BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemPolonya kömür yakıtı sonlandırmayacak----

Polonya kömür yakıtı sonlandırmayacak

Polonya kömür yakıtı sonlandırmayacak
03 Nisan 2023 - 13:59 www.finansgundem.com

Polonya İklim ve Çevre Bakanı Anna Moskwa, Polonya'nın kömür yakıtlı enerji üretimini, nükleer enerji ile değiştirene kadar sonlandıramayacağını söyledi.

Polonya İklim ve Çevre Bakanı Anna Moskwa, düzenlediği basın toplantısında, Polonya enerji sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Elektrik üretiminde hala büyük ölçüde kömüre bağımlı olduklarını ifade eden Moskwa, Polonya'nın kömür yakıtlı enerji üretimini, nükleer enerji ile değiştirene kadar sonlandıramayacağının altını çizdi.

Moskwa, "Sistemimizi bunun için hazırlıyoruz. Mevcut kömürle çalışan santrallerimizin teknolojik ve ekonomik incelemesini tamamladık. Modernizasyon konusunu da inceliyoruz." ifadelerini kullandı.

2040'da yenilenebilir ve nükleer enerjinin Polonya'nın enerji sepetinin yüzde 73'ünü oluşturmasını hedeflediklerini belirten Moskwa, "Etkili bir enerji geçişi için enerji iletim ve dağıtım ağlarının geliştirilmesi gerekiyor. Polonya'da ilk nükleer santrali 2033'te açmak istiyoruz." diye konuştu.

Polonya hükümeti, Kasım 2022'de "Nükleer Enerji Programı" kapsamındaki ilk santralin teknolojisinin Westinghouse tarafından sağlanmasına karar vermişti.

İlk nükleer santralin inşasına 2026'da başlanması planlanıyor.

Polonya hükümetinin enerji stratejisi kapsamında ülkede toplam kapasitesi 6 ila 9 gigavat olacak 6 nükleer güç ünitesi inşa edilecek.

Polonya'da yıllık enflasyon geriledi

 

Polonya Ukrayna tahılı için AB'den tazminat alacak

 

Polonya Ukrayna'ya 6,4 milyar euroluk yardımda bulundu

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)