BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme SistemleriKredi kartı kullanımında kritik detaylar----

Kredi kartı kullanımında kritik detaylar

Kredi kartı kullanımında kritik detaylar
13 Mayıs 2024 - 09:28 www.finansgundem.com

2021 yılından bu yana kredi kartı kullanımı 8 kattan fazla arttı. Bireysel ve kurumsal kredi kartlarında hacim 1.8 trilyon TL’yi aştı. Ancak bu süreçte tasfiye olunacak kredi kartlarının oranı yüzde 3.19’dan yüzde 1.57’ye geriledi

Hane halkının gelirinin tükettikleri ürün fiyatları oranında artmaması enflasyonun daha güçlü hissettiriyor. Böyle bir durumda da ihtiyaçların karşılanması için kredi kartı kullanımı artıyor. Merkez Bankası verilerine göre, 2021 Haziran’ından 2024 Mayıs ayına kadar olan sürede kredi kartı kullanımı 8 kattan fazla arttı. 2021 yılında kurumsal ve bireysel kredi kartı ile toplam 227.1 milyar TL’lik alışveriş yapılırken söz konusu tutar 3 Mayıs 2024 itibarıyla 1 trilyon 857 milyar TL’ye ulaştı. Toplam kredi kartı hacminin içinde bireysel kredi kartlarının oranı yüzde 75.23 seviyesinde.

Enflasyonla mücadele kapsamında atılan sıkılaştırma adımlarından kredi kartları da nasibini aldı ve taksit sayısı ile nakit avans oranlarında sınırlamaya gidildi.

Ödemeler zamanında yapılıyor

Peki kredi kartı kullanımında son yıllarda tam anlamıyla ‘patlama’ yaşanması ödemelerde bir soruna neden oldu mu? Dünya'dan Ufuk Korcan'ın haberine göre, tasfiye olunacak kredi kartı tutarı 29.2 milyar TL’ye tırmansa da rakamlar kart kullanımının arttığı son yıllarda tasfiye olunacak oranın azaldığını gösteriyor. 2021 yılında bireysel ve kurumsal kredi kartlarında tasfiye olunacak kartların oranı yüzde 3.19 seviyesindeyken 3 Mayıs itibarıyla bu oran yüzde 1.57 olarak hesaplandı. Bireysel kredi kartlarında 2021’de yüzde 3.41 olan tasfiye olunacak kart oranı yüzde 1.78’e, kurumsal kartlarda yüzde 2.69’tan yüzde 0.93’e geriledi. Yani vatandaşlar kart harcamalarını artırmasına rağmen ödemelerini zamanında yapıyor. Tabi bu oranlarda geçmiş ile günümüzde yapılan kart ödemelerinin asgari ya da borcun tamamı şeklinde yapılıp yapılmadığının ayrıntısı yok.

Türkiye’de hane halkının toplam borcu dünyadan az

Türkiye’de artan borçluluk oranı dönem dönem kamuoyunda tartışma konusu oluyor. Hane halkının borçluluk oranı dünya ile karşılaştırıldığında oldukça düşük seviyelerde. Türkiye’de hane halkının toplam borcunun milli gelire oranı yüzde 12 düzeyinde. Bu oran Kanada’da yüzde 102, İngiltere’de yüzde 79, ABD’de yüzde 73, Japonya’da yüzde 62. Hane halkı borçlarının milli gelire oranı dünyada ortalama yüzde 61, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 47, Euro Bölgesi’nde ise yüzde 54.

Kredilerde yasal takip sayısı arttı

 

Kredi kartı borçlarınız kontrolden çıkmasın

 

Kredi kartı harcamaları patladı

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • hesaplama hatası13 Mayıs 2024 10:16

    Hane Halkı borçluluk oranı/GSYH oranı ile ilgili Türkiye'deki oranın dünyadan az denilmiş ama neye göre diye sormak lazım. Reel gelir düzeyinin düşük kalması, Gini katsayısı, gsyh hesaplamasının yöntemi şayet diğer ülkeler ile aynı paralelede ise evet az diyebiliriz. Ama Türkiyedeki enflasyon hesaplamasını geçtim kurların bile yapay olması sonucu GSYH doğru mu hesaplanıyor. Bir de 100 kişinin 10 kişisi üretilen hasılanın 60 lık kısmını tek başına sahip olması bile başlı başına sorun değil midir?