BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTürkiye'ye yaptırım getiren tasarı Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi----

Türkiye'ye yaptırım getiren tasarı Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi

Türkiye'ye yaptırım getiren tasarı Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi
09 Aralık 2020 - 07:49 www.finansgundem.com

Tasarıya, 335 üye kabul oyu verirken, 78 üye ise ret oyu kullandı. Böylece Tasarı, Temsilciler Meclisi'nde üçte ikinin üzerinde bir çoğunlukla kabul edilmiş olduABD'de Türkiye'ye Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini satın almasından dolayı yaptırım uygulanmasını da içeren 740 milyar dolarlık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı (NDAA), Temsciler Meclisi'nde ezici bir çoğunluğun desteğiyle kabul edildi.

Tasarıya, 335 üye kabul oyu verirken, 78 üye ise ret oyu kullandı. Böylece Tasarı, Temsilciler Meclisi'nde üçte ikinin üzerinde bir çoğunlukla kabul edilmiş oldu.

Senato'da da üçte ikiden fazla çoğunlukla geçmesi halinde, Başkan Donald Trump'ın tasarıyı veto hakkı da ortadan kalkmış olacak.

Senato'nun yasa tasarısını bu hafta içinde oylaması bekleniyor.

Trump, ABD İç Savaşı sırasında köleliğin kaldırılmasına karşı çıkan Konfederasyon güçlerine bağlı generallerin adını taşıyan askeri üslerin isimlerinin değiştirilmesine yönelik maddeden dolayı yasa tasarısını veto edeceğini açıklamıştı.

Tasarıda Türkiye ile ilgili hangi düzenleme var?

Tasarıda Türkiye ile ilgili de Rusya'dan S-400 füze savunma sistemlerinin alımı nedeniyle yaptırım düzenlemesi yer alıyor.

Tasarıda, Trump'tan Türkiye'ye 30 gün içinde ABD'nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası'nda (CAATSA) yer alan 12 yaptırımdan en az beşini uygulaması talep ediliyor.

CAATSA kapsamında, yaptırım uygulanan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi, ABD ve uluslararası mali kuruluşlarından kredi verilmemesi, mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi, döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması gibi yaptırımlar yer alıyor.

Trump, 2017'de kendi imzasıyla yürürlüğe giren CAATSA yaptırımlarının Türkiye'ye karşı uygulanmasını daha önce engellemişti.

Türkiye'nin ABD'den Patriot hava savunma sistemleri alamadığı için Rusya'dan S-400 silahını aldığını, bundan dolayı Türk hükümetinin cezalandırılmaması gerektiğini kaydeden Trump, CAATSA'da kendisine tanınan muafiyet yetkisini kullanma yolunu seçmişti.

Ancak, tasarının Senato'da da üçte ikiden fazla bir çoğunlukla kabul edilmesi halinde Trump da yaptırımları uygulamak zorunda kalacak.

Tasarıda Türkiye ile ilgili bir diğer önemli madde de F-35 savaş uçaklarıyla ilgili.

NDAA, Türkiye'nin satın aldığı ancak S-400 sonrası programdan çıkartılmasıyla teslim edilmeyen altı adet F-35 uçağının ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmasına da onay veriyor. (BBC Türkçe)

Trump, Türkiye'ye yaptırım öngören bütçeyi veto edecek

 

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Uyan09 Aralık 2020 14:46

  Hedef aşikar ....türkiye gücünü bertaraf edip orta doğuda demokrasi ozgurluk barıs sancağını dikeceğim diyen bir siyonizim var ...oysaki madalyonun diger yuzu somurge ...savas....esaret ..kaos

 • bahaneci09 Aralık 2020 12:57

  kendiniz calin kendiniz oynayin..1st ladylerinizide dansoz yapin

 • Reis seven09 Aralık 2020 12:31

  Dik dur eğilme bu millet seninle yaptırım ambargo umurumuzda değil borsada %300 para kaldırdım yerli ve milliyim

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU09 Aralık 2020 11:37

  Biz S 400 den vazgeçsek bu sefer diyecekler ki. Akdenizden, eğeden karadeniz libya dan suriye den, ırak tan çekil ayağımıza dolaşma.Türkiye nin yarısınıda bize ver ülkelinizi ikiye parçalayıp Küdristan devleti kurduracağız ve bizimi uydu devletimiz olun diyor.sen git hdp ve ortaklarının kapısını çal.

 • VS09 Aralık 2020 09:26

  Kim çakar sizin yaptırımınızı,yaptırmassaniz da yaptırsanızda yavsaksiniz, terör işbirlikçileri sizi