BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemO başkan için milyonluk iddialar----

O başkan için milyonluk iddialar

O başkan için milyonluk iddialar
30 Ocak 2016 - 06:45 www.finansgundem.com

AK Parti'nin kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk ettiği Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan için savcılık iki ayrı soruşturma açtı

AK Parti'de bir süre önce Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan, kesin ihraç istemiyle Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edilmişti. Taşan hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı açtı. Konuyla ilgili Hürriyet'te yer alan Fevzi Kızılkoyun'un haberi şöyle:

AK Parti’nin partiden kesin ihraç istemiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk ettiği Ayaş Belediye başkanı Bülent Taşan’ı, bu noktaya götüren yolsuzluk iddialarıyla ilgili ayrıntılara Hürriyet ulaştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Taşan hakkında iki ayrı soruşturma başlattı. İlk soruşturmada Taşan’ın “doğrudan temin ihalesi” adı altında düzenlediği ihaleler karşılığında mal alımı yapmadan yandaş şirketlere yüklü ödemeler yaptığı, her şeyin kağıt üzerinde kaldığı bu yöntemle belediyeyi 5 milyon lira zarara soktuğu öne sürülüyor. İkinci soruşturmada ise özel bir şirkete belediye arazisinin metre karesini 8 liradan satan Taşan’ın, aynı yerdeki hazineye ait arsanın metrekaresinin ise 1.38 liradan satılmasına neden olduğu ve böylece kamunun 7 milyon lira zarara uğratıldığı iddia ediliyor.

ÇİFTE SORUŞTURMA

30 Mart 2014’de Belediye Başkanı seçilen Taşan hakkındaki iddialar yargıya taşındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcılığı, Taşan hakkında iki soruşturma başlattı. İlk soruşturmada, Belediye Başkanı Taşan’ın yanı sıra oğlu S.T., Başkan Yardımcısı H.G., Belediye Meclis Üyesi Ş.B., muhasebe elamanı M.D., bir nakliye inşaat malzemeleri şirketinin M.S., AKP Ayaş Gençlik Kolları Başkanı M.Ç. şüpheli olarak gösterildi. Soruşturma dosyasında iddia olarak yer alan suçlamalar özetle şöyle:

BERBERDEN NAYLON FATURA 

“Belediyenin Fen İşleri Müdürlüğü tarafından alınmayan malzemeler alınmış gibi gösterilmekte, yapılmayan işler yapılmış gibi gösterilmekte ve belediye her ay yüzbinlerce lira zarara uğratılmaktadır. Yolsuzluklar tam bir organizasyon içerisinde yürütülmektedir. Erkek berberi M.S. isimli şahıs üzerine kurulan şirketle, Ayaş Belediyesi’ne her ay düzenli olarak her biri 50 bin lira olmak üzere 5-6 adet doğrudan temin faturaları kesmekte ve yüzbinlerce liralık doğrudan temin ihalesi yapılıyormuş gibi görünmektedir. Yapılmayan işlere ve teslim edilmeyen malzemelere faturalar kesilmektedir. Son 1.5 yıl içerisinde kesilen faturaların toplamı 2 milyon liradır. Faturalar çoğu zaman aynı gün ödenmekte ve bu paralar tekrar belediye başkanı ve başkan yardımcısı H.G.’ye gitmektedir.

5 MİLYON LİRALIK VURGUN

Söz konusu şirket 15 Ocak 2015 tarihinde 283708 seri numaralı fatura ile Ayaş Belediyesi’ne 52 bin 982 TL’lik malzeme faturası kesmiştir. Fatura üzerinde 220 ton inşaat kumu (yaklaşık 15 kamyon), 400 torba kireç (bir kamyon), 700 torba çimento (yaklaşık 2 kamyon), 4 bin 500 kilogram demir ve 200 metre küp beton (yaklaşık 25 kamyon mikser) malzeme görülmektedir. Bu malzemelerin, Ayaş Belediyesi’nin Oltan Mahallesi’nde bulunan belediye dükkanlarının tamirat ve tadilat ve basit onarımında kullanılmak üzere alındığı evraklar üzerinden görülmektedir. Malzemelerin hiçbiri alınmamıştır. Gece sıcaklığı -10 derecelere kadar düşen ocak ayı ortalarında bu beton nereye dökülmüştür? Hiçbir şekilde alınmayan bu malzemelerle sonrasında da malzeme bedeli kadar işçilik faturaları kesilmekte ve böylece belediyenin uğratıldığı zarar 2 katına çıkarılmaktadır. Yaklaşık iki yıldır devam eden bu sistem ile belediye yaklaşık 5 milyon lira zarara uğratılmıştır.” 

HAZİNE’YE 7 MİLYON LİRA ZARAR 

Cumhuriyet Savcılığı’nın ikinci soruşturması ise belediye ve hazineye ait arazilerin özel bir şirkete satılmasında yolsuzluğa ilişkin iddialar üzerine yürütülüyor. Defterdarlık ve belediye arasındaki yazışmaların da yer aldığı soruşturmada, Ayaş Gökler Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi’ne ait Çadırtepe Çöplük alanını işleten şirketin, bulunduğu araziyi satın almak istediği, ancak arazinin bir kısmının belediyeye, bir kısmının da Hazine’ye ait olduğu belirtildi. İddiada, “Deftertarlık Milli Emlak Dairesi, kendisine ait olan 1.119.764 metre karelik arazi için belediyeye yazı göndererek, buranın emlak vergisi değerini sordu, Belediyenin de 23 Haziran 2015’te gönderdiği yazıda metre kare için 1.38 lira değer belirlediği anlaşıldı. Ancak Ayaş Belediyesi, kendisine ait olan aynı yerdeki 25 bin metre karelik arsa hissesini şirkete metre karesi 8 lira artı KDV’den sattı. Belediyenin yazısı üzerine hazinenin kendi arazisini 1.38 liradan sattığı görüldü. Belediyenin yanlış bilgi ve yönlendirmesiyle bu arazinin düşük fiyattan satılmasıyla yaklaşık 7 milyon 412 bin lira kamu zararı oluştu” denildi.

TAŞAN: KONUŞMAK İSTEMİYORUM

AYAŞ Başkanı Bülent Taşan, Cumhuriyet Savcılığı’nın başlattığı soruşturmalar ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak Hürriyet’e, “Savcılıktan henüz bize gelen bir evrak yok. Soruşturmanın içeriğiyle ilgili bilgi sahibi değilim. Şu an konuşmak, iddialar ile ilgili de birşey söylemek istemiyorum” dedi.

Taşan ile ilgili iddialar üzerine İçişleri Bakanlığı’nın da soruşturma başlattığı öğrenildi. Mülkiye Başmüfetişleri’nin iddiaları araştırdığı, Ayaş’a giderek belediyede de incelemelerde bulunacağı kaydedildi.

İHRACI, ÇELİK AÇIKLAMIŞTI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Ankara Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan’ın kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edildiğini açıklamıştı. Çelik, “Ankara Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan’ın, AK Parti ilkeleri ile bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunduğu tespit edilmiş olup tedbirli olarak partiden kesin ihracı için Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edildi” demişti.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)