BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem'Salı' buluşmaları iş adamlarını ele verdi!----

'Salı' buluşmaları iş adamlarını ele verdi!

'Salı' buluşmaları iş adamlarını ele verdi!
20 Ağustos 2016 - 10:43 www.finansgundem.com

MASAK, FETÖ’nün kripto şirketlerini bulmak için 2 yıl teknik takip yaptı. Bu sürede şirketlerin birçoğu isim veya el değiştirse de ‘salı’ buluşmaları işadamlarını ele verdi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) finansal ayağını çökertmek amacıyla yürütülen çalışmalar hız kazandı. Bu kapsamda birçok holding mercek altına alınırken, çok sayıda işadamı hakkında ise gözaltı kararı alındı. Bu süreçte İstanbul polisinin FETÖ'ye ait şirketleri tespit edebilmek için yürüttüğü çalışmaların ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. İki yılı aşkın süredir birçok model üzerinden çalışma yürüten Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) bu sayede FETÖ'ye ait deşifre olmamış kripto şirketleri de gün yüzüne çıkardı. Bu şirketlerin gizli buluşmaları, örgütlenme şekilleri ve para trafiği tespit edildi.

HER SALI BULUŞTULAR

MASAK tarafından düzenlenen raporlara göre, FETÖ'ye bağlı kripto firmalar 2013 ve 2015 yılları arasında her salı akşamı düzenli olarak buluşmalar gerçekleştirdi. Teknik takibe alınan bu buluşmalarda, siyasetin dizaynından, himmet trafiğinin aksamaması için atılacak adımlara kadar birçok karar alındığı görüldü. Özellikle 2015'ten sonra bu şirketlerin isim değiştirdiği, farklı ortaklıklara gittiği raporlara yansıdı. Ancak para transferlerinin takibi ve salı buluşmalarının sürmesi şirketlerin kendilerini saklamalarını önledi. MASAK'ın birçok noktada yürüttüğü 'salı' operasyonlarının ağına son olarak İstanbul'da faaliyet gösteren 14 şirket takıldı. İstanbul Üsküdar'da bulunan bir teknoloji firmasında düzenli olarak buluşan şirketlerin FETÖ ile olan bağı bir yıllık teknik takibin ardından deşifre oldu. 100 milyon liralık himmet çarkı ve bu şirketlerin geçmiş dönemdeki Kaynak Holding ile olan ilişkileri deşifre edildi. Önceki gün ise bu işadamlarına ait şirketler, mahkeme tarafından Kaynak Holding bünyesindeki kayyumlara devredildi. Kaynak Holding'e bugüne kadar kayyum ataması yapılan şirket sayısı ise 119 oldu.

HEPSİNİ MİLLİLEŞTİRECEĞİZ

Konuyla ilgili Sabah'a açıklamalarda bulunan Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmran Okumuş, yönetimini devraldıkları holding şirketlerini millileştirerek ekonomiye kazandırdıklarını söyledi. Kayyum olarak atandıkları 17 Aralık 2015'ten beri FETÖ/PDY'ye finansman sağlayan en büyük kaynaklardan birinin kurutulduğuna dikkat çeken Okumuş, mücadelelerinin süreceğini ifade etti. Önceki gün kendilerine ulaşan mahkeme kararının ardından 15 şirketin daha Kaynak Holding bünyesine eklendiğini ifade eden Okumuş sözlerine şöyle devam etti: "Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) finansal ayağını çökertmek amacıyla çok ciddi bir çalışma içindeyiz. Burada ulaştığımız yeni belgeler, yeni şirketlerin deşifre olmasını sağlıyor. Biliyoruz ki terör örgütlerini bitirmenin ilk kuralı finanstan geçiyor. Gece gündüz demeden çalışma gayretindeyiz. Şu an itibarıyla 15 yeni şirket daha Kaynak Holding bünyesine eklendi. Amacımız bu şirketleri FETÖ'den temizleyerek ekonomik süreçlerini devam ettirmek olacak. Ne yazık ki bir virüs gibi en kılcal damarlara kadar bu örgüt sızmış durumda. Ancak devletin hemen her kurumu bu konuda müthiş bir özveri örneği göstererek çalışıyor."

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)