BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemUYAP Avukat Portalı’ndaki ücretsiz hizmet uzatıldı----

UYAP Avukat Portalı’ndaki ücretsiz hizmet uzatıldı

UYAP Avukat Portalı’ndaki ücretsiz hizmet uzatıldı
26 Aralık 2021 - 14:25 www.finansgundem.com

Avukatların UYAP Avukat Portal Bilgi Sistemi üzerinden yapacakları sorgulamaların ücretsiz olmasına ilişkin uygulama 1 Ocak 2023'e uzatıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Adalet Bakanlığınca "güven veren ve erişilebilir" adalet anlayışı kapsamında hayata geçirilen uygulamaların, hem vatandaşların hem yargı mensuplarının, yargı çalışanlarının ve avukatların adalete erişimini güçlendirdiği belirtildi.

Bu kapsamda bakanlık mühendislerince geliştirilen UYAP Avukat Portal Bilgi Sistemi ile avukatların, internet üzerinden sistemde vekaletleri bulunduğu dava dosyalarını inceleme, suret alma, evrak ekleme, dava açma, icra takibi başlatma, harç ödeme ve E-duruşmaya katılma imkanı buldukları hatırlatılan açıklamada, Resmi Gazete'de 19 Aralık 2018'de yayımlanan "Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun" kapsamında sorgulamalara ilişkin ücretin arttırılması veya azaltılması konusunda Adalet Bakanlığına yetki verildiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün onayıyla, UYAP Avukat Portal Bilgi Sistemi'nden yapılacak sorgulamaların ve Merkezi Takip Sisteminin oluşturacağı iş yükünün gerçek ortamda tespiti ile kullanıcıların yeni arayüze alışarak sistemi yakından tanımalarının sağlanması amacıyla, kullanıcılardan gelen talepler de dikkate alınarak sorgulamalardan ücret alınmamasına ilişkin kararın bir kez daha uzatıldığı bildirildi.

Alınan kararla, dosya safahat bilgileri ile borçluya ait mal, hak ve alacak sorgulamalarından ücret alınmamasına ilişkin yeni süre 1 Ocak 2023 olarak belirlendi.

Yargıda dijital dönüşümde yenilik: UYAP 'Cep'e girdi

SEDDK'den kefalet senetlerine ilişkin açıklama geldi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)