BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÜlkeler, Özbekistan ile "yakın" iş birliği içinde----

Ülkeler, Özbekistan ile "yakın" iş birliği içinde

Ülkeler, Özbekistan ile yakın iş birliği içinde
21 Ağustos 2021 - 01:13 www.finansgundem.com

Özbekistan, yabancı ülkelerle havalimanının kullanımı, hava sahasında uçuş izinleri, iniş ve kalkışla ilgili teknik ve lojistik hizmetlerinin sağlanması konusunda iş birliği yaptı. Afganistan'dan 2 bine yakın kişi Özbekistan üzerinden tahliye edildi.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, yabancı ülkelerin talebi doğrultusunda Özbekistan’ın birçok ülkeyle Afganistan'daki vatandaşlarının tahliyesi konusunda yakın iş birliği içinde olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre Almanya, Rusya, ABD, İsviçre, Avusturya, Danimarka, Polonya, Macaristan, Slovakya ve Kazakistan ile havalimanının kullanımı, hava sahasında uçuş izinleri, iniş ve kalkışla ilgili teknik ve lojistik hizmetlerinin sağlanması konusunda iş birliği yapıldı.

2 bine yakın kişi Özbekistan üzerinden çıkarıldı

Taraflar arasında sağlanan mutabakat kapsamında yabancı ülkelerin ve Afganistan vatandaşlarının Özbekistan üzerinden tahliyesinin sürdüğü ifade edilen açıklamada, bu çerçevede son birkaç günde bin 982 kişinin Özbekistan üzerinden Afganistan’dan çıkarıldığı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, Özbek-Afgan sınırını yasa dışı geçen Afganistan vatandaşlarına can güvenliğinin garanti edilmesine yönelik Taliban temsilcileriyle çalışmaların yapıldığı belirtilerek, bu insanlara yönelik her türlü şiddet, baskı ve zulmü önlemek için Taliban'la varılan mutabakat sonucunda 150 Afgan vatandaşının kendi istekleriyle ana vatanlarına geri gönderildiği, can güvenliği garanti edilen bu kişilerin ülkelerinde gerekli resmi işlemlerin yapılmasının ardından evlerine ulaştırıldığı vurgulandı. 

Taliban'ın kontrolü ele almasının ardından çok sayıda Afgan vatandaşı Özbekistan'a geçmiş, Almanya ve İsviçre'nin aralarında bulunduğu bazı ülkeler, Afgan ve kendi vatandaşlarını Özbekistan üzerinden Afganistan'dan tahliye etmeye başlamıştı.

Kolombiya, 4 bin Afgan'ı geçici olarak kabul edecek

 

ABD sığınmacıları Meksika’da bekletme uygulamasına geri dönüyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)