BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Konferans Türkiye Ekonomisinde Finansal Riskler ve Fırsatlar 23 Mayıs 2019, 09:30 InterContinental İstanbul

TÜSİAD ve Koç Üniversitesi ortaklığı ile oluşturulan Ekonomik Araştırma Forumu (EAF) tarafından düzenlenecek toplantıda Türkiye ekonomisinin finansal koşulları...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri
AKBNK 5,71 2,88 29.692.000.000,00
ALBRK 1,10 2,80 990.000.000,00
GARAN 7,50 4,90 31.500.000.000,00
HALKB 5,40 4,85 6.750.000.000,00
ICBCT 2,67 1,52 2.296.200.000,00
ISCTR 5,04 3,70 22.679.848.800,00
SKBNK 0,87 3,57 1.007.460.000,00
TSKB 0,67 1,52 1.876.000.000,00
VAKBN 3,58 4,99 8.950.000.000,00
YKBNK 1,91 2,69 16.133.867.952,44

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkS&P'nin Türkiye yorumuna sert tepki----

S&P'nin Türkiye yorumuna sert tepki

S&P'nin Türkiye yorumuna sert tepki
20 Şubat 2019 - 14:40 www.finansgundem.com

TBB: Sektörün aktif kalitesindeki bozulmanın yüksek olacağına ilişkin değerlendirme yapılması hem bankacılık, hem de reel sektör için büyük bir haksızlıktır

Türkiye Bankalar Birliği, Standard and Poor’s'un son değerlendirmeleriyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

TBB'nin açıklamasında, bankaların kendi bünyelerinde geliştirdikleri modellerin sonucu belirlenen 'kredi riskinde önemli artış' nedeniyle ikinci gruba alınan kredilerin sorunlu kredi olarak değerlendirilmemesi gerektiği ve sektörün aktif kalitesindeki bozulmanın yüksek olacağına ilişkin değerlendirme yapılmasının hem bankacılık, hem de reel sektör için büyük bir haksızlık olduğu belirtildi.

Ayrıntılar şu şekilde:

"Bazı basın ve yayın organlarında, 19 - 20 Şubat 2019 tarihlerinde yer alan haberlerde derecelendirme şirketi Standard and Poor’s analistlerinin Türkiye’de bankacılık sektöründe tahsili gecikmiş alacak ve sorunlu kredilere ilişkin açıklamaları yer almıştır.

Türkiye Bankalar Birliği, Şirketin açıklamalarının en kötü varsayımlara dayalı senaryoların ürünü olması nedeniyle temelsiz olduğu, son dönemdeki toparlanmayı dikkate almadığı, Türkiye’nin kendine has özelliklerini ve gücünü, bankacılık sektörünün tecrübesini ve reel sektörün dinamizmini yansıtmadığı görüşündedir.

Kamuoyunun daha iyi bilgilendirilmesini teminen, aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:

Bankacılık sektörünün aktif kalitesinin ölçülmesi ve raporlanması için yapılan temel düzenleme bankaların kredilerinin beklenen zarar karşılıklarının ayrılması amacıyla sınıflandırılmalarını gerektiren düzenlemedir.

2018 yılının başından itibaren uluslararası iyi örneklere tam uyumlu olan düzenleme ile ülkemizde kredi zararlarının muhasebeleştirilmesi, kredilerin sınıflandırılması, yeniden yapılandırılması, teminatların dikkate alınması, aktiften silinmesi, belgelendirme ve raporlama konularında önemli değişiklikler yapılmıştır.

Kredilerin sınıflandırılmasında “kredi riskinde önemli artış” kavramı önem kazanmıştır. Geçen yılda yaşanan dış gelişmeler, kur ve faiz artışı çerçevesinde bu kavram dikkate alınarak yapılan hesaplamalar nedeniyle, “ödemelerde bir sorun olmasa da ileride olabilir” yaklaşımı ve bankaların ihtiyatlı tutumlarının da etkisiyle, yakın izlemeye alınan kredilerde artış olmuştur.

Ancak, bankaların kendi bünyelerinde geliştirdikleri modellerin sonucu belirlenen “kredi riskinde önemli artış” nedeniyle ikinci gruba alınan krediler sorunlu kredi olarak değerlendirilmemelidir.

Değerlendirmenin, “kredinin ilk verildiği tarihe göre kredibilitesinde kısmen azalma olabileceği” şeklinde yorumlanması daha doğru olacaktır.

Kaldı ki, zorlu geçen yakın dönemlere ilişkin verilere göre yakın izlemedeki kredilerin takibe intikal oranı yüzde 5’ler seviyesindedir.

