BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemRusya’dan ayrılan şirketlerin boşluğunu Türk firmaları dolduruyor----

Rusya’dan ayrılan şirketlerin boşluğunu Türk firmaları dolduruyor

Rusya’dan ayrılan şirketlerin boşluğunu Türk firmaları dolduruyor
14 Ağustos 2022 - 17:25 www.finansgundem.com

Rusya'ya yönelik yaptırımlar sonucunda ülkeden ayrılan Batılı şirketlerin bıraktığı boşluk, Türk şirketlerin Rusya’daki varlığını artırmasına yol açtı. Rusya ve Türkiye arasındaki ticarette yaşanan artış dikkat çekici seviyeye ulaştı.

Batılı firmaların Rusya'dan çekilmesiyle pazardaki boşluğu Türk şirketler doldurmaya başladı.

24 Şubat'ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşı sonrası pek çok Batılı firma Rusya’daki operasyonlarını durdurdu. McDonald’s, Starbucks, Apple, H&M gibi her sektörden onlarca firma Rus pazarından çekildi

Ülkeden çekilen firmaların mağazaları ise çoğu Rus firmalar olmak üzere farklı kesimlerden şirketlere devredildi. Savaş yüzünden Rusya’ya yaptırım kararı almayan ve Rusya’nın ‘dost olmayan ülkeler’ listesine girmeyen Türkiye’deki pek çok firma ise bu boşluğu doldurmaya talip oldu. Böylece Türk şirketler pazardaki boşluğu dolduran önemli aktörlerden biri haline geldi.

Fiba ve Anadolu Efes'ten önemli girişimler

Türk ayakkabı üreticisi FLO mayısta küresel spor giyim şirketi Reebok’ın Rusya’daki 100’den fazla mağazasını satın alırken Fiba ve Anadolu Efes gruplarının ülkede büyük satın alımlar gerçekleştirdiği açıklandı.

Ayrıca Rus gazete İzvestiya temmuz ayında yaptığı haberde İpekyol, Mudo, adL, LTB, Twist’in Rusya’da mağazalar açacağını yazdı. Bu şirketlerin devralacağı yerlerin küresel markaların kullandığı mağazalar olacağı düşünülüyor.

'Türkiye'nin Rus pazarındaki payı ile ilgili önemli sonuçlar doğuracak'

Sözcü'den Serkan Üstün'ün haberine göre Türkiye Moskova Büyükelçiliği eski Ticaret Müşaviri ve Rusya analisti Aydın Sezer, Türk şirketlerinin gerçekleştirdiği operasyonların Türkiye'nin Rus pazarındaki payı ile alakalı çok önemli sonuçlar doğuracağını söyledi.

Sezer, “Türk firmaları ambargo nedeniyle Rusya'yı terk etmiyor. Zaten Türkiye de Rusya'ya ambargo uygulamıyor. Bu da pazardaki bazı sektörlerde Türk firmalarının çıkan şirketleri devralması veya satın alması gibi bir olanak yarattı. Ayrıca Türkiye'de üretilen yabancı markaların Türk firmaları aracılığı ile Rusya'ya girmesinin önü açıldı” dedi.

Türk firmalardan büyük satın almalar

Sezer ayrıca “Bunlardan çok daha önemlisi Türk firmalar büyük çaplı satın almalar yaşamaya başladı. Örneğin finans sektöründe, yiyecek içecek sektöründe… Anadolu Efes, Fiba Holding gibi büyük firmalar büyük satın almalar gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

Avrupalı şirketlerin çözümü: Türk aracıları kullanmak

Savaşın ardından öne çıkan bir diğer gelişme ise yaptırımlar nedeniyle Rusya pazarından çekilmek zorunda kalan Avrupalı şirketlerin bu ülkeye Türk şirketler aracılığı ile tekrar girmeye çalışacağı yönündeki haberler oldu.

