BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTurizmcilerin yeni gözdesi: Dijital Göçebelik----

Turizmcilerin yeni gözdesi: Dijital Göçebelik

Turizmcilerin yeni gözdesi: Dijital Göçebelik
02 Aralık 2020 - 09:39 www.finansgundem.com

Pandemiyle birlikte home ofise geçen çalışanlar turizmcilerin dikkatini çekiyor. "Dijital göçebelik" adı altında yeni bir akımın başladığını keşfeden sektör, alandan daha fazla pay almak için kolları sıvadı.

Pandemi döneminde ağır yara alan sektörlerin başında gelen turizm sektörü, darboğazdan çıkmak için yeni yollar arıyor. Sektör temsilcileri, Y kuşağının geliştirdiği yeni iş modellerinden biri olan dijital göçebeliği (digital nomad) değerlendirmek isterken, bu alandan daha fazla pay almak için de kolları sıvadı. İnternet ve akıllı telefon üzerinden hizmet vererek, düzenli olarak seyahat eden kişiler dijital göçebe olarak ifade ediliyor. Büyük şehirlerdeki trafik ve kalabalıktan kurtulmak isteyen bu kişilere ulaşmak isteyen turizmciler, tüketiciyi alana çekmek için yeni kampanyalar düzenlemeye hazırlanıyor.

UZAKTAN ÇALIŞMA SİSTEMİ HEDEF PAZARLAR ARASINDA 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, tüketicilerin normalde Muğla gibi tatil beldelerinde yazın 2-3 ay kalarak sonra döndüklerini belirterek, bu alışkanlığın değiştiğini söyledi. “Salgınla birlikte dünya genelinde dijital çalışma denen bir şey keşfedildi.” diyen Ersoy, başka bir turizm akımının başladığını ifade etti. Bu akımın üzerine çalıştıklarını anlatan Ersoy: “Digital nomad dediğimiz dijital göçebeler. Bu artık bir ürün şeklini almaya başladı. 3, 5, 6 ay bir bölgede kalıyorlar. Uzaktan çalışarak hizmet vermeye devam ediyorlar. Bu da bizim hedef pazarlarımız arasında.” dedi.


TURİZMİN GEREKLİLİĞİ FARKEDİLDİ
Dünya Turizm Forumu Enstitüsü Başkanı Bulut Bağcı da, insanların eskiden ofislere kapandığını hatırlatarak, şimdi bu alandan çıktığına işaret etti. Bağcı, bugün bakıldığında kişinin Didim’den yazlığından işini yapabildiğini belirterek: “Bu durum hayatımızda artık kalıcı bir noktaya taşındı. Alışkanlıklar değişti, bu değişim turizmciler açısından işe yaradı. İnsanlar turizmin yemek içmek gibi bir ihtiyaç olduğunun farkına vardı.” ifadelerini kullandı. Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran da, önümüzdeki bahar dönemi yapacakları kampanyalarda bunun gibi akımların da etkisi olacağını anlattı.

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY (Ernst & Young), pandeminin çalışma hayatına etkilerini incelediği ‘Çalışma Dünyasının Geleceği raporuna göre; uzaktan çalışma modelinin çalışma dünyasında hızla yaygınlaşması uzun vadede yenilikçi çalışma modellerinin temellerini oluşturan bir unsur oldu. Anket kapsamında çalışanlara Kovid-19 dönemi sonrasında sürekli ofiste çalışmaya dönmek isteyip istemedikleri sorulduğunda, yüzde 54’ünün olumsuz yanıt verdiği görülüyor. Müdürler ve üst düzey yöneticiler tarafından verilen yanıtlara bakıldığında ise, katılımcıların yüzde 53’ünün krizden sonra ofiste çalışmayı tercih edeceğini belirtiyor.

 

Turizmde yeni trend yerel ve yerinde tatil

 

Turizm gelirleri yüzde 71,2 düştü

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)