BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTahılda büyük tehdit!----

Tahılda büyük tehdit!

Tahılda büyük tehdit!
10 Haziran 2023 - 14:12 www.finansgundem.com

"Türkiye'nin tahıl ambarı" olarak nitelendirilen ve son 20 yılın en iyi yağışını alan Konya Ovası'nda hububatta sarı pas hastalığı salgın yapma noktasına geldi. Trakya, Çukurova ve İç Anadolu Bölgesi’ndeki hububat da bu hastalıktan nasibini aldı.

Bahar aylarında çok yağış alan Türkiye’nin tahıl ambarı olarak nitelendirilen Konya Ovası’nda hububatta sarı pas hastalığı yayılmaya devam etti. Trakya, Çukurova ve İç Anadolu Bölgesi’ndeki hububat da bu hastalıktan etkilenirken özellikle İç Anadolu’da hastalık yavaş yavaş salgın yapma noktasına geldi. Uzmanlar hassas çeşitlerde büyük zararların ortaya çıkabileceğini tahmin ediyor.

Hububat tarımının yoğun yapıldığı bölgelerde görülen sarı pas hastalığının önüne, yağmurdan etkilenmeyecek zirai ilaçların kullanımıyla geçilebileceği bildirildi.

YÜKSEK NEM ETKİSİ

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nuh Boyraz sarı pas hastalığının, buğday tarlalarında bahar aylarındaki sıcaklık ve yüksek nemden kaynaklandığını söyledi.

Bu hastalığın, kabarcıklar oluşturduğu yaprakları kurutarak, bitkinin gelişmesini engellediğini ifade eden Boyraz, “Sarı pas hastalığı, hububatta görülen bir mantar hastalığıdır. Bu mantarın turuncu renkte kendine has üreme yapıları vardır. Bu etkisinden dolayı, yapraklar fotosentez yapmadığı için başaklarda dane oluşmaz. Oluşsa da kalitesiz dane oluşur.” dedi.

CİDDİ VERİM VE KALİTE KAYBI ORTAYA ÇIKTI

Boyraz, bitkinin hastalıktan etkilenme durumuna göre bir verim ve kalite kaybının ortaya çıktığını söyledi.

Sarı pas hastalığının gelişiminin, alt yapraklardan üst yapraklara doğru olduğunu vurgulayan Boyraz, “Eğer hastalık hemen başağın altındaki bayrak yaprağa ulaşmışsa çok ciddi derecede verim ve kalite kayıplarına neden olur. Çiftçilere, hastalığın bu yaprağa ulaşmadan önce ilaçlama yapmalarını öneriyoruz.” diye konuştu.

Boyraz, hastalığın bayrak yaprağa ulaşması halinde yapılacak ilaçlamanın hiçbir faydasının olmayacağını aktardı.

İLAÇ SEÇİMİ ÖNEMLİ

İklim ve hava koşullarına bağlı ilaçlamanın önemine de değinen Boyraz, şunları kaydetti:

“Eğer bayrak yaprağı sarı pas hastalığından kurtarırsak, ürünü de yüzde 60 civarında kurtarmış oluruz. Hastalık alt yapraklardan üst yapraklara geçiş yapıyorsa, iklim koşullarına bağlı olarak sürekli ilaçlama yapmak gerekiyor. Çiftçilerin bu noktada ilaç seçimine dikkat etmesi gerekiyor. Sürekli yağmur yağan bölgelerde yapılacak ilaçlamalarda, yağmurdan etkilenmeyecek ilaçları tercih etmeleri lazım. Trakya, Çukurova ve İç Anadolu Bölgesi’ndeki hububatın bu hastalıktan etkilendiğini, özellikle İç Anadolu’da hastalığın yavaş yavaş salgın yapma noktasına geldiğini ve hassas çeşitlerde çok ciddi derecede zararların ortaya çıkabileceğini tahmin ediyoruz.”

Boyraz, ekilen hububat çeşidinin hassasiyetine bağlı olarak bir ürün ve kalite kaybının ortaya çıkacağını, bunun ise hasat sezonundan sonra ortaya çıkacak bir durum olduğunu sözlerine ekledi. 

Konya'da sağanak, su baskınlarına neden oldu

 

Konya'nın 3 ilçesinde sel baskını

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)