BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaRoubini'den Avrupa'ya reçete----

Roubini'den Avrupa'ya reçete

Roubini'den Avrupa'ya reçete
01 Eylül 2014 - 12:02 www.finansgundem.com

Kriz kahini Nouriel Roubini, Euro Bölgesi için niceliksel gevşeme, yapısal reform ve maliye politikası reçetesi yazdı

Kriz kahini olarak adlandırılan New York Üniversitesi Profesörü Nourıel Roubini “Avrupa da Japonya gibi 3 oklu ekonomi programı uygulasın" mesajı verdi. Project Syndicate için bir makale kaleme alan Roubini, Euro Bölgesi için niceliksel gevşeme, yapısal reform ve maliye politikası reçetesi yazdı.

Ünlü ekonomist yol haritasını Japonya örneğinden yola çıkarak ‘Draghinomics’ olarak adlandırdı. Japonya Başbakanı Abe'nin ekonomi politikaları piyasalarda "Abenomics" olarak biliniyor.

Roubini şunları yazdı: “"AMB Başkanı Draghi'nin Jackson Hole konuşması Japonya Başbakanı Abe'nin "3 ok" planını akıllara getirdi. AMB böyle bir plan hazırlıyor olabilir.

İlk ok: yapısal reformlar.

İkinci ok maliye ile ilgili. Mali konsolidasyonun büyümeye baskısı azalmalı. Örneğin Almanya düşük vergi ve daha fazla yatırımla mali genişlemeye giderse iç talep yoluyla büyümeyi hızlandırır.

Üçüncü ok ise niceliksel ve kredilere yönelik genişleme. Özel sektör kredileri hedefli uzun vadeli finansman programı ile canlanabilir. Mevzuat kısıtlamaları aşılırsa, AMB varlık alımına da başlayabilir. Draghi, Euro Bölgesi'nin deflasyondan 1 ya da 2 şok uzakta olduğunun sinyalini verdi.

Enflasyon görünümü AMB'yi 2015'e kadar, İngiltere ve Japonya MB gibi varlık alımına sürükleyebilir. Üçüncü ok, enflasyon ve büyümeyi etkiler. Euro değer kaybı rekabeti ve net ihracatı artırır. Bölge borsalarını yükseltir. Bu üçlü ok 'Draghinomics' olarak adlandırılabilir."
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)