BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemKosova'da istifa eden Sırp polislerin yerine AB güvenlik güçleri geçti ----

Kosova'da istifa eden Sırp polislerin yerine AB güvenlik güçleri geçti

Kosova'da istifa eden Sırp polislerin yerine AB güvenlik güçleri geçti
19 Kasım 2022 - 17:47 www.finansgundem.com

Kosova'da Sırbistan plakalı araçların Kosova plakası ile değiştirilmesi kararına tepki olarak 600 Sırp polis istifa etti. İstifa eden poislerin yerini AB güvenlik güçleri doldurdu.

Kosova'da Sırp azınlığa ait Sırbistan plakalı araçların Kosova plakası ile değiştirilmesi kararına tepki gösterip istifa eden 600 kadar Sırp azınlığa mensup polisin yerine Avrupa Birliği'nden gelen güvenlik güçleri göreve başladı.  

Polonya ve İtalya'dan gelen toplam 130 polis ve jandarma üç belediyede güvenlik boşluğunu dolduracak. Euronews'in haberine göre tutuklama yetkisi bulunmayan görevliler adına açıklamada bulunan İtalyan Jandarma Komutan Mariano Bastanza, "Şimdilik durumu izlemekle yetinmeliyiz çünkü durum hala hassas" dedi.

Kosova hükümeti, temmuz sonunda Sırbistan'a mütekabiliyet ilkesi doğrultusunda "Sırbistan kimlik kartlarıyla Kosova'ya giriş/çıkış yapanlara geçici beyan formları verilmesi" ve "Sırp makamlarınca Kosova'daki Sırplara verilen araç plakalarının 'RKS' (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi" ile ilgili kararların yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.

Kosova'daki Sırplar, buna tepki göstererek plaka değişikliğini gerçekleştirmeyeceklerini belirtmiş ve ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini kapatarak gerilim artmasına neden olmuştu.

Kosova hükümeti, daha sonra Sırbistan ile sınır kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılması şartıyla krize neden olan uygulamayı 1 Eylül'e erteleme kararı almıştı. ​​​​​​​

Cuma günü Avrupa Birliği, Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'i Brüksel'de acil görüşmelere davet etti ancak ikisi de gideceklerini teyit etmedi.

Brüksel ve Washington Kosova'dan kararın uygulanmasını on ay ertelemesini istedi. Kosova tarafı, son olarak "yasa dışı" olarak nitelendirdikleri araç plakalarının yeniden tescil sürecinin Nisan 2023'e ertelendiğini, bu araçların sahiplerine önce uyarıda bulunulacağını, ardından ceza verileceğini ve son olarak test plakalarının yerleştirileceğini duyurdu.

Kosova ve Sırbistan 2013 yılında, aralarındaki sorunları çözmek için AB destekli bir diyalog başlatmayı taahhüt etmişti. Fakat o tarihten bu yana çok az ilerleme kaydedildi.

Halen 3 bin 700 kadar barış gücü askerini bölgede bulunduran NATO, sükunet çağrısında bulunuyor ve herhangi bir çatışma durumunda müdahale edeceğini belirtiyor.

NATO'dan Kosova ve Sırbistan'a "gerginliği artırmayın" çağrısı

 

Sırbistan'ın Kosova inadı

 

Vucic: Kosova'nın bağımsızlığını tanımayacağız

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)