BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiNaylon ipliklerin ithalatında korunma önlemi----

Naylon ipliklerin ithalatında korunma önlemi

Naylon ipliklerin ithalatında korunma önlemi
19 Ekim 2022 - 08:53 www.finansgundem.com

Naylon veya diğer poliamidlerden ipliklerin ithalatında korunma önlemi uygulanmasına karar verildi.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak, 21 Kasım'dan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Buna göre, naylon veya diğer poliamidlerden ipliklerin ithalatında, 3 yıl korunma önlemi olarak ek mali yükümlülük uygulanacak. Söz konusu ürünlerde ek mali yükümlülük, kilogram başına 0,05 ile 0,27 dolar aralığında olacak.

Ek mali yükümlülük, gümrük idarelerince ithalatta alınan gümrük vergileri ve diğer mali yükümlülüklerden ayrı olarak tahsil edilecek ve genel bütçeye irat kaydedilecek.

Ayrıca, bazı ülkeler ve gümrük bölgeleri menşeli eşyanın korunma önlemi uygulanmasından muaf tutulması amacıyla tarife kontenjanı açıldı. Tarife kontenjanı ek mali yükümlülüğün uygulandığı her bir dönemde belirlenen ülkeler ve gümrük bölgeleri için toplam 2 bin 986 ton olarak tespit edildi ancak her bir ülke veya gümrük bölgesi menşeli eşya için bir dönemde verilecek tarife kontenjanı 995 tonu geçemeyecek.

Kararın ekinde, tarife kontenjanı açılan ülkelerin listesi de yer aldı.

Öte yandan, Ticaret Bakanlığının konuya ilişkin İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliği de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ABD’den Türkiye iplik sanayisine büyük darbe

 

Yün iplik üretiminde kapasite arttı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)