BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkTeminat mektubuna elektronik sorgulama----

Teminat mektubuna elektronik sorgulama

Teminat mektubuna elektronik sorgulama
27 Mart 2015 - 06:18 www.finansgundem.com

Teminat mektuplarının elektronik ortamda sorgulanıp doğrulanmasını sağlayacak Teminat Mektubu durum Sorgulama Sistemi hayata geçirildi

Teminat mektuplarının elektronik ortamda sorgulanarak doğruluğunun teyit edilebilmesini ve sahte teminat mektupları nedeniyle bankaların karşılaşmış oldukları maliyetlerin azaltılmasını hedefleyen Teminat Mektubu Durum Sorgulama Sistemi hayata geçirildi.

Kredi Kayıt Bürosu'ndan (KKB) yapılan açıklamada, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile KKB'nin ortak çalışması sonucu hazırlanan Teminat Mektubu Durum Sorgulama sisteminin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı V. Sezai Uçarmak ile Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Genel Müdürü Kasım Akdeniz'in imzaladığı protokol ile kullanılmaya başlandığı ifade edildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile KKB tarafından yapılan çalışmalar sonucu elektronik sistem üzerinden teminat mektuplarının sorgulanmasına ait altyapı çalışmalarının kısa sürede tamamlanarak, tüm gümrük idarelerinin erişimine hazır hale getirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bankaların sahte teminat mektupları ve teminat mektuplarının teyidi nedeniyle karşılaşmış olduğu maliyetlerin en aza indirilmesi hedeflenirken, sistem sayesinde gümrük işlemleri daha hızlı, sorunsuz ve güvenli bir şekilde gerçekleşecek. Sistemde bugün itibariyle 19 bankanın teminat mektupları sorgulanabilecek. KKB tarafından sisteme diğer bankaların da katılımlarının sağlanmasına yönelik olarak teknik çalışmalar yapılmaya devam edilecek.

KKB tarafından hayata geçirilen Teminat Mektubu Durum Sorgulama sistemi, kamu ve özel kurumların kabul ettikleri teminat mektuplarını bankaya gitmeye ihtiyaç duymadan güvenli bir şekilde elektronik ortamda sorgulama yapabilmelerini ve teminat mektubunun ilgili bankanın kayıtlarında mevcut olduğunu görebilmeleri sağlanacak. Bu sistemin bankacılık sektörünün yanında reel sektör ve kamu sektörünün zaman ve para maliyetini azaltmasının yanında, dolandırıcılığa bağlı riskleri de azaltması bekleniyor."
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)