BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiPerakende güveninde olumsuz görünüm----

Perakende güveninde olumsuz görünüm

Perakende güveninde olumsuz görünüm
14 Nisan 2023 - 10:41 www.finansgundem.com

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı, deprem nedeniyle tedarik zincirinde yaşanan sorunların İstanbul’un perakende güvenine olumsuz yansıdığını belirtti. Perakende güveni geçen yıla göre artarken, geçen aya kıyasla azaldı

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Perakende Güven Endeksi (TEPE)'nin 159. sayısı yayımlandı. TEPAV Perakende Güven Endeksi, Mart 2023’te bir önceki aya göre 2,1 puanlık azalış, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 4,9 puanlık artışla -6,8 puan değerini aldı ve negatif değerinin ima ettiği olumsuz görünüm korudu.

Açıklamada şöyle denildi:

"TEPE anketine katılan perakendecilerden geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumunun kötüleştiğini belirtenlerin oranı Mart 2023’te yüzde 31’den yüzde 48,9’a yükselirken, önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme bekleyenlerin oranı ise yüzde 33,2’den yüzde 17,6’ya gerilemiştir. Önümüzdeki 3 ayda satış fiyatında artış bekleyen perakendecilerin oranı yüzde 73,5’ten yüzde 87,9’a yükselmiştir.

Perakende güveni geçen yıla göre artarken, geçen aya kıyasla azaldı

TEPE değeri, -6,8 puan değerini alarak geçen yılın aynı dönemine göre 4,9 puan artarken, geçen aya göre 2,1 puan azaldı. TEPE değerinin aylık değişiminde geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu göstergesindeki 6,7 puanlık, önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentisi göstergesindeki 9,5 kötüleşme etkili oldu. Diğer taraftan, mevcut stok düzeyinin normalin altında olduğu yönündeki 10,0 puanlık değişim endekse olumlu yansıdı.

Perakendecilerin geleceğe yönelik satış beklentisi bir önceki aya kıyasla azaldı

Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Mart 2023’te -2,8 puan oldu. Buna göre önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 9,5 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre 3,0 puan arttı.

İşlerin durumuna ilişkin değerlendirmeler geçen yıla kıyasla iyileşti ancak, olumsuz görünüm korunuyor

İşlerin (geçen yılın aynı dönemine göre) durumuna yönelik değerlendirmeler, Mart 2023’te -36,7 puan değerini alarak Şubat 2023’e göre 35,9 puan azalırken, Mart 2022’ye göre 26,1 puan arttı.

Perakende güveni en fazla “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” sektöründe arttı

Perakende güvenine alt sektörler itibarıyla bakıldığında, Mart 2023’te, geçen yılın aynı dönemine göre “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” ve “diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)” sektörlerindeki değişim ortalamanın üzerinde gerçekleşirken, “motorlu taşıtlar”, “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri”, “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı”, “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” ve “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” sektörleri ise ortalamanın altında değer aldı. Perakende güveninin “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” ve “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” sektörlerinde azalmasının alım gücünün düşmesi ve talebin temel ihtiyaçlarda yoğunlaşması ile ilişkili olduğu düşünülmektedir."

Perakende satışlarda artış

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)