BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÜç doz BioNTech olanları incelediler: Durum vahim!----

Üç doz BioNTech olanları incelediler: Durum vahim!

Üç doz BioNTech olanları incelediler: Durum vahim!
20 Ocak 2022 - 10:27 www.finansgundem.com

İlk olarak 2021 yılının Kasım ayında Güney Afrika’da ve bölgedeki ülkelerde tespit edilen Omikron varyantı ile ilgili endişe verici bir araştırmanın sonuçları kamuoyuna duyuruldu.


Saygın tıp dergisi Lancet’te yayınlanan araştırmada Türkiye’de de kullanılan Pfizer/BioNTech aşısının üçüncü dozunun Omikron varyantı karşısındaki etkisi mercek altına alındı.

Cape Town Üniversitesi ile Stellenboch Üniversitesi’nin ortak araştırmasında Güney Afrika’nın en büyük ikinci kenti olan Cape Town’a giden 7 Alman turistin semptomlar göstererek Kovid-19’a yakalanmaları incelendi. Araştırmada vakaların Kasım ayının sonunda ve Aralık ayının başında olduğu kaydedildi. Uzmanlar bu 7 hastanın üçüncü doz korona virüsü aşısı olduğunun da altını çizdi.

Sözcü'deki habere göre; mRNA teknolojisi kullanılan aşıların Omikron varyantına karşı korumasının olmadığını belirten bilim insanları, “Bütün hastalar, hastalık sürecini hafif semptomlarla geçirdi. Bu da üçüncü doz aşının hastalığı ağır geçirme, hastaneye yatırma veya ölüm oranlarını azalttığını ortaya koyuyor” açıklamasını yaptı.

HASTALAR GENÇ VE AŞILIYDI

Cape Town’da yapılan araştırmada yaşları 25 ile 39 arasında değişen 5 kadın ve iki erkek hastanın obezite sorunu yaşamadığı belirtilirken bu hastalardan beşi 3 doz Pfizer/BioNTech aşısı oldu, biri Moderna’nın mRNA teknolojisini kullanan aşıyı olduktan sonra bir doz Pfizer/BioNTech aşısı oldu.

Bir diğer hasta ise tek doz AstraZeneca aşısı üzerine iki doz Pfizer/BioNTech aşısı oldu. Hastaların hiçbirinin daha önce Kovid-19’a yakalanmadığı da kayıtlara geçerken 5 hastanın üçüncü doz aşıyı Ekim ayının sonunda veya Kasım ayının başında olduğu da kayıtlara geçti.

2019 yılının sonunda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra küresel bir salgın halini alan korona virüsü mutasyona uğrayarak yayılımını sürdürüyor. Geçen yıl Delta varyantının yaygın olduğu hastalıkta Kasım ayının sonunda Botswana ve Güney Afrika ile birlikte bölgedeki ülkelerde tespit edilen ve kısa bir süre içinde İngiltere ve ABD’ye yayılan Omikron varyantı bilim dünyasında endişe yarattı.

Bugüne kadar en çok mutasyona uğramış korona virüsü varyantı olan Omikron varyantının geliştirilen ve kullanılan korona virüsü aşılarını aşmayı başardığı da kayıtlara geçti.

Uzmanları yanıtladı: İşte Omikron olanların en çok sorduğu sorular!

 

Yarıyıl tatilinde Omikron alarmı: Hızla Anadolu'ya yayılacak

 

Tarih verildi: Kokteyl aşı geliyor!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)