü yetişkinlerde merkezi sinir sistemi bozulmaya başlar, bu da kişiyi vücut sıcaklığındaki değişikliklere daha duyarlı yapar. Her iki yaş grubu da genellikle vücut su dengesini sağlamada zorluk yaşar ve bu da riski artırır.

Sıcak havalarda askeri eğitim ve futbol ya da uzun mesafe koşuları gibi sporlara katılmak ve tarlada uzun süre çalışmak sıcak çarpmasına neden olabilecek durumlar arasındadır. Amfetamin ve kokain gibi yasa dışı uyarıcılar da kişiyi sıcak çarpmasına karşı daha savunmasız hale getirir. Kalp veya akciğer hastalığı gibi bazı kronik hastalıklar, sıcak çarpması riskini artırabilir. Obez olmak, hareketsiz olmak ve daha önce sıcak çarpması geçmişine sahip olmak da riski artıran durumlardır” dedi.
 

İngiltere’de hava sıcaklıları için yeni alarm

 

Kavurucu sıcaklar turizmi vurdu: Tur tekneleri karaya oturdu!

 

Sıcak havada nasıl beslenmeliyiz?

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)