BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTürkiye'de korona virüs hakkında bilmeniz gerekenler----

Türkiye'de korona virüs hakkında bilmeniz gerekenler

Türkiye'de korona virüs hakkında bilmeniz gerekenler
24 Şubat 2020 - 13:57 www.finansgundem.com

Çin'de ortaya çıkan ve dünyada giderek yayılan korona virüs günden güne daha fazla can almaya devam ediyor. Şimdilik salgın hastalığa rastlanmadığı belirtilen Türkiye'de ise özellikle komşu ülkelerdeki vaka sayısı arttıkça, endişe büyüyor.

Tüm dünyayı saran ölümcül koronavirüs salgını için Türkiye ne gibi önlemler aldı?

İşte Türkiye'de virüs hakkında bilinmesi gerekenler son gelişmeler.

Koronavirüs Türkiye sınırına dayandı; endişe arttı

Hali hazırda koronavirüs salgınından resmi olarak 12 kişinin öldüğü açıklanan İran'da, Kum Milletvekili Ahmed Emirabadi'nin kentte son 2 hafta içinde Kovid-19 nedeniyle 50 kişinin hayatını kaybettiğini öne sürdü. İddialar her ne kadar İran yönetimi tarafından yalanlansa da rakamlar Türkiye'de endişe yarattı.

Van'da koronavirüs vakası olduğuna dair bir izlenim verilmeye çalışılıyor. T.C sağlık Bakanı Fahrettin Koca 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını nedeniyle İran'la olan sınır kapılarının geçici olarak kapatıldığını söyledi. Ayrıca, Van'da koronavirüs şüphesiyle gözlem altına alınan 5 kişinin testinin de negatif çıktığı belirtildi.

Koca açıklamasında, "Van'da soğuk algınlığı belirtileri olan 5 kişi gözlem altındaydı. Onların sonuçları da koronavirüs açısından negatif çıktı." ifadesini kullandı.

Koca Twiiter üzerinden yaptığı açıklamada "Van'da koronavirüs vakası olduğuna dair bir izlenim verilmeye çalışılıyor" dedi.

Batman Valiliği: İlimizde koronavirüs hastası veya şüpheli vaka bulunmamaktadır

Batman Valiliği, kentte İran uyruklu bir kişinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) şüphesiyle hastaneye yatırıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, bazı sosyal medya hesaplarında, İran uyruklu bir vatandaşın Kovid-19 şüphesiyle Batman Bölge Devlet Hastanesinde karantinaya alındığının iddia edildiği belirtildi.

Bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı, kentte virüse yönelik herhangi bir bulguya rastlanmadığı vurgulanan

Ayrıca Iğdır Valiliğinden yapılan açıklamada da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı her türlü emniyet ve sağlık tedbirinin alındığı bildirildi.

Açıklamada, İran'da görülen koronavirüs salgınına karşı, Iğdır'ın sınır ili olması sebebiyle gelişmelerin yakından takip edildiği vurgulandı.

İletişim Başkanlığından Türkiye'deki koronavirüs iddialarına yalanlama

İletişim Başkanlığı, "Türkiye'de yeni koronavirüs vakalarına rastlandığına" yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İletişim Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Çin'de ortaya çıkan Kovid-19 (yeni koronavirüs) salgınıyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşları ile gereken bütün önlemleri aldığı belirtildi.

Salgının ülke sınırları içine bulaşmaması için tüm çalışmalar ve tedbirlerin titizlikle yürütüldüğü vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Elde edilen en güncel verilere göre, ülkemizde herhangi bir yeni koronavirüs vakası görülmemiştir. Konuyla ilgili birtakım sosyal medya mecralarında yer alan, Türkiye'de yeni koronavirüs vakalarına rastlandığına yönelik iddialar gerçeği yansıtmamaktadır"

İran ile olan sınır kapıları kapatıldı, tren seferleri ve uçuşlar durduruldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında İran ile sınır kapılarımızın saat 17.00 itibariyle kapatıldığını açıkladı. Ticaret Bakanı Pekcan da "İran'dan tüm araç, eşya ve yolcu girişleri tedbir amacıyla geçici olarak durdurulmuştur." dedi.

