BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri
AKBNK 4,83 -1,02 25.116.000.000,00
ALBRK 1,57 -1,26 2.119.500.000,00
GARAN 7,00 -1,27 29.400.000.000,00
HALKB 4,24 -0,47 10.488.811.188,83
ICBCT 5,08 -2,31 4.368.800.000,00
ISCTR 4,81 -0,41 21.644.855.700,00
SKBNK 1,07 -1,83 1.990.200.000,00
TSKB 1,25 -0,79 3.500.000.000,00
VAKBN 3,37 -0,30 13.161.947.791,17
YKBNK 2,08 -1,89 17.569.866.670,72

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemSabancı Holding CEO’su Alper: Türkiye ile dünya arasında köprü olacağız----

Sabancı Holding CEO’su Alper: Türkiye ile dünya arasında köprü olacağız

Sabancı Holding CEO’su Alper: Türkiye ile dünya arasında köprü olacağız
05 Mart 2021 - 23:33 www.finansgundem.com

TÜSİAD Avrupa Yeşil Mutabakatı Söyleşileri’nin dördüncüsüne Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper konuk oldu.

TÜSİAD Avrupa Yeşil Mutabakatı Söyleşileri serisinin dördüncüsü “Sürdürülebilirlikte Yeni Trendler” temasıyla, Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper’in katılımı ile gerçekleşti.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Yatırım Ortamı Yuvarlak Masa Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu’nun moderatörlüğü üstlendiği toplantıda “Sürdürülebilirlikte Yeni Trendler” başlığı altında; iş dünyasının değişen trendlere cevabı, fırsatlar ve zorluklar ele alındı.

"Topluluk vaadini ‘Sürdürülebilir bir yaşam için öncü girişimlerle Türkiye'yle dünyayı birleştiririz’ olarak belirledik"

Cenk Alper topluluğun sürdürülebilirlik konusunda açıkladığı vaatlerinin Sabancı Holding’in içinde geniş bir karşılık bulduğunu belirterek: "60 bin çalışanımız, topluluk vaadimizi yürekten sahiplendiler ve yeni fikirlerle, yeni projelerle bu işe canı gönülden katkıda bulunmaya çalışıyorlar" dedi. Topluluk vaadini holding olarak tüm karar mekanizmalarının katılımıyla yenilediklerini kaydetti.

Alper, şu bilgileri verdi: "Topluluk vaadimiz içinde 3 tane önemli nokta var. İlki, sürdürülebilir yaşamı tüm işlerimizle, vakfımızla ve üniversitemizle destekleyeceğiz. İkincisi bu işlerde öncü olacağız, öncü kuruluşlar yaratacağız. Üçüncüsü de Türkiye ile dünya arasında bir köprü olacağız.”

Topluluk olarak iklim krizinin çözümünde etkin rol oynamak, sıfır atık ve 2050 için sıfır karbon salınımı hedeflerini ortaya koyduklarını belirten Alper, insan ve topluma pozitif katkıda bulunmayı sürdüreceklerinin altını çizdi.

"MSCI Endeksi’nde sürdürülebilirlik notumuz son 9 ayda iki kademe yükseldi"

Dünyada yatırımcıların hisse alırken artık sadece finansal tablolara bakmadığını ifade eden Alper, MSCI rating ve diğer sürdürülebilirlik endekslerinin de yatırımcıların yakından takip ettiği göstergeler arasında bulunduğunu aktardı. Alper, "60 bin çalışanımız topluluk vaadimizi yürekten sahiplendiler ve yeni fikirlerle, yeni projelerle bu işe canı gönülden katkıda bulunmaya çalışıyorlar. En güzel şeylerden bir tanesi 9 ay içerisinde MSCI rating değerleme kuruluşunda iki not yükseldik. İşe başladığımızda B notuna sahiptik. Yaklaşık 3-4 ay sonra BB, dün sabah itibarıyla da BBB noktasına geldik. Bu da aslında adımlarımızın ne kadar doğru yönde olduğunu kanıtlıyor ve tüm topluluk çalışanlarına büyük bir motivasyon sağlıyor" diye konuştu.

Alper, Sabancı Holding'in sürdürülebilirliği ve dünyanın geleceğine sahip çıkmayı son derece samimi bir şekilde ele aldığını ifade ederek şunları kaydetti: “Şu anda hem bizim için zor hem de  dünya için zor olan bir hedefi herkesle paylaşıyor ve şeffaflaştırıyoruz. Artık bizim sürdürülebilirlik konusunda 'Greenwashing' (yapıyormuş gibi gösterme) yapma şansımız kalmadı. Çünkü biz buna liderlik etmezsek çalışanlarımız, müşterilerimiz, yatırımcılarımız ve bize finansman veren kuruluşlar sorgulayacaklar. Bizim yaptığımız en önemli şey üst yönetimde bunu sahiplenmek."

Avrupa Birliği'nin hazırlıklarını yaptığı "Sınırda karbon düzenlemesi mekanizmasını" çimento sektörü üzerinden değerlendiren Alper şunları kaydetti: "Çimento ihracatı uzun dönemde Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’nın da hayata geçmesi ile daha maliyetli hale gelecek. Biz çimentoda yılardır karbon salınımını azaltmak için alternatif yakıt kullanmak üzerine ciddi çalışmalar yapıyoruz. Birincisi, tesislerimizde dünya standartlarını aşan alternatif yakıt kullanım seviyelerine ulaştık. İkincisi dijitalleşmeyi bu alanda kullanıyoruz. Sabancı DX'le çimento şirketlerimizin bir arada yaptıkları IoT projeleriyle değirmenlerimizin, fırınlarımızın enerji tüketimini azaltıyoruz. Bu işi gerçekten çözecek nokta 'karbon tutma' projeleri. Bununla ilgili teknolojiler henüz çok pahalı ama çimento şirketlerimiz Avrupa Topluluğu nezdindeki STK'lara ve onların yürüttüğü projelere katılarak 'karbon tutucu' (carbon capture) teknolojisinin hemen yakınında olmak ve bu teknoloji uygulanabilir hale geldiğinde tesislerimize kazandırmak için ciddi şekilde çalışıyorlar."

Türkiye ile Avrupa arasındaki "köprüleri sağlamlaştırmak için" öncü şirketlerin ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarının büyük önem taşıdığını belirten Sabancı Holding CEO'su Cenk Alper,  şirketlerin ortaklıkları vasıtasıyla diğer ülkelerdeki hükümetlere de etki edebileceğini söyledi.

Alper, sözlerini şöyle sürdürdü: "TÜSİAD olarak ilgili alanda politikaları, ne tür yenilemeler yapmamız gerektiğini belirlememiz, bunu yaparken de tüm paydaşların katılımını sağlamamız çok önemli. Bu şekilde hükümetimize yönlendirme yapmamız, onlara müzakerelerde destek olmamız gerekir. Avrupa Topluluğu'ndaki hükümetlere ortaklarımız vasıtasıyla, onların yaratacağı baskı vasıtasıyla, o tarafı etkileme çalışması da önemli olacaktır” dedi.

Sabancı Holding, net sıfır emisyon hedefi ile sürdürülebilirliğe öncülük ediyor

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)