BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemOrganize suç örgütü lideri Sedat Peker'in suç karnesi----

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in suç karnesi

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in suç karnesi
09 Nisan 2021 - 21:47 www.finansgundem.com

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca "Silahlı örgüt" ve "Yağma" suçlarından hakkında soruşturma yürütülen Sedat Peker'in suç dosyası kabarık. Adı 90'lı yıllarda gündeme gelen Peker, 10 yıldan fazla cezaevinde hapis yattı

Sedat Peker'in adı, 1990'larda yasadışı suç örgütü kurmak, tehditle tahsilat, zorla alıkoyma ve insan öldürmeye azmettirme iddialarıyla gündeme geldi. Peker, 1997 yılında Rize'de Abdullah Topçu'yu öldürmek suçundan müebbet hapis istemiyle yargılandığı davada, beraat etti. Ardından Romanya'ya kaçan Peker, hakkındaki suçlamalar nedeniyle 1998 tarihinde Türkiye'ye teslim oldu. İstanbul 4 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde (DGM) "Suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüte üye olmak" suçundan 4 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle yargılanan Peker, dava dosyasının "görevsizlik" kararıyla İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Peker, bu süreçte 8 ay 29 gün tutuklu kaldı.  

KELEBEK OPERASYONU'NDA TUTUKLANDI

2004 yılında "Kelebek Operasyonu" kapsamında tutuklanan Peker hakkında çeşitli suçlardan 21 yıldan 62 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Sedat Peker, "Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek", "Hürriyetinden yoksun bırakmak" ve "Evrakta sahtecilik" gibi çeşitli suçlardan toplam 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Davanın gerekçeli kararında, Peker'e "Reis" olarak hitap edildiği, mutlak liderliği ve hiyerarşisi bulunduğu vurgulandı.

10 YIL SONRA TAHLİYE OLDU

Peker, Kelebek Operasyonu davası kapsamında cezaevindeyken Ergenekon davasında da sanık oldu. Ergenekon davasında da 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Peker,  2014 tarihinde Özel Yetkili Mahkemeler'in kapatılması ve uzun tutukluluk süresinin de 10 yıldan 5 yıla indirilmesinin ardından aldığı ceza miktarı dikkate alınarak 10 yıl sonra tahliye edildi.

BERAAT VE TAKİPSİZLİK KARARLARI DA ALDI

"Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi yayımlayan 'Barış Akademisyenleri'ni kişisel internet sitesinde 13 Ocak 2016 tarihinde yazdığı yazıda "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız" sözleriyle tehdit ettiği iddiasıyla hakkında 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Peker, İstanbul Anadolu Adliyesi 20'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanarak beraat etti.

Peker hakkında 2017 yılında, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle Üsküdar'da düzenlenen şehitleri anma programında yaptığı konuşmada nedeniyle Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca "Suç işlemeye alenen tahrik etmek" suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Anadolu 41. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Peker, üzerine atılı eylemin suç oluşturmadığı gerekçesiyle beraatine karar verildi.

Ataşehir'de 2019 yılında bir açılış sırasında yaptığı konuşmada halka silahlanma çağrısı yaptığı iddia edilen Peker hakkında "Suç işlemeye tahrik" ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçlarından soruşturma başlatıldı. Ancak Peker hakkında takipsizlik kararı verildi.
 
SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Peker iddialara göre yılbaşında Karadağ'dan Makedonya'ya geçti. Peker'in bu ülkede gizlenmek için sahte pasaport edinmeye çalıştığı da öne sürüldü.

Sedat Peker örgütüne operasyon: 63 gözaltı

Sedat Peker hakkında soruşturma başlatıldı

 

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • RAMO CANCAN10 Nisan 2021 17:11

  bundan bu ülkede binlerce mafya var.birde kıravatlı mafyalar varki gemisini yüreten kaptan.

 • TARKUT TARKAN10 Nisan 2021 14:12

  Galip Öztürk de bizden çaldığı paralar ile gitti kendisine GÜRCİSTAN da imparatorluk kurdu.umarım onuda MİT paketleyip getirir.Bu ülkenin büyüklüğünü gösterir.Sokaklar bunlar gibi mafya bozuntularından geçilmiyor.Devlet bunların hiç birine asla ve asla izin vermemelidir.

 • baran10 Nisan 2021 12:29

  Fakat yaptığı iyi şeyler de var  pkk nin uyuşturucu tedarikçisi  Baybaşin i vs. bir kaç haddini bilmezi takır takır temizledi!  Türkiye  Cumhuriyeti devletine kafa tutanlar demokrasi   özgürlük var diye ağızlarından lağım  akıtanlar için tehlike geçmiş değil.  

 • Cego10 Nisan 2021 07:53

  Şarlatan

 • Filo 10 Nisan 2021 07:43

  Madem bu kadar suçluydu meydanlarda adamı niye konuşturuyorsunuz madem suçlu kaçmadan önce niye operasyon yapılmadı adam kaçtıktan sonra operasyon yapsan ne yapmasan ne

 • Bika10 Nisan 2021 06:43

  "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız"  sözleri suç unsuru değilse, herkes başkası için söyleyebilir anlamı çıkıyor.

 • mustafa10 Nisan 2021 01:16

  BÖYLE İTLERİ ÖTTÜRENLERDE SUÇ

 • Zafer09 Nisan 2021 23:05

  Sedat peker, Galip öztürk, Alaatin çakıcı, zarab ve son pudra şekerciler falan! Hep aynı nakarat! Birinin adamı pozisyon alınca diğerinin adsmı oyunun dışına atılıyor! Daha önce kutananın yerine yeni biri kutsanıp atanınca, eskiler birden kutsallığını yitirip, öcü oluyor!

 • Vatandaş..09 Nisan 2021 22:45

  Düğününde bütün sanatçı tayfası önünde eğiliyordu..Peki neden?Çok mu saygıdeğer biriydi? Bu serveti nasıl yapmış..Kısaca kurumlar arasında kimin eli kimin cebinde belli değil..

 • Galip09 Nisan 2021 22:40

  Darisi galip öztürke

 • reis09 Nisan 2021 22:24

  hep aynı taktik son kullanım süresi dolan. suç örgütü oluyor..