İran'daki tablonun giderek artış göstermesi sebebiyle komşumuzla sınırlarımızı geçici olarak kapatma kararı aldık.      T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 

Koca açıklamasında, "İran'la 3 adet kara hudut kapımız mevcut: Ağrı Gürbulak, Van Kapıköy ve Hakkari Esendere. Buna ilaveten Iğdır'dan Özerk Nahçıvan Bölgesi'ne açılan Dilucu Sınır Kapısı da mevcut. Bakanlığımız bünyesinde görev yapan bilim kurulumuzun önerisiyle tavsiye kararları kapsamında sınır hareketinin azaltılması noktasında ilave tedbirlere ihtiyaç duyuldu. İran'daki tablonun giderek artış göstermesi sebebiyle komşumuzla sınırlarımızı geçici olarak kapatma kararı aldık" dedi.

Ayrıca Türkiye ile İran arasında karşılıklı olarak işletilen Trans Asya Ekspresi ve haftada bir yapılan Van-Tahran yolcu treni ile yük treni seferleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tehlikesi nedeniyle dün saat 17.00 itibarıyla geçici olarak durduruldu.

TCDD Taşımacılık AŞ'den yapılan açıklamada, kararın İran'da Kovid-19'dan ölümlerin artması üzerine alındığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığının İran'dan Türkiye'ye yapılan seferlerin saat 20.00 itibarıyla geçici olarak durdurulması kararının ardından İran'dan gelen son uçak İstanbul Havalimanı'na indi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vakalarına yönelik Türkiye'nin alacağı tedbirler kapsamında Uluslararası sağlık tüzüğü çerçevesinde İran'dan Türkiye'ye yapılacak tüm uluslararası uçuşların saat 20.00 itibarıyla tek taraflı ve geçici olarak durdurulduğunu duyurmuştu.

İran'dan gelen son uçaktan inen bazı yolcuların maske taktıklarını görüldü.

Gürbulak Sınır Kapısı'na koronavirüs tedbirleri kapsamında termal kamera kuruldu

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Gürbulak Sınır Kapısı'nda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için alınan tedbirler kapsamında gümrük içinde termal kamera kuruldu.

İranlıların ve diğer yabancıların söz konusu sınır kapısından yurda girişine izin verilmezken, Türkiye'den İran'a geçişler ise kontrollü olarak devam ediyor. İran üzerinden yurda giriş yapacak Türk vatandaşları için ise sınır kapısında bir dizi önlem alındı.

Ağrı İl Sağlık Müdürlüğünce sınır kapısında doktor ve hemşirelerden oluşan bir grup sağlık çalışanının görevlendirilmesinin ardından gümrük içine de termal kamera kuruldu.

Termal kamera ve sağlık görevlilerince yapılan kontrollerde Kovid-19 şüphesi görülmesi halinde ise belirtileri taşıyan söz konusu vatandaşların ambulanslarla bölgedeki hastanelere sevk edileceği öğrenildi.

Türkiye'de karantinadaki 42 kişinin gözlem süresi sona erdi

Çin'in yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını altındaki Vuhan kentinden Türkiye'ye tahliye edilen 42 kişinin gözlem süreleri Şubat ayının 14'ünde sona erdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aralarında 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan ve 1 Arnavutluk vatandaşı da bulunan söz konusu kişilerin 3 günde bir alınan numunelerinin temiz çıktığını ve normal hayatlarına devam etmelerinde sorun olmadığını açıkladı.

Ayrıca Rize'de koronavirüse yakalandığı iddia edilen ve devlet hastanesinde gözlem altında tutulan kişinin mevsimsel grip olduğu açıklanmış; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 20 Şubat'ta sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada hastanın koronavirüse yakalanmadığının tespit edildiğini ve bugün taburcu edileceğini bildirmişti.

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)