BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemRahşan Ecevit'in vasiyeti için gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'da ----

Rahşan Ecevit'in vasiyeti için gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'da

Rahşan Ecevit'in vasiyeti için gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'da
18 Ocak 2020 - 06:59 www.finansgundem.com

Dün akşam tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Rahşan Ecevit'in en büyük arzusu eşi Bülent Ecevit'in yanına defnedilmek idi. Bülent Ecevit'in Devlet Mezarlığı'nda gömülü olması nedeniyle vasiyet için Erdoğan'ın izni gerekiyor

Bir süredir Gülhane Askeri Tıp Akademisi GATA'da tedavi gören DSP’nin kurucusu ve eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti.

Rahşan Ecevit’in son dönemde yaşına bağlı ciddi rahatsızlıklar yaşadığı ve GATA’da yatılı tedavi altına alınması ardından bugün gece 21.02’de böbrek ve akciğer yetmezliği nedeniyle vefat ettiği ifade edildi.

Zekiye Rahşan Aral ismiyle 1923 yılında Bursa’da doğan Rahşan Ecevit, 1946’da Bülent Ecevit ile evlenmişti. 1985'te Bülent Ecevit siyaseten yasaklı olduğundan Demokratik Sol Parti'nin kuruluşuna öncelik eden Rahşan Ecevit genel başkanlığı da üstlenmişti.

Rahşan Ecevit, Demokratik Sol Parti'den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etmiş,17 Ocak 2010 tarihinde kurucusu olduğu Demokratik Sol Halk Partisi'nin ikinci Genel Başkanlığı'na seçilmişti.

Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'da

Rahşan Ecevit'in vasiyeti doğrultusunda Bülent Ecevit’in yanına gömülmesi için gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi. Rahşan Ecevit’in ölümde ayrılmak istemediğini söylediği Bülent Ecevit’in Devlet Mezarlığı’nda gömülü olması dolayısıyla eş defini için Cumhurbaşkanlığı’nın izni gerekiyor.

Bülent Ecevit de, 5 Kasım 2006’da GATA'da hayata veda etmişti. Eski Başbakan olarak Bülent Ecevit, o dönem kamuoyunda nereye gömüleceği tartışma konusu olunca “2549 sayılı Devlet Mezarlığı Hakkında Kanun” düzenlenmesinde değişiklik yapılmıştı. Bunun sonucunda GATA’nın morgunda naaşı bekletilmiş olan Bülent Ecevit, 11 Kasım 2006’da Ankara’nın merkezindeki Devlet Mezarlığı’nda binlerce kişilik katılımla gerçekleşen cenaze töreniyle defnedilmişti.

Ancak Ecevit’in Devlet Mezarlığı’na defnedilmiş olması sonrasında Rahşan Ecevit’in itirazına yol açmıştı. Rahşan Ecevit, 2008 yılında “60 yıl boyunca hiç ayrılmadığım eşimden ölümden sonra da ayrılmak istemiyorum” diyerek eşiyle birlikte aile mezarlığı yerinde gömülü olmak için Bülent Ecevit’in naaşını taşıtmayı gündeme almıştı. Bu durum kamuoyunda tartışma yaratmış hatta mezar yeri değişikliği dini boyutuyla bile gündeme gelmişti.

Sonrasında Rahşan Ecevit, o dönemki AKP Hükümeti’nden Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün kendisine ölümünde Devlet Mezarlığı’na gömülme sözü verdiğini belirterek, “Devlet Mezarlığı’nda devlette görev almış önemli kimselerin mezarları var. Ben de hiçbir zaman eşimden ayrı yerde gömülmek istemediğim için onun mezarını taşımak üzere kendi aile mezarlığımızı hazırlıyordum. Ahlatlıbel’de olacak diye. Fakat Savunma Bakanı Vecdi Gönül şöyle bir haber gönderdi; demiş ki ’Rahşan Hanım istiyorsa onu da oraya defnedebiliriz’ demiş. Öyle deyince akan sular durdu” sözleriyle 2009’da tartışmayı kapatmıştı.