Konu ile ilgili konuşan Sezer, Rusya’nın yayınladığı kararnamelerle üretici ve marka sahibi dışına yapılacak paralel ithalata da olanak sağlamaya başladığını ifade ederek, “Artık Türkiye'deki bir şahıs bir batı ürününü Rusya'ya satabilecek konuma geldi. Eskiden bu konuda çok sıkı denetimler vardı. Şu anda paralel ithalata izin verildiği için büyük bir sıkıntı olmuyor” diye konuştu.

Sezer ayrıca batılı firmaların da bu yolu teşvik edip zorlamaya başladığını dile getirerek, “Örneğin kimi İtalyan ve Fransız firmaları Türkiye'deki aracıları üzerinden bu tür hamleleri gerçekleştirmeye başladı” dedi.

Türkiye için önemli bir fırsat

Geçen hafta İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Çetin Tecdelioğlu da Avrupa ülkelerinin Rusya'ya uyguladığı ambargonun Türkiye için yeni fırsat yarattığını belirterek, Rusya'da Türk ürünlerine ciddi talep oluştuğunu ayrıca birçok AB firmasının da Rusya'ya Türkiye üzerinden ürün satmayı planladığını ifade etmişti.

Birçok Avrupalı firmadan Türkiye üzerinden mal satmak ile ilgili talepler geldiğini söyleyen Tecdelioğlu, “Bu konuyla ilgili Türkiye'yi hem lojistik anlamda kullanmak isteyen, hem de şirket olarak Rusya'ya tedariği Türkiye'den yapmak isteyen bakırda, alüminyumda, mutfak eşyalarında, makina sektöründe talepler gelmeye başladı” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya-Türkiye arasındaki ticaret artıyor

Batı'nın Rusya ile ticareti kısması sebebiyle Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacminin de son aylarda çok güçlendiği görüldü. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye'nin Rusya'ya dış satımı temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre 236 milyon 932 bin dolar artarak 609 milyon 68 bin dolara çıktı.

Ro-Ro taşımacılığında üç ayda yüzde 58 artış

Ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı bilgiye göre Rusya bağlantılı Ro-Ro taşımacılığında son üç ayda aylık bazda yüzde 58 artış sağlandı. 2022 yılının ilk dört ayında iki ülke arasında Ro-Ro hatlarıyla aylık ortalama 5 bin 208 araç taşınırken, açılan yeni hatlarla, Mayıs-Temmuz döneminde bu rakam yüzde 58 artışla 8 bin 213 araca ulaştı.

Rus şirketler de Türkiye'de faaliyetlerini hızlandırdı

Bu dönemde Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlenmesi ile birlikte Rus şirketlerin de Türkiye’ye sermaye girişi gerçekleştirdiği ve faaliyetlerini hızlandırdığı görüldü.

Sezer konu ile ilgili, “Akkuyu, Türk Akım gibi büyük firmaların da faaliyetleri sürüyor. Diğer Rus firmalarına ve hazine kağıtlarına sermaye girişleri de olabilir bu dönemde. Dolayısıyla Rusya, Türkiye üzerinden ambargoları delerek ekonomisine katkı yapmaya sağlıyor” diye konuştu.

Erdoğan'ın ihtiyacı olan sermaye Rusya'dan mı gelecek? 

“Erdoğan seçim arifesinde ihtiyaç duyduğu sermayenin bir kısmının Rusya'dan gelmesine çaba sarf ediyor” diyen Sezer, “Her iki tarafın da kazan kazan yaklaşımı söz konusu. Ancak ben burada ambargoya rağmen Türkiye'nin daha çok ihtiyaç duyan taraf olduğu görüşündeyim” ifadelerini kullandı.

Avrupalı şirketlerin bazıları neden Rus pazarından çıkamıyor?

Rusya'dan çekilen şirketlerin varlıkları kamulaştırılabilir

Tchibo, Rusya pazarından çekildi

Türk şirketlerinden Rusya'ya sıfır tepki

Rusya'da ihaleler Türk şirketlere gidiyor

Türk şirket Rus turizm devini satın aldı

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)