BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakKonutta ikili KDV sistemi----

Konutta ikili KDV sistemi

Konutta ikili KDV sistemi
16 Şubat 2022 - 07:52 www.finansgundem.com

Konutta KDV sisteminde hem tüketiciyi hem de sektörü rahatlatacak yeni bir model devreye giriyor. 150 metrekareyi aşan konutlarda ikili KDV sistemi geliyor.

Yeni modelde 150 metrekareyi aşan konutlarda ikili KDV sistemi geliyor. Örneğin 155 metrekare bir dairede mevcut sistemde olduğu gibi 150 metrekareye kadar olan kısım için yüzde 1-8 KDV söz konusu olacak.

5 metrekarelik bölüm yüzde 18 KDV'ye tabi olacak. Kademeli vergi indirimi konutta metrekare oyununa da son verecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın temel gıda ürünlerinde 7 puanlık vergi indiriminin ardından gözler KDV'de atılacak yeni adımlara çevrildi.

SIRA KONUTTA KDV İNDİRİMİNDE

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın odalar, sektör temsilcileriyle yürüttüğü çalıştaylar devam ediyor. Sektörlerden gelen talepler kayda alınırken gıdada olduğu gibi hem vatandaş hem de sektörün cebine yansıyacak uygulamalar yaşama geçirilecek.

Edinilen bilgiye göre gıdadan sonra sırada konutlara yönelik KDV indirimi bulunuyor. Sektör temsilcileri, elektrik, su, doğal gaz gibi temel ihtiyaçlardaki vergilerin de indirilmesini talep ediyor.

METREKARE OYUNUNA SON

Toplantılarda, konutlarda 2 metreyi geçti diye yüzde 18 KDV ödememek için daireleri küçük gösterme gibi usulsüz uygulamalara gidildiğine de dikkat çekildi. Maliye, çalıştaylarda 150 metrekareyi aşan konutlara vergi indiriminden ilk konutta binde 20 olan harcın düşürülmesine kadar gelen bütün talepleri ajandasına aldı.

Kademeli KDV oranı konusunda görüş birliği oluştu. Böylece ev alan vatandaşların karşılaştığı önemli sorunlardan biri olan metrekare oyunu da sona erecek. Projede, satışta, tapuda evin net metrekaresini kullanmayı teşvik edecek.

YENİ SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Mevcut uygulamada konutta KDV sistemi 150 metrekareye kadar yüzde 1-8 oranı uygulanıyor. 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda yüzde 18'lik KDV söz konusu. Bir konut 149 metrekare olduğunda yüzde 1-8 KDV ödenirken 151 metrekare olduğunda bu oran yüzde 18'e çıkıyor.

Yeni sisteme göre, 150 metrekareye kadar yüzde 1-8, üzerindeki 5 metrekare için de yüzde 18 KDV söz konusu olacak. Örneğin 1 milyon liralık 150 metrekarelik daire 80 bin lira KDV ödenirken, 155 metrekarede ise 180 bin lira KDV ödeniyor. Yeni sistemle 5 metrekarelik bölüm yüzde 18'den vergilendirilecek. Metrekare fiyatı 6 bin 451 TL olduğu için 5 metrekarenin değeri olan 32 bin 255 lira için yüzde 18'den 5 bin 805 lira KDV çıkacak. Bu durumda ödenecek tutar 83 bin 217 lira olacak.

SEMTE GÖRE DEĞİŞİYOR

Konutta KDV yüzde 1 ve 8 olmak üzere semte göre değişiyor. Konut satışlarında KDV sadece yeni konutlardan alınıyor. Bu nedenle konutta KDV indirimi ikinci el konut satışlarını içermiyor, bu konutların fiyatlarını etkilemiyor.

Örneğin Çankaya'daki bir daire ile Mamak'taki farklı hesaplanıyor. Bu nedenle KDV yüzde 1 ve 8 arasında değişiyor.

Yapılacak düzenlemede bu uygulama değişmeyecek. Kentsel dönüşüm, yapı kooperatifleri ve TOKİ'lerde yüzde 1 KDV devam edecek.

Konut güçlendirme taleplerinde büyük artış

 

TOKİ konutlarına indirim geliyor

 

İndirimli KDV kararındaki hata düzeltildi

 

3 alanda daha KDV indirimi geliyor

 

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Hehe17 Şubat 2022 18:45

    Hersey laz müteahhitler icin yasasin kutsal irk

  • Cüneyt Oruç16 Şubat 2022 15:02

    Durum sadece bu mu? Develtte şunu sormuyor; yanyana iki bina biri sıfır inşaat fimarası tarafından 100TLye fatura ile satılıyor, diğer 5 yaşında 300TLye satılıyor. Neden insanlar 100TL faturalı binayı almak yerine 300 TL olan binayı hemde kredi kullanarak alıyor diye. Sebebi herkes için malum firma o evi aslında alıcıya 400TLye satıyor ama 100 TL fatura kesiyor. Bunu ön göremiyorsa Maliye de dün inşaat işine başlamış biri nasıl oluyorda mersedesin trilyonluk otomobiline biniyor bunu da mı sorgulamıyor? Bu durum böyle oldukça binadan vergi kaçıran haramzadelerde çok olur.

  • Mucise Reis ;)16 Şubat 2022 09:19

    Emekliye devletimiz 2500 tl maaş veriyor. 30 yıl prim ödeyen emeklisine... Gunluk harcama masrafı 80 tl  kira, ekmek, yemek, sağlık, ilaç, kira, doğalgaz, elektrık, vb. vb. bu emeklı nasıl geçinecek ? Afrikalı yavan ekmek kuru ekmek yer karnı doyar. Emeklıde doyacak. Ama, biz Afrika değiliz tanzanya değiliz Bizim emeklimizin ABDli gibi beslenmesi lazım, ALman gibi beslenmesi lazım, avrupalı gibi beslenmesli lazım. et sut yumurta kıyma tavuk kuzu etı janbon yoğurtlar bal borek kaymak vb. vb. bizim maaşlar karın doıyurma maaşları Beslenme maaşı deıl. o bakımdan 50 milyon kişi ev asla ve asla emek ile alamaz. sistem bozuk düzen bozuk. kdv sıfırda olsa TL kazanan çalışan asla ev alamaz. bu oranlar tehlıkelı ulkesınden kaçan araplara barınak, avruapda fakırleşen emekli yabancılara cuz yaşanacak ulke kapısı açmak. mıllete faydası yok.