İlerleyen yıllarda Rahşan Ecevit, ölümden sonra yan yana eşiyle olamamak endişesi devam etti, keza sonraki yıllarda da Cebeci Asri Mezarlığı’nda aile mezarlığı düşündüğünü kamuoyuna açıkladı. Ancak her seferinde bu niyetinden vazgeçmesi sağlandı ve Bülent Ecevit’in naaşı taşınmadı.

“Erdoğan’a Ecevit’in vasiyeti iletildi”

Rahşan Ecevit’in nereye, nasıl gömüleceğini sorduğumuz yakın aile dostu, eski milletvekili Emrehan Halıcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilmesi için konuyu özel kalem müdürlüğüne, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ankara Valisi Vasip Şahin’e bu özel vasiyeti ilettikleri söyledi. Türk siyasetinde “Ecevit çifti” olarak anılmış Bülent Ecevit ile Rahşan Ecevit’i ölümde birbirinden ayrı düşürmemek gerektiğini belirten Halıcı, Erdoğan’ın konuya olumlu yaklaşması durumunda Rahşan Ecevit’in Devlet Mezarlığı’na eşinin yanına gömülebileceğini kaydetti.

Siyasette bir eş olmanın ötesinde etkiliydi

Selanik’ten Şebinkarahisar’a yerleşmiş bir ailenin çocuğu olarak Rahşan Ecevit, 1923 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Ankara Lisesi ve Robert Koleji mezunu.1946’da Bülent Ecevit ile evlendi. Ecevit'in CHP'deki siyasi kariyeri yanı başında olan Rahşan Ecevit, 1980 askeri darbesiyle CHP'nin kapatılması ve eşine siyasi yasak getirilmesi üzerine Demokratik Sol Parti'nin kuruculuğunu üstlendi. Eşi siyasete geri döndüğünde yeniden eş olarak yanında yer alırken kamuoyu nezninde hep Ecevit Çifti'nin Rahşan'ı olarak anılmaya devam etti.

Ancak Rahşan Ecevit, siyasette hep bir eş konumundan fazlasıyla etkiliydi. "Ecevit'in Anıları" kitabında Mehmet Çetingüleç'in aktardığına göre, parti otobüsü üzerinden halka hitap edilmesi gibi pek çok siyasi kampanya fikrine de öncülük etmiş birisi. Gazeteci Çetingüleç'in kitabında Bülent Ecevit'in sıklıkla hayat yoldaşlığından memnuniyetini ifade ettiği Rahşan Ecevit, hem CHP'nin hem de sonrasında koalisyon hükümeti ortağı olmuş DSP'nin tarihinde hamleleriyle dikkat çekti. Kurucusu olduğu DSP'de 2009 sonrasında görüş ayrılıkları yaşayan Rahşan Ecevit, 22 Mayıs 2010'da o dönem bağımsız vekil Emrehan Halıcı ile CHP Kurultayı'na katılarak genel başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçilmesine destek olduğunu açıklamıştı. Sonrasında CHP'yi destekleme tutumunu korudu.

Rahşan Ecevit'in ayrıca "Pülümür’de Aşk" adlı bir romanı var. (amerikaninsesi.com)

Rahşan Ecevit hayatını kaybetti

 

İşte Rahşan Ecevit'in en büyük arzusu

 

Türk siyasetinde bir dönem sona erdi! Fotoğraflarla Rahşan Ecevit

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • 52/1Afyonlu18 Ocak 2020 18:56

    izin verir vereçekde çünkü aynı hamurdan aynı kafadarlar biri gerçek yüzüle biriside islam-namazın arkasına sığınan gizli Pontus lu bence ama göreceğiz.

  • Bika18 Ocak 2020 07:25

    B.Ecevit, Rahşan Aral'ı yemeğe götürüp kuru fasulye ısmarlayıp evlenme teklif etmiş. Günümüzde kızlar dizi filmlerinde gördüklerinin hayaliyle yaşayıp teklif bekliyorlar.