BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkOTAŞ, Türk Telekom hisselerinin devrini tamamladı----

OTAŞ, Türk Telekom hisselerinin devrini tamamladı

OTAŞ, Türk Telekom hisselerinin devrini tamamladı
22 Aralık 2018 - 09:01 www.finansgundem.com

OTAŞ, Türk Telekom hisselerinin Levent Yapılandırma Yönetimi'ne devrini tamamladı

Ojer Telekomünikasyon (OTAŞ), sahip olduğu Türk Telekom hisselerinin devir işlemini tamamladı. Konu ile ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamada OTAŞ'ın sahip olduğu, Türk Telekom'un sermayesinin yüzde 55'ini oluşturan A Grubu hisselerinin tamamının OTAŞ'a kredi veren bankaların tamamının doğrudan veya dolaylı ortak olacakları Levent Yapılandırma Yönetimi AŞ'ye (LYY) devrinin gerçekleştiği ifade edildi.

Hisse devri sonrası Türk Telekom'un ortaklık yapısı ise şu şekilde değişti:

AKBANK, GARANTİ VE İŞ BANKASI'NDAN AÇIKLAMA

OTAŞ'ın, Türk Telekom hisselerini devrettiği Levent Yapılandırma Yönetimi'ne ilişkin Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası'dan da peş peşe açıklamalar yapıldı. KAP'ta yer alan açıklamalarda, LYY'ye Akbank'ın yüzde 35,5598 oranında, Garanti'nin yüzde 22,1265 oranında, İş Bankası'nın ise yüzde 11,5972 oranında iştirak ettiği bilgileri yer aldı.

TÜRK TELEKOM YÖNETİM KURULU ÜYELERİ DEĞİŞTİ

Hisse devrinin tamamlanmasının ardından, Türk Telekom Üst Yönetimi'nde de değişiklikler yaşandı. Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi olan Mohammed Hariri, Cenk Serdar, Faisal Mohammed I Aldughaither ve Al-Hakam Marwan Moh'd Kanafani, şirketteki tüm görevlerinden istifa etti.

İstifa eden üyelerin kalan görev sürelerini tamamlamak üzere, Hariri'nin yerine İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran'ın, Serdar'ın yerine Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Muammer Cüneyt Sezgin'in, Kanafani'nin yerine ise Akbank Teftiş Kurulu Başkanı Eyüp Engin'in atanmasına karar verildi. KAP'ta yer alan açıklamada, atama kararlarının şirketin ilk genel kurul toplantısında onaya sunulacağı ifade edildi.

TÜRK TELEKOM OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL'A GİDİYOR

Tüm bu gelişmeler ışığında, Türk Telekom'un 25 Ocak 2019 tarihinde, Olağanüstü Genel Kurul'a gideceği duyuruldu.

EYÜP ENGİN KİMDİR?
Eyüp Engin, 1978 yılında Müfettiş Yardımcısı olarak Akbank'ta göreve başlamıştır. Teftiş görevinden sonra Hazine, Uluslararası Bankacılık, Yurtdışı Finansal Kurumlar alanlarında Bölüm Müdürü olarak görev yapmış olan Eyüp Engin, 1996'da Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmış, akabinde Uluslararası Bankacılık ve Yurtdışı Finansal Kurumlar Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmiştir. Temmuz 2007'de şimdiki görevi olan Teftiş Kurulu Başkanlığı'na atanan Engin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunudur.
 

HAKAN ARAN KİMDİR?Hakan Aran iş bankası ile ilgili görsel sonucu
1968 yılında Antakya'da doğan Hakan Aran, 1990 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olup Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde İşletme konusunda yüksek lisans programını tamamlamıştır. 1990 yılında İş Bankası BT Sistem İşletimi Bölümü'nde Stajyer Yazılım Uzmanı olarak göreve başlayan Hakan Aran, 1999 yılında Bilgi Teknolojileri Çözüm Geliştirme Bölümü Müdür Yardımcılığına, 2002 yılında aynı Bölümde Birim Müdürlüğüne ve 2005 yılında da Bölüm Müdürlüğüne atanmıştır. 17 Temmuz 2008 tarihinde Genel Müdür Yardımcılığına atanmıştır.
 

MUAMMER CÜNEYT SEZGİN KİMDİR?
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü, Western Michigan University İş İdaresi (MBA) ve MUAMMER CÜNEYT SEZGÄ°N ile ilgili görsel sonucuİstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi doktora programı mezunu olan M. Cüneyt Sezgin, çeşitli özel sektör bankalarında yöneticilik yaptı. 2001 yılında Garanti Bankası'na katılan Dr. Sezgin, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği, Kurumsal Güvence Komitesi ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanlığı yanı sıra Garanti Bank S.A. (Romanya), Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş., Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. adlı iştiraklerde Yönetim Kurulu Üyesi ve Denetim Komitesi Başkanı olarak da görev yapmaktadır. Öğretmen Akademisi Vakfı ile Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWFTürkiye) Mütevelli Heyeti Üyesi olan Dr. Sezgin, 30 Haziran 2004 tarihinden beri Garanti Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta olup, bankacılık ve işletmecilik dallarında iş tecrübesi 29 yıldır.  
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Uzman22 Aralık 2018 16:15

    TT’un halka açık kısmı %14 civarında.Bankalar borsadaki bu hisseleri de satın alıp emsallerinin seviyesine çıkardıktan sonra, MORGAN STANLEY gibi bir yatırım bankasına müşteri bulması için yetkilendirme yapacaklardır.Aslında KATAR’lılar elde para satın alacak Türk Varlığı arıyorlar.Bakalım nasıl bir yol izlenecek.Ne diyelim;Geleceği parlak olan TT’nin bahtı da açık olsun.