BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTestler başladı: Pfizer'dan karma aşı müjdesi!----

Testler başladı: Pfizer'dan karma aşı müjdesi!

Testler başladı: Pfizer'dan karma aşı müjdesi!
03 Kasım 2022 - 17:01 www.finansgundem.com

ABD'li ilaç üreticisi Pfizer Inc ve Alman ortağı BioNTech SE'nin Kovid-19 ve grip salgınını hedef alan karma bir aşı için çalışma başlattıkları açıklandı.


Tek doz olarak geliştirilen aşının mRNA Kovid-19 aşısı, grip aşı ve Omikron hatırlatma dozlarının bir kombinasyonu olarak çalışıldığı bilgisi verildi.

BioNTech'in sponsorluğunda yürütülen çalışma, kombinasyon aşısının güvenliğini, tolere edilebilirliğini ve bağışıklık tepkisi oluşturma yeteneğini değerlendirmeyi amaçlıyor. ABD’de yürütülen çalışmalar ABD’de yürütülüyor. 18 ile 64 yaşları arasında 180 gönüllü ile yapılacak çalışma için ilk gönüllüye bir doz uygulama yapıldı.

Öte yandan Moderna Inc ve Novavax Inc, şirketlerinin de benzer bir aşı üzerinde çalıştığı aktarıldı.

OMİKRON AŞISI İÇİN GÖNÜLLÜ KİŞİLERLE ÇALIŞMA BAŞLATMIŞLARDI

Pfizer ve BioNTech, Omikron’a özgü geliştirdikleri aşı için klinik çalışmaların yine 18-55 yaş grubundaki gönüllü kişilerle birlikte başlatmışlardı.

420 yetişkinde ilk doz ve hatırlatıcı doz şeklinde uygulanarak geliştirilen aşı piyasaya sürülmeden önce gerekli testlerden başarı ile geçmişti.

GRİP İLE BAĞIŞIKLIK KIŞ AYLARINDA DAHA DÜŞÜK OLUYOR

Omikron varyantının hızlı yayılması sonrası inceleme yapan bilim insanları BA.4 ve BA.5 alt varyantların hem Aşı hem de doğal yoldan sağlanan bağışıklıktan kaçabildiğini keşfetmişti.

'Zoe Kovid Belirtileri' adlı araştırmayı yürüten İngiliz Profesör Tim Spector, son dönemin yaygın iki belirtisi olan yorgunluk ve boğaz ağrısı şikayeti olan kişilerin acilen test yaptırması gerektiğini belirterek, "İnsanlar geçmişte bir enfeksiyon geçirmiş ve aşıları tam olsa bile, virüse yakalanabiliyor. Bu nedenle herkes pandemi kurallarına uymaya devam etmeli" dedi.

PANDEMİ HENÜZ SONA ERMEDİ

Dünya Sağlık Örgütü de (DSÖ) Temmuz ayında yaptığı açıklamada, korona virüsün iki buçuk yılın ardından hala küresel bir acil sağlık durumu olmaya devam ettiği bildirmişti.

'Uzun Kovid' araştırması: İyileşmelerine rağmen kadınlarda…

 

'Pandora'nın Kutusu' açıldı: Kovid'in şifreli mesajı!

 

Çin'de tekrar kovid alarmı: Kapanma kararı alındı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)