BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemRus oligarkların 30 milyar dolarlık mal ve fonuna el konuldu----

Rus oligarkların 30 milyar dolarlık mal ve fonuna el konuldu

Rus oligarkların 30 milyar dolarlık mal ve fonuna el konuldu
29 Haziran 2022 - 15:49 www.finansgundem.com

ABD Hazine ve Maliye Bakanlığı, Rus oligarklara ait 30 milyar dolarlık mal ve fona el konululduğunu açıkladı

ABD Hazine ve Maliye Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından geçen ilk 100 gün içinde Rus oligarklara ait 30 milyar dolarlık mal ve fonun dondurulduğunu duyurdu.

Rusya Merkez Bankası’nın dondurulan 300 milyar dolarlık fonuyla birlikte yine oligarklara ait el konulan lüks yat, tekne ve gayrimenkulün bu rakamın dışında olduğu kaydedilen açıklamada, “Rusya'nın savaş maliyetini artırmaya devam ediyoruz.” denildi.

ABD, Ukrayna’nın işgalinin ardından Rus oligarkların mallarına el koyulması için Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde REPO (Rus Elitleri, Vekilleri ve Oligarkları) görev gücü oluşturmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “mali kaynaklarını kurutmayı” hedefleyen REPO görev gücü, uluslararası hukukçuların da eleştirilerine hedef oluyor.

Maliye ve Hazine Bakanı Janet Yellen ve Adalet Bakanı Merrick Garland, REPO eylem gücü yetkilileriyle birlikte diğer ülke temsilcileriyle mart ayında bir toplantı yaparak, Rus oligarkların mallarına ve paralarına nasıl el konulacağı konusunu masaya yatırmıştı.

AB Komisyonu, ABD’nin REPO görev gücüyle işbirliği yapacak kendi birimini oluşturmuştu.

ABD ve AB’nin bu konuda ortak çalışmaları sonucu bu aybaşında Avrupa’nın en zengin iş insanlarından God Nisanov ve Alexey Mordashov için yeni yaptırımlar uygulanmıştı.

REPO grubu üyeleri, yaptırım uygulanan Rus oligarkların dünyanın dört bir yanında para ve mallarının izini sürerken, bu oligarkların yaptırımlardan kaçmalarının engellenmesi için çalışmalarda bulunuyor.

Rus oligark Abramoviç, AB yaptırımını dava etti

 

Rusya'dan oligarklara diplomatik pasaport

 

Rus oligarklardan yeni formül: Yatlarını görünmez yaptılar!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)