BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaTeknolojiTeknoloji liderleri, senatörlerle buluştu: Yapay zekanın kader zirvesi----

Teknoloji liderleri, senatörlerle buluştu: Yapay zekanın kader zirvesi

Teknoloji liderleri, senatörlerle buluştu: Yapay zekanın kader zirvesi
14 Eylül 2023 - 15:57 www.finansgundem.com

ABD Kongresi'nde, teknoloji liderleri ve senatörler arasında gerçekleşen yapay zeka forumunda Elon Musk, yapay zeka düzenlemeleri konusunda büyük ölçüde fikir birliği sağlandığını açıkladı.


BBC'nin haberine göre, New York’un Demokrat Senatörü Chuck Schumer’in öncülüğünde Kongrede düzenlenen ilk yapay zeka forumuna, 22 teknoloji şirketi yöneticisi, her iki partiden senatörler, sendika ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

Musk, basına yaptığı açıklamada, ABD'li senatörlerle gerçekleştirilen görüşmelerde yapay zeka düzenlemeleriyle ilgili büyük ölçüde hemfikir olunduğunu kaydetti.

Toplantıda senatörlere, yapay zeka için bir hakem istediğini söyleyen Musk, "Muhtemelen bunların olacağını göreceğiz. Hangi zaman diliminde veya tam olarak nasıl ortaya çıkacağını bilmiyorum" dedi.

Zuckerberg ise ABD Kongresinin "yeniliği desteklemek için yapay zeka ile etkileşime geçmesi gerektiğini" vurgulayarak standartların, önemli konularda bu modelleri şekillendirmek için hükümetle birlikte çalışabilecek Amerikan şirketleri tarafından belirlenmesinin daha iyi olacağını ifade etti.

Cumhuriyetçi Senatör Mike Rounds da Kongrenin harekete geçmesinin zaman alacağına işaret ederek "Dışarı çıkıp mevzuat yazmaya hazır mıyız? Kesinlikle hayır. Henüz orada değiliz" şeklinde konuştu.

Demokrat Senatör Cory Booker ise tüm katılımcıların "(yapay zekaya dair) hükümetin düzenleyici bir rolü olduğu" konusunda hemfikir olduğunu ancak mevzuat hazırlamanın zor olacağını söyledi.

Musk, ayrıca, nisanda BBC'ye yaptığı açıklamada, "Bence, yapay zekanın halka tehdit oluşturmadığından emin olmak için düzenleyici bir yapı kurulmalı" açıklamasında bulunmuştu.

ChatGPT'yi geliştiren OpenAI'nin Üst Yöneticisi (CEO) Samuel Harris Altman, ABD Senatosunun Yargı Alt Komitesinde bu teknolojinin potansiyel tehditlerine dair ifade vermişti.

Altman, ChatGPT'nin kanuni düzenlemelerle sınırlanmaması durumunda oluşabilecek sorunlarla ilgili, "En büyük korkum, teknoloji endüstrisi olarak dünyaya önemli zararlar verme ihtimalimizdir. Bunun birçok farklı şekilde olabileceğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yapay zeka şirketleri, içerik üreticilerinden izin almadan internet üzerinden veri toplamakla suçlanıyor.

ABD Kongresinde ilk yapay zeka forumu düzenlendi

 

Reklam Kurulu'ndan 12.2 milyon TL'lik "yapay zeka" cezası

 

Meta yeni nesil bir yapay zeka sistemi geliştiriyor

 

Şok uyarı: Yapay zekâyla pandemi başlatılabilir

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)