BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTekstilde ‘atıl’ teşviği----

Tekstilde ‘atıl’ teşviği

Tekstilde ‘atıl’ teşviği
09 Ağustos 2019 - 09:00 www.finansgundem.com

Eskimiş tekstil makinelerini, stratejik olarak belirlenen 34 şehre taşıyarak üretime kazandıran firmalar birçok teşvik almaya hak kazanacak.

Atıl durumdaki tekstil sektöründe kullanılan makinelere işlerlik kazandırılacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yeni uygulamayla istihdam hızını artıracağız. Mevcut tesislerin yenilenmesini sağlayarak, yatırımcıların yenilikçi ürünlerini rekabetçi olarak üretmelerini ve yeni ihracat pazarları yakalamalarını temin edeceğiz” dedi.

Taşıyan kazanacak

Yeni teşvik uygulamasında birinci ve ikinci bölgedeki illerde gerçekleştirilen hazır giyim, deri ve deri mamulleri sektörlerine yönelik yatırımlar için sağlanan makine ve teçhizatlar kapsamda olacak. Bu makine ve teçhizatlar, 34 şehre taşınırsa, istihdam desteğinden yararlanabilecek. Asgari 100 istihdam sağlanması koşulu aranacak.

34 farklı şehir

Kararda belirtilen illerdeki ikinci el tekstil makineleriyle yapılacak yatırımlar, aynı illerdeki sıfır makinelerle gerçekleşen yatırımlara sunulan  istihdam teşviklerinden 3-5 yıl arasındaki sürelerle yararlandırılacak. Yatırımcıların, birinci ve ikinci bölge illerinde istihdamlarını korumaları halinde teşvik süreleri iki kat olarak uygulanacak. Uygulama, 2020 yılı sonuna dek geçerli olacak.

Düzenleme; Elazığ, Erzincan, Malatya, Sivas, Bayburt, Çankırı,  Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye,  Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van illerini kapsıyor.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)