BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem Şuşa'da restorasyon çalışmaları sürüyor----

Şuşa'da restorasyon çalışmaları sürüyor

 Şuşa'da restorasyon çalışmaları sürüyor
28 Mayıs 2022 - 13:05 www.finansgundem.com

Azerbaycan'ın kültür başkenti Şuşa'daki Gövhar Ağa Camisi gibi birçok tarihi yapının yer aldığı, Ermenistan işgali döneminde zarar gören yapılar restore ediliyor

Azerbaycan'ın kültür başkenti Şuşa'daki tarihi ve kültürel yapıların restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ'ın sembol şehri Şuşa'da birçok tarihi yapı bulunuyor. Bu yapılardan bazıları işgal döneminde zarar görürken bazıları ise tamamen yıkılmış durumda.

Yetkililerden edinilen bilgilere göre, şehirdeki restorasyon çalışmaları hızlı bir şekilde sürüyor. Restorasyon çalışmalarının yanı sıra şehrin yolları, altyapısı da yenileniyor.

Doğası ve kültürel mirasıyla önem taşıyan, "Karabağ'ın atan kalbi" olarak da nitelendirilen Şuşa'da yer alan tarihi yapılar arasında; Han ve Gahal mağaraları, Şuşa kalesi başta olmak üzere çeşitli kaleler, Gence kapıları, Gövhar Ağa Camisi, ticaret merkezi Rastabazar gibi birçok yapı bulunuyor.

Şuşa, temiz havası ve doğasıyla öne çıkıyor

Şuşa, kültürel ve tarihi mirasının yanı sıra temiz havası ve doğasıyla da öne çıkıyor. Deniz seviyesinden 1403 metre yükseklikte inşa edilen şehir, Turşsu adındaki maden suyuyla da tanınmış, insanların Ermenistan işgalinden önce dinlenip tedavi gördükleri bir yer.

Cıdır ovası da Şuşa'nın doğal güzelliklerini gösteren önemli yerlerinden biri olarak öne çıkıyor. Uzun bir aradan sonra Mayıs 2021'de Cıdır ovasında geleneksel "Hari Bülbül" müzik festivali düzenlendi.

Azerbaycan tarih ve kültürünün simgelerinden olmasının yanı sıra hem bölgeye hakim coğrafi konumu nedeniyle stratejik önem taşıyan Şuşa, 8 Mayıs 1992'de Ermenistan güçlerince işgal edilmişti. Azerbaycan ordusu, Şuşa'yı 8 Kasım 2020'de işgalden kurtarmıştı.

Zaferin ardından Şuşa, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 7 Mayıs 2021 tarihli kararnamesiyle Azerbaycan'ın kültür başkenti ve yine Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 2022 yılı "Şuşa Yılı" ilan edildi.

Azerbaycan bağımsızlığının 104. yılını kutluyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'a gidiyor

Bakan Akar ve komuta kademesi Aliyev'le görüştü

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)