Bu sınıftaki kredilere takibe atılmış ve donuk alacak haline gelmiş kredi muamelesi yapılması son derece yanlıştır. Sektörün aktif kalitesindeki bozulmanın yüksek olacağına ilişkin değerlendirme yapılması hem bankacılık, hem de reel sektör için büyük bir haksızlıktır.

Bu nedenle, ileriye yönelik yapılan tahminler ve hesaplamalara göre ikinci grupta, yakın izlemedeki kredilerin tamamının sorunlu hale geleceğine ilişkin değerlendirme doğru değildir. Ülkemiz realitesi ile de uyuşmamaktadır.

Türkiye’nin ekonomik zorluklarla baş etme becerisini, bankacılık sektörünün risk yönetim tecrübesini, özel sektörün gerçek gücünü ve dinamizmini dikkate almaksızın, sadece uluslararası standart hesaplamalara göre yapılan statik bir değerlendirmenin Türkiye gerçeğini yansıtmadığı düşünülmektedir.

Yakın izlemeye alınan kredi müşterilerinin tamamına yakını faaliyetlerini sağlıklı olarak sürdürmektedir. Türkiye’nin güçlü girişimcileri tarafından yönetilmektedir. Yurtdışında yerleşik ortakların mali yapılarında bozulma olsa dahi bunların Türkiye’deki şirketlerinin faaliyetleri de katma değer oluşturmaya devam etmektedir. Diğer yandan, yurtdışındaki bankacılık düzenleme ve denetleme kuruluşları tarafından da çok yakından izlenmekte olan yurtdışı yerleşiklere ait ülkemizdeki bankaların faaliyetleri, yerleşik bankalarımıza benzer şekilde devam etmekte, bahsi geçen derecelendirme şirketini yanlışlamaktadır.

Bankacılık sektörümüz güçlü ve sağlıklı bir yapıdadır. Beklenmedik risklere dayanabilecek donanıma ve bunları yönetebilecek tecrübeye sahiptir. Sektör ihtiyatlı bir yaklaşımla muhtemel riskler için yeterli kredi karşılıklarını ayırmıştır.

Yakın dönemde yaşanan çok sayıda ve yüksek şiddetli şoklara dayanmış ve ekonomik faaliyeti finanse etmiştir. Ekonomimizin performansındaki toparlanmanın da olumlu etkisiyle ekonomiye olan desteğini sürdürmeye devam edecektir. "

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ömer20 Şubat 2019 21:09

  Ey TBB git derdini Marko Paşa’ya anlat. Bize anlatma. Ülke ekonomik olarak bitmiş durumda siz hala güllük gülistanlık diyorsunuz. Zaten siz de akp nin bürokratları değil misiniz?

 • gnçlk :)20 Şubat 2019 15:36

  benım anladım şu... firmalar gari menkul +tarla+araç+fabrika vb. teminat yapıpda krediler çekiliyor bankalardan... kobiler kredi çekiyor bankalarda teminatsızda olsa..bireyler bankadan kredi çekiyor... iş sahası daralıyor..üretim  azalıyor... işsiz tüketmiyor.. fabrika üretmiyor.. işsizlik oluyor haliyle. ihracat  yeterli artmıyorda... bankalar rizki yüklendi deniyo.. bankalar alamadıklarını 60 ay  vadeli uzat..krediyi uzun vadeli kredi ile değiştir yapıyor. bankalar alacaklarını alamayınca toplu olarak satıyor x firmaya, alamadıklarını gider yazıyor... kar ödemıyor devlete, gider yazıldıgından. banka KARLARI  düşmemeli, düşerse kademeli zincirde sıkıntılar olabilir deniyor. böylece devlet bankalara desteğe çıkması gerekir deniyor. ama bu durumun oluşmasıda sistemin gerildiği nokta olur, devlet gelirleri bu durumda zaten vergi vb. minimuma düşecektir deniliyor.  

 • Okie Dokie20 Şubat 2019 15:06

  TBB sen kimsin ya? Tüm dolarlarımı bankadan çekiyorum.

 • Borsaci Pinokyo20 Şubat 2019 15:06

  Standard Poors karsi olan yorumunuzu Turkiye de Turkce hazirliyorsaniz. Yorumunuz Turkiye de ki Turklere yonelik olur. Ikna etmek istediginiz Standard Poors mu yoksa Tribunlerdeki Turk milleti mi? Bu kadar okumus adam akilli adam amaciniz nedir? Gidin yayinlayin dunya gazetelerinde yayinlarlarsa eger bize ne anlatiyorsunuz?